ارتش امریکا در حال خرید سلاح‌های مایکروویو برای ساقط کردن پهپادها در هنگام پرواز است

0

ارتش ایالات متحده طرحی را دنبال می‌کند که با امواج مایکروویو پهپادهای در حال پرواز را ساقط کند.

ماه گذشته خبری درباره خرید یک سیستم مایکروویو بسیار قوی از شرکت Lockheed Martin رسانه‌ای شد که برای مقابله و مبارزه با پهپادها استفاده می‌شود. این سلاح که قابلیت نصب روی یک هواپیما را دارد؛ می‌تواند پهپادهای ثابت یا چهار پره‌ای را با استفاده از پرتوهای رادیویی غیرفعال کند.

این روزها، موضوع نابودی و مقابله با پهپادهای در حال پرواز اهمیت دو چندانی یافته است. چون چند روز پیش، یک پهپاد ۸ پره‌ای حامل مواد منفجره قصد ترور نیکولاس مادورو، رییس‌جمهور ونزوئلا را در حین سخنرانی داشت.

در فیلم‌های منتشر شده از این اقدام تروریستی، یک پهپاد مشابه DJI Matrice 600 در آسمان دیده می‌شود که به طور مستقیم در حال نزدیک شدن به رییس‌جمهور کشور ونژوئلا است. نیروهای امنیتی این کشور اعلام کردند این پهپاد حامل یک کیلو مواد انفجاری C4 بوده است.

پهپادهایی مانند Matrice 600 توانایی حمل بارهایی به وزن ۵.۵ کیلوگرم را دارند. بنابراین؛ پهپادها یک خطر تروریستی و نظامی بالقوه و بسیار جدی برای ارتش و نیروهای امنیتی کشورها هستند.

ارتش ترکیه از تفنگ‌های ضد هواپیما برای مقابل با پهپادها استفاده می‌کند. در ویدیویی که از بازدید رجب طیب اردوغان از یک مسجد منتشر شده است؛ نیروهای امنیتی با سلاح‌های بسیار قوی ضد هواپیما روی پشت بام خانه‌های مجاور مستقر شدند تا از نزدیک شدن هرگونه پهپاد جلوگیری کنند.

جنگ زمین به هوا با لیزر و مایکروویو

سیستمی که ارتش ایالات متحده به دنبال آن است؛ شبیه به سیستم SHiELD شرکت Lockheed Martin در پروژه Air Force است. این سیستم بیشتر برای مقابله با موشک‌های هوایی طراحی شده است و جایزه ۲۶ میلیون دلاری در نوامبر ۲۰۱۷ از آن خود کرد.

ارتش امریکا از میان انواع سلاح‌های ضد هواپیما، ترجیه داده است از سیستم‌ قدرتمند امواج مایکروویو برای از کار انداختن پهپادها استفاده کند.

در حادثه تروریسی ونزوئلا شاهدیم که سربازان و نیروهای امنیتی با تفنگ‌های معمولی سعی در ساقط کردن پهپاد دارند و موفق هم می‌شوند ولی پهپادهای بسیار پیشرفته‌تری در دنیا وجود دارد که می‌توانند سریع‌تر عمل کرده، با خلبان از راه دور در ارتباط باشند و مقاوم‌تر ساخته شوند تا تیر سلاح‌های معمولی مانع کارشان نشود.

در چند سال اخیر و با مطرح شدن موضوع خطرات پهپادها، سلاح‌ها و ابزارهای زیادی برای مقابله با این ماشین‌های جدید آسمان‌ها طراحی و عرضه شده است. پلیس کره جنوبی از تفنگ‌هایی استفاده می‌کند که یک شبکه توری مانند را به سوی پهپاد پرتاب کرده و پره‌ها را متوقف می‌کنند.

توضیحات زیادی درباره بمب‌های مایکروویو ارتش ایالات متحده منتشر نشده است ولی به‌زوی شاهد راه‌کارهای کشورهای مختلف برای نابودی پهپادها در آسمان خواهیم بود.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.