چگونه مسیریاب بومی «نشان» موفق شد سرعت‌گیرهای خیابان‌ها را به نقشه اضافه کند؟

6

اوایل مردادماه اعلام شد کاربران اپلیکیشن مسیریاب «نشان» می‌توانند پیش از رسیدن به یک سرعت‌گیر در جاده، پیام هشداری دریافت کنند تا سرعت خود را کاهش داده و با آمادگی از روی سرعت‌گیر رد شوند.

این قابلیت چند روز پیش از این به اپلیکیشن «نشان» افزوده شده بود ولی در حال طی کردن مراحل تست و ارزیابی بود. هم‌اکنون، تمام کاربران این اپ مسیریاب می‌توانند از قابلیت هشدار سرعت‌گیر استفاده کنند.

نحوه کار این قابلیت به این صورت است که وقتی دارید به یک سرعت‌گیر نزدیک می‌شوید؛ چند ثانیه مانده به آن یک بوق هشدار کوچک از سوی اپ «نشان» صادر شده تا به موقع سرعت خود را کاهش دهید و بتوانید با آرامی و امنیت از روی سرعت‌گیر رد شوید.

تنظیم سرعت خودرو در هنگام عبور از سرعت‌گیرها یک موضوع بسیار مهم است. علاوه بر ایمنی راننده و مسافرین و عدم اذیت شدن آن‌ها، باعث جلوگیری از آسیب‌دیدگی جلوبندی ماشین شده و مانع هدر رفتن سرمایه می‌شود.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

اما به نظر شما افزودن چنین ویژگی به یک اپلیکیشن مسیریاب چقدر سخت و پیچیده است؟ گاهی اوقات ما به سادگی از افزوده شدن یک ویژگی یا به‌روز شدن یک نرم‌افزار صحبت می‌کنیم ولی هیچ تصوری از پیچیدگی‌ها و مشکلات فنی پشت‌پرده آن نداریم.

خواندن و شنیدن داستان نحوه یافتن و مشخص کردن سرعت‌گیرهای جاده و خیابان روی مسیریاب «نشان» هم جذاب است و هم نشان می‌دهد توسعه برخی اپ‌های خدماتی چقدر می‌تواند سخت و چالش‌برانگیز باشد.

یکی از بچه‌های تیم توسعه این اپلیکیشن در شبکه‌های اجتماعی داستان کامل افزوده شدن قابلیت سرعت‌گیرها را تشریح کرده است.

داستان افزوده شدن سرعت‌گیرها به نشان

تیم توسعه «نشان» از ۶ الی ۷ ماه پیش تصمیم به افزودن سرعت‌گیرها به نقشه می‌کند و در ابتدای امر، بهترین ایده، کمک گرفتن از کاربران است. به همین دلیل، امکان گزارش سرعت‌گیرها به این اپلیکیشن اضافه می‌شود و کاربران به تدریج شروع به اضافه کردن مکان سرعت‌گیرها می‌کنند.

چون تعیین محل دقیق سرعت‌گیرها نیاز به گزارش‌های زیادی دارد؛ تیم توسعه اپ «نشان» مدت زمانی منتظر شده و پس از آن شروع به پردازش گزارش‌های ثبت شده و ترکیب آن‌ها با یکدیگر برای تعیین یک سری موقعیت‌ها می‌کنند.

مشکلات از اینجا شروع می‌شود. برخی از کاربران گزارش‌های فیک و اشتباهی ارسال کردند. مثلا، گزارش دادند وسط یک بزرگراه سرعت‌گیر است. برخی دیگر از کاربران گزارش‌های تستی و غیر دقیقی فرستادند که اصلا کیفیت خوبی نداشته و محل سرعت‌گیر را اشتباه نشان می‌دادند.

به همین دلیل، خروجی نهایی چندان دقیق و قابل استناد نیست. نیاز به گزارش‌های دقیق بیشتری وجود داشت و اینکه این گزارش‌ها گستره بیشتری داشته باشند تا سرعت‌گیرهای بیشتری در خیابان‌ها و جاده‌ها روی نقشه مشخص شوند.

در حالی که پروژه سرعت‌گیرها در حال شکست خوردن است؛ ایده جدید و بهتری مطرح می‌شود. اینکه از روی کاهش سرعت خودروها در هنگام روبرو شدن با یک سرعت‌گیر، مکان سرعت‌گیرها مشخص شود.

این ایده بسیار جذاب است ولی برای ساعت‌های خلوتی خیابان‌ها مانند نیمه‌شب‌ها نه ساعت‌های اوج ترافیک. کار یک مرحله جلو می‌رود و در ساعت‌های مشخصی، عمده کاهش سرعت‌ها بررسی و پردازش می‌شود.

هوش مصنوعی به کمک تیم توسعه «نشان» می‌آید تا دیتای ترافیک ماشین‌ها در نیمه شب پردازش و مکان‌هایی که سرعت ناگهانی کم شده است؛ روی نقشه مشخص شود.

ولی یک مشکل دیگر در این مرحله بروز می‌کند. راننده‌ها پیش از رسیدن به سرعت‌گیر، ترمز کردند و ماشین شروع به کاهش سرعت کرده است. پس، نقاط مشخص شده با هوش مصنوعی چندان دقیق نیستند. در واقع، آن‌ها چند متر جلوتر از یک سرعت‌گیر را نشان می‌دهند.

مشکل دیگر هم رسیدن راننده‌ها و خودروها به تقاطع‌ها است که باز هم سرعت را کم می‌کنند. در اینجا، تیم توسعه اپ دوباره ترجیح می‌دهد سراغ گزارش‌های کاربران برود.

به این صورت که اول با کمک الگوریتم، محل‌های احتمالی سرعت‌گیرها را پیدا و بعد جلوی آن محل‌ها دنبال یک توده از گزارشات کاربران بگردند که نزدیک به هم هستند. این ایده تقریبا جواب می‌دهد و خروجی آن در اوایل تیرماه به صورت آزمایشی روی اپ قرار می‌گیرد.

هنوز یک مشکل کوچک وجود داشت. تعداد سرعت‌گیرهای مشخص شده بسیار کم و تقریبا نیمی از آن‌ها را مشخص می‌کنند. برخی از گزارش‌ها کم بوده یا ناقص و غیر دقیق هستند و نمی‌توان از روی آن‌ها مکان دقیق یک سرعت‌گیر را مشخص کرد.

چون تیم توسعه نمی‌توانند چند ماه دیگر هم صبر کنند تا گزارش‌های کامل‌تر و دقیق‌تری درباره سرعت‌گیرهای باقیمانده به دست‌شان برسد؛ در خود اپلیکیشن به کاربران پیام می‌دهند که روزی چند سرعت‌گیر معرفی کنند و به نوعی سریعا کمک کنند سرعت‌گیرهای باقیمانده هم مشخص شوند.

نتیجه این فعالیت ۷ ماهه، مشخص شدن بیش از ۱۶ هزار سرعت‌گیر در سراسر کشور می‌شود که هم‌اکنون روی نقشه مسیریاب اپلیکیشن «نشان» مشخص شدند.

در انتها باید به جمله زیبا و پرمغز یکی از بچه‌های تیم توسعه‌دهنده «نشان» اشاره کرد: «ترکیب خِرد کاربرهای نشان با خِرد ماشین (هوش مصنوعی)» برای افزودن یک ویژگی به ظاهر ساده ولی در عمل پیچیده!

   

پستهای اخیر

دار و دسته اپلیکیشن‌های «جکیل» و کلاهی که گاهی با نیت خوب یا بد سر اپل می‌گذارند!

ما در ایران به سبب تحریم‌ها به صورت ضمنی با اپلیکیشن‌های موسوم به «جکیل» آشنا هستیم! منظورم از «جکیل» دیگر چیست؟! توضیح خواهم داد. بگذارید از اینجا شروع کنم. به تازگی خیلی‌ها متوجه شدند که یک اپلیکیشن به نام Zoshy+ در اپ استور در بخش…

بالا آمدن سطح دریاها در دهه‌های آینده چه شهرهایی را از بین خواهد برد؟ شمال ایران دچار چه مشکلاتی…

بسیاری از شرایط تا زمانی که واقعا رخ ندهند، توسط ما جدی گرفته نمی‌شوند. تغییراتی اقلیمی از چیزی که ما تصور می‌کنیم، به ما نزدیک‌تر هستند و حتی در زمان زندگی خود ما، ممکن است مستقیما زندگی ما را تغییر بدهند. مثلا بر اساس تخمین‌هایی که در…

حالا دیگر مخاطب شما در فیس‌تایم می‌تواند هر آدمی باشد که یک مرورگر دارد، خواه در ویندوز و خواه در…

اپلیکیشن چت FaceTime اپل به لطف قابلیت‌های جدید سیستم‌عامل‌های iOS 15 و macOS Monterey، از ویژگی‌های جدیدی مانند اشتراک صفحه با دوستان، مود پرتره لایو، نویز کنسلینگ بهتر و حتی نسخه وب برخوردار شده است. نسخه تحت وب فیس‌تایم مورد توجه…

بهترین گوشی‌های سال ۲۰۲۰ که هنوز در سال ۲۰۲۱ ارزش خرید دارند

چه کسی می‌گوید شما باید همیشه جدیدترین و بهترین گوشی معرفی شده در امسال را بخرید؟ ما مطمئن نیستیم که این بهترین خرید برای شما باشد. استفاده از جدیدترین و بهترین گوشی با فناوری‌های روز و پیشرفته، لذت‌بخش و سرگرم‌کننده است اما همیشه بهترین…

گالری عکس: ملکه انگلیس حالا دیگر با سیزدهمین رئیس جمهور آمریکا هم در دوران زندگی خود ملاقات کرده!…

1- ملکه انگلیس در ملاقات با هری ترومن، وقتی او هنوز پرنسس بود - 31 اکتبر سال 1951 سه ماه بعد در ششم فوریه سال 1951، بعد از شاه جورج پنجم، پرنسس الیزابت، ملکه انگلیس شد. 2- هفدهم اکتبر سال 1957، رئیس جمهور آیزنهاور از خانواده…

لکسوس NX مدل ۲۰۲۲ معرفی شد: پیشرانه هیبریدی و سیستم سرگرمی جدید

علاقه‌مندان و مشتاقان این کراس‌اوور ژاپنی لوکس در یک خوشبختی تمام غرق خواهند شد. چون نسل جدید لکسوس NX برای سال ۲۰۲۲ دقیقا نقاط ضعف مدل‌های پیشین را از بین برده و با تغییرات متعدد، ظاهری جدید و امکانات تازه وارد بازار می‌شود. برای مثال،…
6 نظرات
 1. مهدی می گوید

  زنگ میزدن شهرداری ( یا هر جای دیگه که این وظیفرو داشته) میگفتن کجا سرعت گیر کاشتین 😐

 2. آرمان خ می گوید

  سلام
  مسیریاب نشان از نقشه اواس‌ام استفاده می‌کنه و جامعه اواس‌ام ایران هرروز در حال تکمیل نقشه و افزودن جزییات هستند. اینکه نشان ثبت سرعت‌گیرها رو به نام خودش بزنه، عدم رعایت حقوق مادی و معنوی اواس‌ام هست؛ اما، اضافه شدن هشدار سرعت به این برنامه نشونه مثبتیه.
  http://Www.openstreetmap.org

 3. یاشار می گوید

  خیلی جالب و هیجان انگیز بود. دمشون گرم.

 4. مصطفی جواهری پور می گوید

  بسیار براتون متاسفم که کامنت من رو پاک کردید.
  من نوشته بودم که اگر پست تبلیغاتی می رید اخلاقی هست که بنویسید که این پست تبلیغاتی هست.
  دریغ که تقاضای اخلاق از کسانی رو دارم که حتی کامنت رو هم نمی تونند تحمل کنند.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   کامنت شما حذف نشده. پست تبلیغاتی ما هم همیشه متمایز و مشخصه و اولش می‌نویسیم رپورتاژ.
   کامنتها رو من هر چند روز یک بار تایید می‌کنم. متاسفانه به خاطر کامنت‌های اسپم و اینکه برخی‌ها زیر بعضی از پست‌ها گاهی مطالب سیاسی درج می‌کنن، مجبورم سیستم تایید کامنت داشته باشم.

 5. سعید می گوید

  لطفا از این هم بنویسید که نشان نقشه های openStreetMaps رو بدون درج کپی رایت، استفاده میکنه. این نقشه ها رایگان هستند ولی استفاده کننده باید اعلام کنه که از این نقشه ها استفاده کنه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.