ترامپ می‌خواهد با صدور یک فرمان اجرایی، شبکه‌های اجتماعی را تحت کنترل خود درآورد

0

پیش‌‌بینی می‌شد با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری امریکا در سال ۲۰۲۰، فشارهای کاخ سفید و دونالد ترامپ به شرکت‌های فناوری و شبکه‌های اجتماعی تشدید پیدا کند.

مدت‌ها است که ترامپ به دنبال روش‌هایی برای نظارت بر فعالیت شبکه‌های اجتماعی و به کنترل خود درآوردن آن‌ها است. اکنون رسانه‌ها گزارش دادند کاخ سفید منتظر دریافت فرمان اجرایی ترامپ برای مانیتور و کنترل شبکه‌های اجتماعی است.

گفته می‌شود این فرمان اجرایی ترامپ، کمیسیون‌ ارتباطات و تجارت فدرال (FCC) را مجبور به وضع قوانینی می‌کند که اجازه می‌دهند برخی محتواها و مطالب روی شبکه‌های اجتماعی سانسور شوند. در صورت تصویب این قانون، تمام شبکه‌های اجتماعی از جمله توییتر و فیسبوک ملزم به رعایت آن هستند.

افزون بر این، کاربران می‌توانند از شبکه‌های اجتماعی به خاطر تضییع حقوق خود شکایت کنند. کمیسیون FCC مسئول حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان است و با دریافت این شکایت، باید آن را بررسی کند و اگر درست باشد؛ شبکه اجتماعی مقصر را تحت تعقیب قرار داده و جرایمی بر ضد او در نظر بگیرد.

سایت CCN گزارش داده این دستور اجرایی هنوز در مراحل اولیه و پیش‌نویس قرار دارد ولی از عزم جدی ریاست جمهوری امریکا و کاخ سفید برای فشار وارد کردن بر شبکه‌های اجتماعی و تغییر رفتار پلتفرم‌هایی مانند فیسبوک، توییتر، اینستاگرام و یوتیوب با کاربران حکایت دارد.

ترس از قدرت شبکه‌های اجتماعی

اخیرا، توییتر صفحه یکی از سناتورها که رهبر حزب جمهوری‌خواه است را مسدود کرده که باعث عصبانیت شدید ترامپ شد و در پی آن کمک‌های مالی کمیپن‌های خود به این شرکت را قطع کرد. ترامپ می‌گوید این شبکه‌های اجتماعی با محافظه‌کاران بسیار ناعادلانه برخورد می‌کنند و از این پس با آن‌ها شدیدتر رفتار می‌شود.

سایت CCN می‌گوید این فرمان اجرایی ترامپ برای کنترل شبکه‌های اجتماعی با چندین قانون و طرح این کشور از جمله ماده ۲۳۰ قانون شایستگی ارتباطات که اختیارات گسترده ای را برای تعدیل محتوا به کمپانی ها می دهد، تناقض دارد.

ماده ۲۳۰ قانون شایستگی ارتباطات، آزادی گسترده‌ای به شبکه‌های اجتماعی داده است و در شرایط بسیار خاصی می‌توان آن‌ها را تعلیق کرد. شبکه‌های اجتماعی در پالایش محتوا به طور مطلوب و مناسب محدودیت نداشته و نظارتی بر آن‌ها تصور نشده است.

هنوز شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و توییر در قبال این خبر و اجرایی شدن فرمان ترامپ برای مانیتور و کنترل شبکه‌های اجتماعی واکنشی نشان ندادند.

بسیاری از رسانه‌ها، پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ را محصول شبکه‌های اجتماعی و فریب کاربران با اخبار جعلی و کمپین‌های دروغین می‌دانند. به همین دلیل، باور دارند ترامپ به خوبی از قدرت شبکه‌های اجتماعی آگاه است و می‌خواهد آن‌ها را در آستانه انتخابات بعدی تحت کنترل خود درآورد یا حداقل محدود کند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.