تولید محتوا چیست؟ چگونه محتوا تولید کنیم

0

رپورتاژ

اگر از کاربران حرفه‌ای اینترنت هستید، حتماً در سال‌های اخیر بارها واژۀ تولید محتوا را شنیده‌اید. این واژه در یکی دو سال اخیر، بیش‌ازپیش بر سر زبان‌ها افتاده است. گویی همه مشغول تولید محتوا هستند و سعی دارند با استفاده از روش‌های بازاریابی محتوا، رقابت محتوایی را به رقیبان خود واگذار نکنند.

محتوا چیست؟

اگر بخواهیم به ساده‌ترین شکل ممکن، تولید محتوا را تعریف کنیم، باید بگوییم «به مفهوم یا پیامی که در قالب متن، صوت، ویدیو و تصویر به مخاطب منتقل می‌شود محتوا می‌گوییم».

شاید بگویید با توجه به این تعریف، هر آنچه می‌بینیم، می‌شنویم و یا می‌خوانیم، محتوا نام دارد؛ بله دقیقاً همین‌طور است. همین الآن شما در حال خواندن یک محتوای متنی هستید.

هنگامی‌که روزنامه می‌خوانید، هنگامی‌که تلویزیون تماشا می‌کنید و یا هنگامی‌که سر کلاس درس به صحبت‌های مدرس گوش می‌دهید، درواقع در حال مصرف محتوایی هستید که دیگران تولید کرده‌اند.

انواع محتوا

محتوا در فرمت‌های مختلفی تولید و منتشر می‌شود. اگر بخواهیم دقیق‌تر در مورد این موضوع صحبت کنیم، باید بگوییم تمامی محتوایی که در جهان منتشر می‌شوند در یکی از فرمت‌های زیر است:

 • محتوای متنی
 • محتوای صوتی
 • محتوای ویدیویی
 • محتوای تصویری

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردم، در همین لحظه شما در حال خواندن یک محتوای متنی هستید. هنگامی‌که تلویزیون تماشا می‌کنید و یا در حال یادگیری موضوعی از طریق مشاهدۀ یک فیلم آموزشی هستید، در حال مصرف یک محتوای ویدیویی هستید و هنگامی‌که به یک پادکست گوش می‌دهید، یک محتوای صوتی است که در حال پخش است.

بنابراین اگر بخواهیم یک تولیدکنندۀ محتوای حرفه‌ای باشیم، لازم است تولید محتوا با هر چهار فرمت را بیاموزیم و انجام دهیم.

توزیع محتوا

پس‌ازآنکه محتوای خود را تولید کردیم، باید آن را توزیع کنیم. منظور از توزیع محتوا، انتشار محتوا در رسانه‌های مختلف است. این رسانه‌ها با توجه به فرمت محتوا و همین‌طور نوع مخاطبان تعیین می‌شوند.

توزیع محتوا اهمیت بسیار بالایی دارد؛ زیرا در این مرحله است که محتوای تولیدشده به دست مخاطب می‌رسد و می‌تواند اثربخشی لازم را برای ما به همراه داشته باشد. درصورتی‌که توزیع محتوا به‌خوبی انجام نپذیرد، محتوای تولیدشده توسط ما به دست مخاطب هدف نخواهد رسید و درنهایت کل فرآیند بازاریابی محتوا با شکست مواجه می‌شود.

برای آنکه بتوانیم محتوای تولیدشده را توزیع کنیم، نیاز به حداقل یک تا چند رسانه داریم. رسانه‌ها بستری برای توزیع و انتشار محتوا هستند.

در ادامه با چند رسانۀ مهم در فرایند توزیع محتوا آشنا می‌شویم:

وبلاگ/وب‌سایت

اولین و مهم‌ترین رسانه‌ای که می‌تواند در فرآیند توزیع محتوا مورداستفاده قرار بگیرد، وبلاگ و یا وب‌سایت است. اگر مدیر یک وبلاگ/وب‌سایت هستید، درواقع رسانه‌ای در اختیار دارید تا بتوانید محتوایی که تولید می‌کنید را بر روی آن منتشر کنید.

این رسانه سال‌هاست که مورداستفاده قرار می‌گیرد و بسیار بعید است که روزی از بین برود؛ بنابراین اگر هنوز وبلاگ/وب‌سایت خودتان را راه‌اندازی نکرده‌اید، توصیه می‌کنم هرچه سریع‌تر این کار را انجام دهید تا صاحب یک رسانۀ مهم و قدرتمند باشید.

شبکه‌های اجتماعی

درحال‌حاضر، شبکه‌های اجتماعی به بخش جدانشدنی زندگی افراد تبدیل شده‌اند و بسیاری از افراد بخشی از زمان روزانۀ خود را در شبکه‌های اجتماعی سپری می‌کنند. به همین دلیل، شبکه‌های اجتماعی رسانۀ بسیار مناسبی برای توزیع محتوا هستند؛ زیرا هرکجا که مخاطب ما حضور دارد، ما نیز باید حضور داشته باشیم و محتوای خودمان را به دست مخاطب برسانیم.

شبکه‌های اجتماعی زیر، دارای بیشترین مخاطب در کشور ما هستند:

 • تلگرام
 • اینستاگرام
 • توییتر
 • لینکدین
 • فیس‌بوک

البته لازم به توضیح است که «تلگرام» درواقع یک پیام‌رسان است اما به دلیل امکانات و ویژگی‌های خاصی که دارد می‌توانیم آن را جزو رسانه‌های اجتماعی در نظر بگیریم.

به نظر شما آیا باید در تمامی شبکه‌های اجتماعی فعالیت کنیم؟

پاسخ این سؤال می‌تواند به استراتژی محتوایی شما مربوط باشد. به نظر من استراتژی صحیح این است که محتوای خود را در رسانه‌هایی منتشر کنیم که مخاطب هدفمان در آن حضور دارد. به‌عنوان‌مثال، اگر مخاطبان شما خانم‌های خانه‌دار هستند، احتمالاً اینستاگرام گزینۀ مناسبی برای شما است؛ اگر مخاطبان شما افراد متخصص هستند احتمالاً لینکدین انتخاب بهتری برایتان است و همین‌طور اگر مخاطبان شما خارج از کشور زندگی می‌کنند، فیس‌بوک بهترین انتخاب برای شما است.

بنابراین نمی‌توان گفت که همه از یک یا چند شبکه اجتماعی مشخص استفاده کنند؛ زیرا رسانۀ توزیع محتوا برای هر کسب‌وکار باید متناسب با مخاطبان آن کسب‌وکار تعیین شود.

رسانه‌های آفلاین

علاوه بر وبلاگ/وب‌سایت، شبکه‌های اجتماعی و به‌طور کل رسانه‌های آنلاین، می‌توانید از نوع دیگری از رسانه‌ها استفاده کنید که من به آن «رسانه‌های آفلاین» می‌گویم.

منظور از رسانه‌های آفلاین، روزنامه‌ها، مجلات، رادیو و تلویزیون است؛ زیرا ممکن است مخاطبان شما فقط از این رسانه‌ها استفاده کنند. دراین‌صورت چاره‌ای ندارید و باید محتوای خود را در این رسانه‌ها منتشر کنید.

کیفیت محتوا

مهم‌ترین عاملی که می‌تواند باعث موفقیت درزمینۀ تولید محتوا شود، «کیفیت محتوا» است؛ زیرا تمامی وب‌سایت‌ها و مجلات زرد نیز مشغول تولید محتوا هستند؛ اما معمولاً عُمرِ محتوای آن‌ها بسیار کوتاه است و نمی‌تواند در فرآیند بازاریابی محتوا مورداستفاده قرار گیرد.

بنابراین اگر قصد دارید درزمینۀ تولید محتوا به‌طورجدی فعالیت کنید، لازم است به دنبال آموزش تولید محتوا باشید و این کار را به‌طور صحیح و اصولی بیاموزید.

مدیران شرکت‌ها و کسب‌وکارهای اینترنتی همواره به دنبال افراد متخصص درزمینۀ تولید محتوا، بازاریابی محتوا و سئو هستند؛ اگر قصد دارید به‌طورجدی در این زمینه فعالیت کنید، لازم است بر روی افزایش مهارت‌های خود تمرکز کنید تا بتوانید به‌سادگی در شرکت‌های مختلف استخدام شوید.

تقویم تولید محتوا

موفقیت درزمینۀ تولید محتوا، اتفاقی به دست نمی‌آید. همان‌طور که برای کسب موفقیت و رسیدن به نتایج مطلوب در تمامی زمینه‌ها به برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری نیاز است، برای کسب موفقیت درزمینۀ تولید محتوا نیز باید برنامه‌ریزی دقیق و مشخصی داشته باشیم.

تقویم تولید محتوا دقیقاً همان ابزاری است که به شما کمک می‌کند تا بتوانید برنامه‌ریزی دقیق و منظمی برای تولید و انتشار محتوا داشته باشید.

ما نسخه‌ای چاپی از تقویم تولید محتوا را به شما پیشنهاد می‌کنیم تا بتوانید همواره آن را روی میز کنار خودتان داشته باشید و به‌طور مرتب روی برنامۀ تولید محتوای خودتان نظارت کنید.

کتاب «تقویم تولید محتوا» که توسط احمد اردیبهشت منتشر شده است، درواقع یک دفتر کار است و به شما کمک می‌کند تا بتوانید با برنامه‌ریزی دقیق روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه، روند مشخصی برای تولید محتوا داشته باشید.

همچنین در کتاب «تقویم تولید محتوا» می‌توانید در پایان هرروز، ارزیابی دقیقی از عملکرد آن روز درزمینۀ تولید محتوا داشته باشید و نتیجۀ عملکردتان را روی نمودار مشاهده کنید.

کتاب «تقویم تولید محتوا» توسط بسیاری از اساتید برجسته و شناخته‌شدۀ حوزۀ تولید محتوا توصیه شده است (متن توصیه‌نامه‌ها در ابتدای این کتاب چاپ شده است):

 • ژان بقوسیان
 • عادل طالبی
 • علی‌اکبر قزوینی
 • سعید محمدی
 • رضا شیرازی
 • شاهین کلانتری
 • منصور سجاد
 • آرش سروری

اگر مدیر یک وب‌سایت هستید یا در شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارید، استفاده از «تقویم تولید محتوا» یک ضرورت است.

برای سفارش آنلاین و خرید این کتاب ارزشمند روی لینک تقویم تولید محتوا کلیک کنید.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.