ارسال سریع کیسه‌های خون به بیمارستان‌های نیجریه به کمک نقشه گوگل

0

براساس گزارش‌های سال ۲۰۱۷ اداره سلامت کشور نیجریه، این کشور هر ساله نیاز به ۱.۸ میلیون واحد خون دارد ولی سرویس ملی انتقال خون (NBTS) نیجریه فقط حدود ۶۶۰ هزار واحد خونی در سال جمع‌آوری می‌کند و با کسری ۱.۷ میلیون واحدی روبرو هستند.

شرکت LifeBank برای پر کردن این خلا تاسیس شده است و واحدهای خونی و اکسیژن را میان بیمارستان‌های مختلف، از جمله بیمارستان مرکزی پایتخت نیجریه و شهر لاگوس جابه‌جا می‌کند.

LifeBank سعی می‌کند با تشویق مردم نیجریه به اهدای خون و با رساندن سریع واحدهای خونی سالم و مطمئن به بیمارانی که فوری نیاز به تزریق خون دارند؛ جان آن‌ها را نجات ببخشند و وضعیت اهدای خون در این کشور را بهبود دهند.

شرکت LifeBank چندین موتورسوار استخدام کرده است که باید در خیابان‌ها و مرکزهای شلوغ و پر ترافیک پایتخت نیجریه، سریعا از لابه‌لای خودروها و مردمان راه جدید یافته و واحدهای خونی را به موقع تحویل دهند.

هریک از این موتورسوارها یک جعبه نگهدارنده واحدهای خونی دارند. باید سریعا واحدهای خونی را از محل اهدا دریافت و در کمترین زمان تحویل بیمارستان‌ها دهند. آن‌ها در این مسیر از گوگل مپس استفاده می‌کنند تا مسیرهای کوتاه‌تر و خلوت‌تر را پیدا کرده و سریع‌تر به مقصد برسند.

حتی هنگامی که به مسیرهای بیمارستان‌ها کاملا آشنا هستند؛ باز هم ترجیح می‌دهند نگاهی به گوگل مپس بیندازند چون اعتقاد دارند نقشه‌های گوگل همیشه بهترین مسیر را مخصوصا در زمان‌های ترافیکی شهر نشان می‌دهند.

شرکت LifeBank از طریق همکاری با دفتر گوگل در کشور نیجریه، نقشه‌های گوگل را در اپلیکیشن‌های موبایل بومی آن منطقه قرار داده تا مسیرهای ترددی، مکان‌هایی که بیمارستان‌ها مستقر هستند، محل‌های تحویل بانک‌های خونی و نقاط دیگر را شناسایی و نمایش دهند.

هر زمانی شرکت LifeBank یک سفارش جدید می‌گیرد؛ تیم خدمات مشتری این شرکت، آدرس را برای موتورسوارها ارسال می‌کند و آن‌ها سریعا با وارد کردن آن در گوگل مپس، بهترین مسیری که باید پیموده شود را بررسی می‌کنند.

موتورسوارهای LifeBank می‌گویند همکاری با گوگل باعث شده است آن‌ها زمان‌های تحویل واحدهای خونی را به ۴۵ دقیقه کاهش دهند. پیش از استفاده گوگل مپس، میانگین مدت زمان تحویل بانک‌های خونی ۳ ساعت بود.

نجات مادران پس از زایمان

خونریزی پس از زایمان حدود ۲۳ درصد مرگ و میر مادران در نیجریه را به همراه دارد و در سطح جهان ۱۴ درصد است. شرکت LifeBank کمک کرده این آمار تا حدودی کاهش پیدا کند.

موسس شرکت LifeBank، مادری به نام Temie Giwa-Tubosun است. وی در حین عمل زایمان خود دچار خونریزی شد و همین موضوع باعث ایجاد انگیزه در او شد که شرکتی برای رساندن واحدهای خونی به بیمارستان‌ها راه‌اندازی کند.

شرکت LifeBank در سال ۲۰۱۶ با جمع‌آوران هزاران دلار سرمایه، راه‌اندازی شده است و اکنون در سه ایالت کشور نیجریه فعالیت می‌کند. این شرکت تا کنون به بیش از ۴ هزار بیمار خون‌رسانی کرده و آن‌ها را از مرگ نجات داده است.

یکی دیگر از مشکلات اهدای خون در این کشور جنوب غربی قاره افریقا، فاسد شدن واحدهای خونی پس از شش هفته است. در حالی‌که بیمارستان‌ها با کمبود خون روبرو هستند؛ بسیاری از بانک‌های خونی ارتباطی با بیمارستان‌ها نداشته و واحدهای خونی آن‌ها بی‌استفاده باقی می‌مانند.

شرکت LifeBank در این زمینه هم ورود پیدا کرده و با شناسایی بیش از ۵۳ واحد بانکی خونی در لاگوس، سعی می‌کند گروه خونی مورد نیاز بیمارستان‌ها را سریعا از بانک‌های خونی گرفته و تحویل آن‌ها دهد. بیمارستان‌ها ۲۴ ساعته می‌توانند با LifeBank تماس بگیرند و درخواست واحدهای خونی مورد نیازشان را داشته باشند.

همکاری گوگل و LifeBank یک نمونه کامل از به‌کارگیری فناوری و خلاقیت برای بهبود زندگی بشر و نجات جان انسان‌ها است.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.