چگونه از تنظیمات جدید سافاری در iOS 13 استفاده کنیم

0

ویژگی جدید desktop-class سافاری در iPadOS یک اتفاق ویژه است. ویژگی که بسیار گسترده‌تر از پوشه جدید دانلود یا پشتیبانی بهتر از وب‌سایت‌ها است.

ما در مرورگر وب سافاری در iOS 13 شاهد یک پنل جدید تنظیمات (Settings) با گزینه‌های مختلف و تازه‌ای هستیم. اندازه متن در هر سایت یا فونت‌های جدید Safari Reader View که نیاز به بررسی بیشتری دارند.

پنل تنظیمات داخل سافاری

پنل جدید تنظیمات سافاری از طریق یک کلید در سمت چپ نوار آدرس قابل دسترسی است. این کلید به شکل aA است که جایگزین آیکون ۴ خطی Reader View در iOS 12 شده است. اگر روی آیکون aA بزنید؛ تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد:

همان‌طور که می‌بینید؛ تنظیمات Reader View حفظ شده است ولی چندین ویژگی جدید هم می‌بینیم.

اندازه فونت

شاید بزرگ‌ترین ویژگی و گزینه جدید در سافاری iOS 13 است. حالا شما می‌توانید فقط با لمس این گزینه، اندازه فونت یک وب‌سایت را بزرگ‌تر یا کوچک‌تر کنید.

دکمه ۱۰۰% متن را در اندازه واقعی و پیش‌فرض سایت نشان می‌دهد. این دکمه برای دسترس بودن تنظیمات پیش‌فرض سایت قرار داده شده است ولی نیازی نیست شما بدان پایبند باشید و می‌توانید با بزرگ‌تر کردن فونت از وب‌گردی لذت بیشتری ببرید.

Hide Toolbar

فقط همین‌کار را می‌کند. نوار ابزار سافاری را پنهان خواهد کرد تا یک نوار با نام سایت نمایش داده شود. برای بازگرداندن نوار ابزار کافی است روی هر بخشی از نوار اصلی ضربه بزنید و نیازی نیست که وارد پنل تنظیمات شوید.

این ویژگی بسیار مهم و کاربردی است. در بسیاری از وب‌گردی‌ها یا پیمایش سایت‌ها نوار ابزار سافاری مزاحم است و ممکن است در کار شما اختلال ایجاد کند. با پنهان کردن این نوار ابزار، فقط در هنگام نیاز سراغ‌اش می‌روید.

Request Mobile Site

در iPadOS، سافاری به طور خودکار سایت را در حالت استاندارد دسکتاپ که روی دستگاه‌های مک مشاهده می‌شوند؛ برای شما لود خواهد کرد.

اگر شما ترجیح می‌دهید وب‌سایت‌ها را در نسخه موبایل مشاهده کنید؛ می‌توانید از این گزینه استفاده کنید. همین‌طور، می‌توانید با گزینه Website Settings تنظیم کنید به طور پیش‌فرض وب‌سایت‌ها در نسخه موبایل نمایش داده شوند.

Turn off Content Blockers

با این تنظیم می‌توانید مسدودکننده‌های محتوا در یک صفحه را به طور محلی متوقف کنید. با ضربه زدن روی این گزینه، در لود بعدی صفحه دیگر خبری از مسدودکننده‌های محتوا نخواهد بود. توجه کنید دوباره با زدن این گزینه می‌توانید آن‌ها را فعال کنید.

تا کنون کاربران از نرم‌افزارهای ثالثی مانند ۱Blocker برای تنظیم و مدیریت مسدودکننده‌های محتوا در سافاری استفاده می‌کردند ولی اکنون با گزینه Turn off Content Blockers نیازی به نصب چنین نرم‌افزارهایی نیست.

یک مزیت بزرگ است که هم کار با سافاری را ساده‌تر و هم سریع‌تر می‌کند.

Website Settings

آخرین گزینه در پنل جدید تنظیمات سافاری اجازه می‌دهد برخی تنظیمات مربوط به یک سایت را یکجا اعمال کنید. افزون بر این، اجازه بدهید این سایت به بخش‌هایی مانند دوربین، میکروفون، و موقعیت مکانی شما دسترسی داشته باشد.

ممکن است برای هر سایتی به طور پیش‌فرض این گزینه‌ها روشن یا خاموش باشند. تنظیمات حریم خصوصی دستگاه شما در این تنظیمات دخیل است.

فونت جدید در Reader View

شاید شما هم مانند بسیاری از کاربران آیفون از فونت‌های زشت و خسته‌کننده بخش Reader View فراری باشید. خوش‌بختانه، در نسخه جدید سافاری شاهد افزوده شدن فونت معروف New York هستیم.

قطعا بسیاری از کاربران ترجیح می‌دهند از فونت جدید استفاده کنند و با تغییر اندازه فونت در پنل تنظیمات، تجربه وب‌گردی بهتری رقم بزنند. اگرچه، شاید هنوز انتظار داریم به سافاری تنظیماتی برای اندازه حاشیه‌ها، خط فاصله و غیره افزوده شود.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.