اینترنت حلال: اولین مرورگر اسلامی دنیا وعده تجربه کاربری وب بهتری می‌دهد

0

استارتاپی در مالزی روی طراحی مرورگر وبی مطابق با ارزش‌های اسلام تمرکز کرده است.

افزایش نگرانی‌ها نسبت به حریم خصوصی، تبعیض‌ها، تحت تاثیر قرار گرفتن و سوءاستفاده‌های آنلاین در کشورهای اسلامی و جوامع مسلمان، انگیزه عرضه یک مرورگر وب اسلامی را افزایش داده و این استارتاپ مالزیایی تصور می‌کند به‌زودی در بازار تقاضا برای چنین مرورگری افزایش پیدا می‌کند.

مرورگر موبایل SalamWeb برای ارایه یک تجربه کاربری وب سازگار با ارزش‌های اسلامی طراحی شده است. این مرورگر که دارای ویژگی‌هایی مانند پیام‌رسانی، اخبار و سایر ویژگی‌های رایج مرورگرهای وب است؛ برای کاربران کشورهای مالزی و اندونزی مناسب خواهد بود.

۱۰ درصد از کل جمعیت ۱.۸ میلیاردی مسلمانان در دو کشور مالزی و اندونزی زندگی می‌کنند.

حسنی زرینا محمد خان، مدیر اجرایی استارتاپ Salam Web Technologies می‌گوید:

«وب به مرور شاهد چالش‌های جدی‌تری برای مسلمانان است. بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری جهان مانند گوگل و فیسبوک تلاش‌های کافی برای جلوگیری از اطلاعات نادرست یا محتوای مضر ندارد. گروه حقوق بشر سازمان عفو بین‌الملل پس از بررسی‌‌ طولانی مدت آسیب‌های اینترنت به این نتیجه رسیده است که توییتر یک مکان سمی و مضر برای زنان است.»

حسنی زرینا ادامه می‌دهد:

«می‌خواهیم اینترنت را به مکانی بهتر تبدیل کنیم. ما می‌دانیم اینترنت خوب و بد داریم. مرورگر SalamWeb ابزاری برای ورود به اینترنت خوب خواهد بود.»

این مرورگر دارای برخی فیلترهای نظارت محتوایی است و صفحات وب را به چند گروه مناسب، خنثی و نامناسب تقسیم‌بندی می‌کند.

ارتقای ارزش‌های جهان

کاربران وقتی می‌خواهند وارد سایت‌های نامناسبی مانند سایت‌های ضد اخلاقی یا قماربازی شوند؛ به آن‌ها هشدار می‌دهد. افزون بر این، دارای ابزارهای اسلامی است و زمان اذان و نماز، جهت قبله و نظایر این‌ها را نشان می‌دهد.

طبق اطلاعاتی که تا کنون منتشر شده است؛ مرورگر SalamWeb براساس موتور منبع‌باز مرورگر کرومنیوم ساخته شده است و مبنای فیلترسازی سایت‌ها در آن، موسسه Amani Shariah در کشور مالزی است.

این موسسه مصداق‌های فعالیت‌های مغایر با شرع اسلام مانند قماربازی، شراب‌خواری، مواد غذایی حرامی مانند گوشت خوک، مسایل ضد اخلاقی و تبادلات مالی حرام و غیر مجاز از نظر دین اسلام را مشخص می‌کند.

مدیر اجرایی SalamWeb می‌گوید اگرچه این ابزار برای جوامع مسلمان طراحی شده است ولی می‌تواند توسط کاربران سراسر جهان مورد استفاده قرار گیرد:

«ما در پی ارتقای ارزش‌های جهانی هستیم. اینترنت می‌تواند یک مکان مضر برای هر انسانی باشد. واضح است که ما باید دنبال جایگزینی برای آن باشینم.»

از ابزار SalamWeb به عنوان اولین مرورگر وب دینی در جهان یاد می‌شود.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.