فیسبوک در حال ساخت ماشینی برای خواندن ذهن انسان‌ها است

0

همه ما نگران آینده فناوری و هوش مصنوعی هستیم اما مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیسبوک دغدغه‌های دیگری دارد.

او نگران استفاده نکردن از فناوری و هوش مصنوعی برای جلوگیری از سوانح و بیماری‌ها است. هراس او متوقف شدن توسعه هوش مصنوعی است در حالی‌که می‌تواند زندگی انسان‌ها را بهتر و امن‌تر کند.

زاکربرگ از تعامل کنونی انسان با رابط‌های کاربری کامپیوتری اعم از موبایل و تبلت گرفته تا پی‌سی و کنسول‌های بازی راضی نیست و آن را هم‌خوان با عملکرد ذهن انسان نمی‌داند.

ماه گذشته، مدیرعامل فیسبوک در ادامه نشست‌های سالیانه خود با افراد مشهور علمی پیرامون «فرصت‌ها، چالش‌ها، امیدها و نگرانی‌ها»؛ در دانشگاه هاروارد حضور پیدا کرد و گفت‌وگوی طولانی دو ساعته‌ای با پروفسور جاناتان زیترین (Jonathan Zittrain) داشت.

مارک زاکربرگ در این نشست صبحت‌های بسیار جالب و مهمی بر زبان جاری ساخت ولی مهم‌ترین آن‌ها، طرح تحقیقاتی «اینترفیس کامپیوتر مغزی» و ذهن‌خوانی انسان‌ها بود.

زاکربرگ فاش کرد فیسبوک در حال توسعه و ساخت دستگاهی است تا انسان‌ها از طریق ذهن‌شان و بدون نیاز به هیچ ابزار کمکی دیگری مانند ماوس، صفحه‌کلید، صفحات لمسی و حتی ژست‌های حرکتی، با محیط‌های واقعیت افزوده تعامل برقرار کنند.

کاربران در این محیط‌ها می‌توانند وارد منوها شده، گزینه‌هایی را انتخاب و کلیک کنند یا اشیایی را در یک اتاق واقعیت افزوده حرکت دهند. کاربران باید بتوانند فقط توسط ذهن‌شان تایپ کنند و جواب ایمیل‌ها را بدهند.

اما هدف نهایی این دستگاه چیست؟ خواندن ذهن انسان‌ها.

رایط ذهن و هدست واقعیت افزوده

این دستگاه شبیه به دوش حمام خواهد بود که بالای سر کاربران نصب شده و فعالیت‌های مغزی و جریان‌های خونی آن‌ها را تشخیص و تحلیل می‌کند تا بتواند ذهن کاربران را بخواند.

تا کنون، پروژه‌ها و دستگاه‌های متعددی برای خواندن ذهن انسان‌ها طراحی و آزمایش شده است. دانشمندان هم‌اکنون هم می‌توانند با رصد کردن فعالیت‌های ذهنی یک انسان، تشخیص دهند درباره چه موضوعی فکر می‌کند یا درون ذهن‌اش چه خبر است ولی فیسبوک به چیزی فراتر از یک دستگاه ساده ذهن‌خوانی می‌اندیشد.

فیسبوک می‌خواهد یک brain-computer interface واقعی بسازد تا ذهن انسان‌ها با کامپیوتر در تعامل بوده و نیازی به لمس صفحه‌نمایش یا ژست‌های حرکتی نباشد.

زاکربرگ در صحبت‌هایش مدام به هوش مصنوعی و واقعیت افزوده اشاره می‌کند و عملکرد آن‌ها را منطبق با سیستم ذهنی انسان می‌داند.

اعتقاد دارد باید رابط کاربری موبایل‌ها و تمام سیستم‌های کامپیوتری تغییر کند و محیط‌های واقعیت افزوده جایگزین آن شود.

مدیرعامل فیسبوک با اشاره به این موضوع که این شرکت نمی‌خواهد به طور مستقیم درگیر مغز انسان‌ها شود؛ می‌گوید دستگاه مورد نظر آن‌ها تمام اطراف سر را پوشانده و رابطی میان ذهن انسان و چیزی مانند عینک یا هدست واقعیت افزوده خواهد بود.

او می‌گوید قدرت ذهن انسان‌ها بسیار زیاد است. ذهن انسان در هر ثانیه می‌تواند داده‌های برای پخش ۴ فیلم HD تولید کند. مشکل نحوه استفاده از این داده‌ها است.

فیسبوک به دنبال ساخت دستگاهی است که قدرت تایپ انسان را ۵ برابر وضعیت کنونی کند.

از صحبت‌های زاکربرگ می‌توان فهمید که این پروژه هنوز در مراحل اولیه است و نباید انتظار داشته باشیم به‌زودی رونمایی شود یا چنین دستگاهی به فروش برسد.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.