زاکربرگ در کنفرانس F8 از مانیفست جدید فیس‌بوک رونمایی کرد: آینده از آن حریم خصوصی است

0

مارک زاکربرگ می‌گوید فیسبوک دو برابر گذشته روی حریم خصوصی کار خواهد کرد.

در کنفرانس توسعه‌دهندگان شبکه‌های اجتماعی F8، بنیان‌گذار و مدیرعامل فیسبوک اعلام کرد این شرکت تصمیم دارد تمرکز بیشتری روی حریم خصوصی داشته باشد. این تمرکز نه تنها روی فضاهای عمومی مانند فید اخبار است؛ بلکه روی فضاهای خصوصی آنلاین نیز خواهد بود.

زاکربرگ می‌گوید: «اعتقاد دارم آینده از آن حریم خصوصی است. این فصل جدیدی برای سرویس‌های ما خواهد بود.»

مدیرعامل فیسبوک گزارش داد در ماه گذشته یک بازنگری سراسری در تمام بخش‌های این شرکت پیرامون حریم خصوصی صورت گرفته است. به گفته زاکربرگ، زیرساخت‌های تمام سرویس‌های فیسبوک از جمله اینستاگرام، واستاپ و مسنجر از نظر فنی، بیشتر از گذشته یکپارچه و هماهنگ می‌شوند.

تمام این زیرساخت‌ها به رمزنگاری انتها به انتها مجهز خواهند شد تا یک پیام کاربر در بخش‌های دیگر قابل خواندن نباشد. این ویژگی می‌تواند حریم خصوصی کاربران را افزایش دهد.

همیشه سخنرانی زاکربرگ در کنفرانس F8 از اهمیت بالایی برخوردار بوده و مهم‌ترین سخنرانی او در سال است که چشم‌انداز و خط مشی فیسبوک را ترسیم می‌کند.

اختصاص دادن بخش زیادی از سخنرانی زاکربرگ در این کنفرانس به موضوع حریم خصوصی و افزایش امنیت سرویس‌ها و زیرساخت‌ها، نشان می‌دهد فیسبوک عزم جدی برای بهبود حریم خصوصی کاربران دارد.

در حریم خصوصی خوش‌نام نیستیم

فیسبوک در سال‌های گذشته از مشکلات بزرگی در حوزه حریم خصوصی رنج برده و آسییب‌پذیری‌های زیادی داشته است که باعث ناامیدی و کوچ برخی از کاربران شد.

از نقش فیسبوک و اخبار جعلی در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده بگیرید تا رسوایی فروش اطلاعات به «کمبریج آنالیتیکا» و افشای اطلاعات حساب‌های کاربری یا هک چند ده میلیونی کاربران و حتی نمایش تصادفی پست‌های خصوصی میلیون‌ها کاربر؛ در همه آن‌ها مشکلات حریم خصوصی فیسبوک مشهود است.

خود زاکربرگ هم به این موضوع اشاره می‌کند و می‌گوید شاید تمرکز فیسبوک روی بحث حریم خصوصی پس از رسوایی‌های اخیر یک دو رویی باشد. او می‌گوید: «من متوجه شدم که بسیاری از مردم فکر می‌کنند درباره این موضوع جدی نیستیم. ما می‌دانیم در حریم خصوصی خوش نام نیستیم ولی به آرامی به سوی آن حرکت می‌کنیم.»

زاکربرگ ماه گذشته به واشنگتن پست گفته بود قانون‌گذاران باید جدیت بیشتری برای وضع قوانین داشته باشند و در ۴ حوزه محتوای مضر، یکپارچگی انتخابات، حریم خصوصی و قابلیت انتقال اطلاعات قوی‌تر ورود کنند.

حالا باید دید دقیقا فیسبوک می‌خواهد چه تغییراتی در زیرساخت شرکت و سرویس‌های خود به وجود بیاورد که حریم خصوصی کاربران دو چندان شده و هر ماه خبری مبنی بر هک یا افشای اطلاعات حساب کاربری و پست‌ها از فیسبوک شنیده نشود.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.