ارتش امریکا به دنبال ساخت جی‌پی‌اس ضد پارازیت است

1

ارتش امریکا می‌خواهد پاییز امسال نوعی تازه‌ای از جی‌پی‌اس را آزمایش کند که در برابر سیگنال‌های پارازیتی مقاوم است و از کار نمی‌افتد.

شنیده می‌شود روسیه در اروپا و برخی نقاط دیگر دنیا از سیستم‌های پارازیتی استفاده می‌کند تا عملکرد دستگاه‌های جی‌پی‌اس را مختل کند و مانع از ارسال و دریافت سیگنال‌های این دستگاه‌ها شود.

این موضوع نگرانی‌هایی برای ارتش امریکا به وجود آورده و اکنون آن‌ها در صدد هستند جی‌پی‌اس‌هایی مقاوم در برابر این حربه خطرناک جنگی بسازند.

در تجهیزات و سلاح‌های امروزی ارتش امریکا به طور گسترده‌ای از سیستم‌های جی‌پی‌اس استفاده شده است. از سلاح‌های سبک و نقشه‌خوان گرفته تا پرتاب موشک، هدایت هواپیماهای بدون سرنشین و پهپادها، زیردریایی‌ها و هواپیماهای جنگی!

اگر کشور روسیه یا هر کشور دیگری موفق شود دستگاه‌های جی‌پی‌اس ارتش ایالات متحده را از کار بیندازد؛ به نوعی کل نیروی نظامی این کشور را زمین‌گیر کرده است. به همین دلیل، ارتش امریکا در طرحی فوری و مهم به دنبال سیستم‌های مقاوم در برابر سیگنال‌های مختل‌کننده است.

توسعه سیستم ناوبری جایگزین

پاییز گذشته، ارتش امریکا و ناتو مانور مشترکی در کشور نروژ برگزار کردند. هدف این مانور، آمادگی و آموزش یک ائتلاف چند ملیتی برای زمان جنگ بود.

در جریان تمرین‌ها و مانورها، ارتش امریکا متوجه شد سیگنال‌های جی‌پی‌اس مسدود شده‌اند و دستگاه‌های مبتنی بر آن‌ها از کار می‌افتند. مقامات رسمی کشورهای نروژ و فلاند این اختلال سیگنالی را به کشور روسیه نسبت دادند

در آوریل ۲۰۱۸ هم امریکا متوجه شد کشور روسیه جی‌پی‌اس پهپادهای به پرواز درآمده در سوریه را از کار انداخته است.

مقامات ارتش گفتند اوایل پاییز امسال جی‌پی‌اس ضد پارازیت آماده تست و ارزیابی عملیاتی است. افزون بر این، به دنبال طراحی و توسعه نسل جدیدی از سیستم‌های ناوبری هستند که به عنوان پشتیبان برای جی‌پی‌اس کار کند.

به طور کلی، اختلال در سیستم جی‌پی‌اس یک مشکل بزرگ در حوزه‌های مختلف محسوب می‌شود. اینترنت TD-LTE هم مبتنی بر مکان‌یابی جی‌پی‌اس است و اختلال در جی‌پی‌اس می‌تواند موجب قطعی اینترنت شود.

اتفاقی که چندی پیش در شهر تهران رخ داد و اپراتورهای اینترنت TDD را با چالش بزرگی مواجه کرد.

منبع


   
1 نظر
  1. کاوه می گوید

    ایجاد اختلال در سامانه جی پی اس در ایران بارها انجام شده. روشی که توی ایران استفاده شد ایجاد اختلال در سیگنال ساعت گیرنده های جی پی اس بود. این گیرنده ها برای محاسبه موقعیت، به سنجش زمان با ساعتی به دقت یک میلیونیم ثانیه نیاز دارند. سیگنال پارازیتی که در تهران ارسال شد مستقیماً ساعت گیرنده ها را مختل کرد. آنتهای TD-LTE هم به علت نیاز به زمانبندی بسیار دقیق، نیازمند GPS هستند و دلیل قطع این نوع اینترنت نیز همین بود.
    حتی کاربران موبایل هم گاهی موقعیت خود را در نقشه Google Map به صورت اشتباه در فرودگاه امام خمینی مشاهده میکردند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.