آیا اپل سرانجام به حیات آی‌تونز پایان خواهد داد؟!

نشانه‌هایی از پایان دوران آی‌تونز یا دست‌کم کاهش اهمیت و گستردگی کار آن، به چشم می‌خورد.

نخستین نشانه را در بیانیه همایش اپل در مورد سرویس اپل تی وی پلاس دیدیم که در پایان آن ذکر شده بود که اپلکیشن اپل تی، شوهای تلویزیونی و فیلم‌ها را به جای فروشگاه آی‌تونز، در اختیار کاربران قرار خواهد داد.

یک توسعه‌دهنده iOS به نام استیو تروتون-اسمیت هم این تغییر سیاست را تایید می کند و حدس می‌زند که آی‌تونز در قالب نرم‌افزارهای موسیقی، پادکست و کتاب جدا، تکه تکه خواهد شد.

به عبارتی آی‌تونز دیگر به صورت یک نرم‌افزار کند و حجیم، وجود خارجی نخواهد داشت. در یک دهه اخیر، آی‌تونز به موازات توسعه کار اپل، برای پوشش دادن جنبه‌های مختلف کار اپل و سرویس‌هایش، ساختاری به شدت گنگ و کند پیدا کرده، طوری که من شخصا با اکراه و اگر مجبور به کارهایی مثل بک‌آپ گرفتن از آی‌دیوایس‌ها بشوم، از این نرم‌افزار استفاده می‌کنم.

اصطلاح جالبی برای اینگونه نرم‌افزارها، وجود دارد: نفخ‌افزار یا bloatware.

در نسخه ۱۰.۱۵ به بعد مک و در قالب پروژه Marzipan، انتظار می‌رود که به تدریج نرم‌افزارهای جدا ارائه بشوند. در این پروژه، تلاش می‌شود که اپلیکیشن‌هایی با قابلیت اجرا در چند سیستم عامل یا اصطلاحا cross-platform داشته باشیم، طوری که مثلا یک اپلیکیشن iOS را بتوان در مک هم اجرا کرد. انتظار می‌رود که از اواخر سال ۲۰۱۹، اپلیکیشن‌های اولیه این پروژه را ببینیم.

منبع

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.