اپلیکیشن‌های مسیریاب در حال تغییر نقشه‌های ترافیکی شهرها و کشاندن خودروها به خیابان‌ها و محله‌های خلوت هستند

2

اپلیکیشن‌های مسیریاب و ناوبری مبتنی بر GPS در کنار مزیت‌هایی که دارند و به یک ابزار لازم و ضروری رانندگان در شهرهای بزرگ تبدیل شدند؛ یک معضل و چالش جدید درست کردند: تبدیل کردن محله‌های آرام به کابوس‌های ترافیکی!

حتما شما هم تجربه استفاده از اسنپ، تب‌سی و دیگر تاکسی‌های اینترنتی را دارید. متوجه شدید که راننده حتا برای لحظه‌ای حاضر نیست چشم از صفحه‌نمایش موبایل خود بردارد و آن را جایی نصب کرده که همیشه در جلوی چشمانش باشد.

در یک بزرگراه شلوغ و پر ترافیک گیر می‌کنید اما به ناگهان راننده، فرمان خودرو را می‌چرخاند و از یک کوچه یا خیابان فرعی فرار می‌کند. تعجب می‌کنید که چرا از بزرگراه منحرف شدید و این کوچه‌های تنگ و پیچ در پیچ چطور شما را به مقصد می‌رسانند؟ صبر می‌کنید تا ببینید پایان کار چه می‌شود. چند دقیقه بعد دقیقا جایی هستید که می‌خواستید. هم در زمان صرفه‌جویی شد و هم از ترافیک و شلوغی خبری نبود!

برهم خوردن آرامش

اپلیکیشن‌های ناوبری و مسیریابی مانند ویز، گوگل مپ و اپل مپ با استفاده از گزارش‌های لحظه‌ای و بررسی ترافیک خیابان‌ها و بزرگراه‌ها؛ رانندگان را به سوی کوچه‌ها و خیابان‌های فرعی و خلوت هدایت می‌کنند تا زودتر به مقصد برسند. این ویژگی برای رانندگان عالی است ولی باعث برهم‌خوردن نظم شهری، سلب آسایش شهروندان و چالش‌های جدید شده است.

در شهر واشنگتن، پلیس مجبور شده است برای برخی خیابان‌های محلی از خود شهروندان راهنماهایی بگذارد که جلوی ورود خودروها را بگیرند. همچنین؛ در برخی روزهای هفته طی اطلاعیه‌ای تردد در برخی خیابان‌ها را ممنوع می‌کند.

در برخی محله‌ها؛ خود ساکنین اقدام به نصب نشانه‌های زرد روی خودروهای خود کردند تا خودروهای غریبه تشخیص داده شوند و در صورت عبور از کوچه‌ها و خیابان‌های آن محله؛ جریمه شوند.

دلیل این کار هم روشن است؛ برخی خیابان‌ها مخصوص افراد سالمند یا بیمار است. برخی محله‌ها برای شهروندان خاصی در نظر گرفته شده است و همین‌طور ورود چند خودرو به درون یک خیابان می‌تواند ساعت‌ها کوچه‌ها و خیابان‌های دیگر را مسدود کند.

در یکی دیگر از محله‌های شهر واشنگتن؛ پلیس مجبور است در ساعت‌های خاصی از روز یک خیابان را ببندد چون چندین مدرسه در این خیابان هست و دانش‌آموزان بی‌توجه به تردد خودروها از این سو به آن سو می‌روند.

پلیس در چندین مورد با شکایت ساکنین محله‌هایی روبرو شده است که برای چندین ساعت در خانه خود گرفتار و زندانی شدند و امکان بیرون رفتن نداشتند.

تجربه بهتری برای رانندگان

رانندگان معمولا هیچ اطلاعی از خیابان‌های فرعی ندارند و فقط طبق راهنمایی و نقشه اپلیکیشن‌های مسیریاب وارد آن‌ها می‌شوند. توسعه‌دهنده‌گان این اپلیکیشن‌ها هم غالبا از این ویژگی دفاع می‌کنند.

سخنگوی اپلیکیشن ویز در مقابل اعتراض‌ها و شکایت‌های صورت گرفته؛ می‌گوید این ویژگی باعث شده است در شهرهای بزرگ ترافیک بهتر مدیریت شود و مدیران شهری و پلیس بتوانند در مواقع بحرانی و قفل شدن خیابان‌ها، بهتر تصمیم‌گیری کنند یا همیشه یک گام نسبت به خودروها و ترافیک جلوتر باشند.

به علاوه، سخنگوی ویز می‌گوید این اپلیکیشن در هر شهر ده‌ها ویراستار محلی دارند که قوانین و محدوده‌های ترافیکی جدید و روزانه درباره خیابان‌ها را ثبت می‌کنند. بنابراین؛ اگر پلیس ورود به یک خیابان را ممنوع کند، به رانندگان اطلاع داده خواهد شد.

در چندین محله واشنگتن، مردم به طور خودسر و داوطلبانه برخی ساعت‌های روز جلوی خودروهای غریبه را می‌گیرند که باعث واکنش پلیس و رانندگان شده است و تبعات دیگری ایجاد می‌کند.

پلیس واشنگتن می‌گوید بستن یک خیابان یا یک طرفه و ورود ممنوع آن باعث افزایش ترافیک در خیابان‌های اطراف می‌شود و همیشه نمی‌تواند قوانین منع تردد برای این خیابان‌ها وضع کرد.

شهروندان هم می‌گویند با خرید خانه‌هایی ویلایی و گران قیمت در محله‌های حومه‌ای شهر به دنبال آرامش و تردد محلی راحت‌تر بودند که با ورود خودروهای جدید؛ این امکان ازشان سلب شده است. در یک شهر؛ شهروندی به طور رسمی شکایتی به دادگاه بر علیه اپلیکیشن ویز داده است.

به هر حال، اپلیکیشن‌های مسیریاب به دنبال حل مشکل ترافیک و ایجاد تجربه رانندگی بهتری در شهرهای شلوغ هستند و تا حدودی موفق شدند ولی دارند چالش بزرگ‌تری می‌سازند و زندگی ساکنین محله‌های آرام و خلوت را برهم می‌زنند.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

صخره‌های عجیب فنلاندی موسوم به کوماکیوی – هزاران سال تعادل و مبارزه با جاذبه

کوماکیوی Kummakivi یک کلمه فنلاندی است که در انگلیسی به معنی "سنگ عجیب" است. این کلمه اغلب برای توصیف نوعی تشکیل سنگ که شکلی عجیب یا غیرعادی دارد استفاده می‌شود. این نوع سنگ‌ها در سرتاسر فنلاند یافت می‌شوند و به دلیل ظاهر منحصر به فردشان…

همه چیز در مورد رمان رابینسون کروزوئه، نوشته دانیل دفو + روجلدهای خاطره‌انگیز این کتاب

رابینسون کروزوئه رمانی نوشته دانیل دفو است که اولین بار در سال 1719 منتشر شد. این رمان داستان مرد جوانی به نام رابینسون کروزوئه را روایت می‌کند که بر خلاف میل خانواده‌اش راهی دریا می‌شود و در جزیره‌ای متروک در سواحل آمریکای جنوبی غرق…

هوش مصنوعی یکی از تخیل‌های کودکی ما را تصویرسازی کرد: کشتزارهایی از همه چیز: بستنی قیفی –…

شاید سریال کارتونی پینوکیو باعثش شد. شاید هم نه! در آن قسمت دلپذیر و خاطره‌انگیز، روباه مکار و گربه ننه، پینوکیو را فریفتند تا سکه خود را بکارد تا درختی از سکه بروید و بتواند سکه‌های بی‌شمار برداشت کند.سال‌ها از آن زمان گذشته، الان هم…

سازه‌ها و چیزهایی که حس مگالوفوبیای ما را به شدت تحریک می‌کنند – گالری عکس

مگالوفوبیا اصطلاحی است که برای توصیف ترس شدید و غیرمنطقی از اشیاء یا چیزهای بزرگ استفاده می‌شود. کلمه "مگالوفوبیا" از ترکیب دو کلمه یونانی "مگالو" به معنای بزرگ  و "فوبیا" که به معنی ترس یا بیزاری قوی است، گرفته شده است.افراد مبتلا به…

مرگبارترین روز در تاریخ، چه روزی بود و چطور رخ داد؟

انسان‌های راه‌های زیادی برای کشتن هم در طول تاریخ ابداع کرده‌اند: سلاح‌های هسته‌ای و زیستی ، بمب‌های آتش‌زا، گلوله‌ها، سرنیزه‌ها، ایجاد قحطی عمدی و ...کاملا قطعی نیست، اما طبق بسیاری از روایت‌ها مرگبارترین روز در تاریخ بشر در واقع نتیجه…

محصولات رادیواکتیوی که در قرن بیستم در قالب کالاهای مصرفی عادی به مردم فروخته می‌شدند

پیش از درک خطراتی که قرار گرفتن در معرض تابش‌های رادیواکتیو برای انسان به همراه دارد، مردم و حتی دانشمندان می‌پنداشتند که مواد رادیواکتیو ترکیبات جالبی برای درخشان و نورانی کردن اشیا هستند. در ادامه چند مورد از عجیب‌ترین کاربردهای مواد…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
2 نظرات
  1. مجید صالح پور می گوید

    ویز عالیه ، من بار ها از ویز برای رانندگی استفاده کردم و هم در صرفه جویی در وقت هم در پیدا کردن مسیر به شکل فوق العاده ای عمل کرد، من حسی که به ویز دارم دقیقا مثل حسی هست که به گوگل دارم ، بدون این دو قول نمیشه زندگی با آسایش داشت

  2. فیلم می گوید

    ویز نرم افزار خوبی بود اما دیگه سخته ازش استفاده کردن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5