لکه بینی در بارداری

0

لکه بینی یعنی دیدن ترشحات کمرنگ صورتی یا قرمز روشن یا لکه های قهوه ای تیره. برای بسیاری از خانم ها در دوره های مختلف زندگی لکه بینی اتفاق می افتد. یکی از حساس ترین زمان ها، دوران بارداری است. وقتی پای سلامت جنین در میان باشد، نگرانی ها بیشتر خواهد بود. اما واقعا دلیل لکه بینی در بارداری چیست؟

مهمترین دلایل لکه بینی در بارداری:

۱- تغییرات رحم در اوایل بارداری و جایگزینی رویان

۲- هماتوم یا لخته شدن خون پشت جفت

۳- کمبود هورمون پروژسترون

۴- بارداری خارج رحمی

۵- عفونت در دوران بارداری

۶- جفت سر راهی

۷- کنده شدن جفت

۸- پاره شدن کیسه آب

و دلایلی از این قبیل که باعث می شوند خانم باردار دچار خونریزی و لک دیدن بشود.

آیا واقعا لکه بینی در بارداری خطرناک است؟

ممکن است بعضی از خانم ها بعد از نزدیکی دچار لکه بینی شوند. این اتفاق را جدی بگیرید. بعد از لک دیدن، در اولین فرصت ممکن باید به پزشک مراجعه کرده تا با توجه به وضعیت بارداری و شدت خونریزی شما تصمیم بگیرد. ایشان برای شما سونوگرافی و به احتمال زیاد داروی متناسب تجویز خواهند کرد. ممکن است لکه بینی شما نشانه ای از تهدید به سقط باشد. پس حتما لکه بینی را جدی بگیرید و در مصرف داروها و نکاتی که پزشک به شما می گوید سهل انگاری نکنید.

اگر دچار لکه بینی شدیم، چه کنیم؟

علی رغم خطرات موجود لازم نیست خیلی نگران باشید. این مساله برای بسیاری از خانم ها اتفاق می افتد. خیلی از مادرانی که در طول دوران بارداری دچار لکه بینی شدند، در نهایت فرزند سالم خودشان را به دنیا آورده اند. با رعایت مواردی که پزشک به شما گوشزد می کند و همچنین مصرف دارو می توان تا حد خوبی از به وجود آمدن مشکلات بعدی جلوگیری کرد. اگر دچار لکه بینی شدید، به موارد زیر دقت کنید:

۱- در صورت لکه بینی به هیچ عنوان نزدیکی نداشته باشید.

۲- تا جایی که برای شما مقدور است، استراحت مطلق داشته باشید.

۳- در خم و راست شدن دقت کنید و از انجام فعالیت سنگین خودداری نمایید.

۴- مسافرت و رفت و آمدهای طولانی تنها در صورت صلاحدید پزشک مجاز است. سفر در دوران بارداری شرایط خاص خودش را دارد.

۵- تا جای ممکن از پیاده روی طولانی و همچنین بالا و پایین رفتن از پله، خودداری کنید.

۶- به هیچ وجه در طول روند درمان، مصرف داروها قطع نشود. تعداد قرص، شیاف و… طبق صلاحدید پزشک تجویز شده و باید تا انتهای دوره درمان مصرف شوند.

همان طور که پیشتر اشاره کردیم، لکه بینی در بارداری اتفاقی رایج است. در صورت لک دیدن حتما تحت نظارت پزشک باشید و نکات گفته شده را رعایت کنید.

اپلیکیشن شبکه اجتماعی مادران لک لک سعی کرده است آرامش در جامعه ای امن از بانوان را فراهم کند. خانم ها میتوانند بدون دغدغه در مورد موضوعات مختلف صحبت کرده و در برطرف شدن نگرانی ها و دغدغه هایشان به یکدیگر کمک کنند. در کنار آن ها تیم پزشکی لک لک پاسخگوی سوالات آن ها خواهد بود. برای دانلود اپلیکیشن کلیک کنید.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.