خداحافظی با انقلابی‌ترین گجت چند سال اخیر: اواخر فوریه ۲۰۲۰ پشتیبانی از عینک گوگل متوقف می‌شود

1

تا چند ماه دیگر، گجتی که ۱۵۰۰ دلار برای خریدش هزینه کرده‌اید؛ بدون پشتیبانی و به‌روزرسانی نرم‌افزاری به حال خود رها می‌شود.

این داستان یکی از انقلابی‌ترین و پیشروترین گجت‌های پوشیدنی در یک دهه اخیر است. عینکی که در سال ۲۰۱۳ پرسروصدا معرفی شد و تا چند سال بعد، همه‌جوره در صدر اخبار بود ولی به‌ یکباره توسعه آن از سوی گوگل رها و فقط به چند به‌روزرسانی نرم‌افزاری محدود شد تا در سال ۲۰۲۰ برای همیشه خداحافظی کند.

اخیرا، گوگل با به‌روزرسانی صفحه Google Glass Explorer Edition و ارائه اخباری درباره آخرین به‌روزرسانی این رابط کاربری عینک، اطلاعات جدیدی از وضعیت این پروژه در آینده داد. آخرین به‌روزرسانی Explorer Edition به گونه‌ای است که دسترسی این پوشیدنی را از همه سرویس‌های این شرکت از تاریخ ۲۵ فوریه ۲۰۲۰ قطع می‌کند.

کاربران عینک گوگل پس از نصب این بسته به‌روزرسانی Glass Explorer و فرا رسیدن تاریخ مقرر، دیگر قادر نخواهند بود به اکانت‌های خود در گوگل لاگین کنند. این به معنای پایان پشتیبانی گوگل از این گجت و به فراموشی سپردن آن است.

البته، این پوسته همچنان به کار خود ادامه خواهد داد و البته از طریق ارتباطات بلوتوث می‌تواند به گوشی تلفن همراه وصل شود و کاربران از برنامه‌های جانبی استفاده کنند یا عکس و فیلم بگیرند اما دیگر سرویس‌ها و اپلیکیشن‌هایی مانند یوتیوب، جیمیل، هنگ‌اوت و غیره کار نمی‌کنند.

همین‌طور، نرم‌افزار MyGlass که به کاربران اجازه می‌داد تنظیمات عینک را مدیریت کنند نیز ار کار خواهد افتاد.

هنوز نسخه کسب‌وکارها زنده است

گفتنی است که این وضعیت فقط برای عینک‌هایی که برای مصرف‌کننده نهایی عرضه شده و روی آن‌ها نسخه‌ای از Google Glass Explorer Edition نصب شده است. نسخه تجاری Enterprise Edition هنوز از پشتیبانی گوگل برخوردار بوده و به روال طبیعی خود ادامه می‌دهد.

گوگل با این استراتژی می‌خواهد به پشتیبانی و اتصال خود از گجتی که دیگر سال‌ها است توسعه داده نمی‌شود یا نسخه جدیدی از آن وارد بازار نمی‌شود؛ خاتمه دهد.

گوگل گلس در سال ۲۰۱۳ و با قیمت ۱۵۰۰ دلار شروع به فروش کرد ولی از همان ابتدا با تردیدهایی برای آینده از سوی گوگل روبرو و با انواع اعتراض‌ها و مخالفت‌ها از سوی جامعه کاربران و بحث‌های حریم خصوصی همراه شد.

بسیاری از رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها از ورود این گجت پوشیدنی به داخل ممانعت کرده و آن را «glassholes» نامیدند.

سرانجام، گوگل در سال ۲۰۱۷ توسعه نسخه مصرف‌کننده نهایی این عینک را متوقف و فقط روی توسعه نسخه تجاری و اینترپرایس آن متمرکز شد. نسخه جدیدی از Google Glass Enterprise Edition در سال ۲۰۱۹ عرضه شده که تفاوت‌های زیادی با نسخه قبلی و همین‌طور نسخه Google Glass Explorer Edition دارد.

منبع

 
1 نظر
  1. پدرام می گوید

    ابزار اینده داری بود
    ولی جامعه بازخورد مثبتی نسبت بهش نداشت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.