با این ابزار جدید فیس‌بوک، هنگام استفاده از آن، دیگر با وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های دیگر ردیابی نمی‌شوید

0

ابزار Clear History فیسبوک برای سه کشور ایرلند، اسپانیا و کره جنوبی منتشر شد و هنوز در ایالات متحده قابل استفاده نیست. فیسبوک می‌گوید در ماه‌های آینده، کاربران کشورهای بیشتری به این ابزار دسترسی دارند.

تقریبا یک سال و نیم پیش، مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیسبوک در کنفرانس توسعه‌دهندگان این شرکت اعلام کرد به‌زودی اجازه می‌دهند کاربران تاریخچه حساب کاربری فیسبوک خود در مرورگر وب را کنترل و پاک کنند.

سرانجام، پس از ماه‌های تاخیر این ابزار حفظ حریم خصوصی برای کاربران سه کشور منتشر شده تا کنترل بیشتری روی حریم خصوصی و اطلاعات شخصی خود داشته باشند و شرکت‌های تبلیغاتی نتوانند به طور گسترده‌ای به این اطلاعات دسترسی داشته باشند.

فشار برای عرضه ابزار Clear History فیسبوک از آن‌جایی شدت گرفته که در سال‌های اخیر این شبکه اجتماعی مرتبا درگیر رسوایی‌های حریم خصوصی مانند رسوایی کمبریج آنالیتیکا شده است.

هنگامی که دسترسی به ابزار Clear History فیسبوک در کشور شما فراهم شود؛ زیرمجموعه یک بخش جدید به نام «Off-Facebook activity» قرار خواهد گرفت.

هنگامی که شما این بخش را باز می‌کنید؛ اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌هایی را مشاهده خواهید کرد که فعالیت‌های آنلاین شما را ردگیری و به فیسبوک گزارش می‌کنند تا تبلیغات هدف‌مندی نمایش داده شود.

قطع کامل ارتباط فیسبوک با ردیاب‌ها

با زدن روی کلید Clear History می‌توانید این اطلاعات حریم خصوصی را از حساب کاربری فیسبوک خود پاک کنید. در آینده هم می‌توانید شرکت‌های ردیاب و گزارش‌دهنده فعالیت‌های شخصی شما به فیسبوک را مشاهده و در صورت نیاز بلوکه کنید. یکی از قابلیت‌های این ابزار، قطع کامل ارتباط اطلاعات مرورگر وب یا اطلاعات جمع‌آوری‌شده در برخی وب‌سایت‌ها و اپ‌ها با فیسبوک است.

فیسبوک می‌گوید این ابزار به صورت محدود برای کاربران برخی کشورها عرضه می‌شود تا اطمینان حاصل کند به اندازه کافی قابل اعتماد است و در همه شرایط به درستی کار می‌کند.

این شرکت هشدار داده است احتمالا کاربران در حساب کاربری خود وب‌سایت‌ها و برنامه‌هایی را مشاهده می‌کنند که نمی‌شناسند. مثلا، ممکن است وب‌سایتی که هرگز باز نکردند و اصلا نمی‌شناسند؛ در فهرست ردیاب‌های فعالیت‌های کاربران باشد.

چون ممکن است دوستی این وب‌سایت را روی اسمارت‌فون آن‌ها باز کرده است. همین‌طور، احتمال دارد همسر یا فرزندان او سراغ وب‌سایت‌ها و اپ‌هایی رفته باشند که ناشناس هستند.

چون بخش Off-Facebook Activity یک ابزار و قابلیت کاملا جدید است و هیچ الگویی برای آن‌ها تا کنون وجود نداشته است؛ فیسبوک با تاخیرهای ناخواسته و چندباره آن را عرضه کرد و البته به طور محدود تا مشکلات و کاستی‌های آن مشخص شود.

فیسبوک در اطلاعیه خود آورده است که این شرکت تلاش می‌کند ابزارهای جدید مشابهی برای مدیریت و کنترل بیشتر حریم خصوصی و اطلاعات کاربران عرضه کند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.