۴ استراتژی افزایش بهره‌وری کارمندان در سال ۲۰۲۰

0

بسیاری از شرکت‌های موفق و بزرگ دنیا سعی می‌کنند با سیاست‌هایی انعطاف‌پذیر و نوآورانه مانند دادن مرخصی‌های طولانی و بیشتر از معمول، دادن مرخصی به افرادی که به تازگی پدر شدند یا دادن سهام به کارمندان، گردش کار بالاتری داشته باشند ولی همیشه نگه داشتن افراد با استعداد، سازنده و درگیر در شرکت چالش‌برانگیز است.

شما همیشه نمی‌توانید همه کارمندان را شاد و پر انرژی نگه دارید تا بهره‌وری بیشتری داشته باشند. طبق نظرسنجی اخیر موسسه Gallup، تنها ۳۴ درصد از کارگران امریکایی به کارشان تعهد دارند و باقی کارگران بیشتر دوست دارند محل کار را ترک کنند یا از دست کارفرما خلاص شوند که یک تهدید و نگرانی بزرگ برای فرهنگ سالم کار است.

به همین دلیل، شاید در سال ۲۰۲۰ باید دوباره عوامل افزایش بهره‌وری کارکنان و ایجاد انگیزه در آن‌ها برای انجام کارها با کیفیت بهتر و بیشتر را مورد بررسی قرار دهیم. انگیزه‌ها و عوامل روزانه و هفتگی و ماهیانه؛ از جزئی‌ترین چیزها تا افزایش حقوق، مشوق‌های غیرمادی، رشدهای سازمانی مبتنی بر شایستگی و نیازهایی که نسل جدید کارمندان انتظار دارند.

قطعا هر سازمان و کسب‌وکاری براساس ماهیت خود و نوع فضای کاری که دارد؛ باید به دنبال یافتن رویکردهای جدید افزایش بهره‌وری کارمندان خود باشد ولی حداقل می‌توان در اینجا به ۴ استراتژی اشاره کرد که باعث پیش‌رانی شرکت‌ها در بهبود فضای کسب‌وکار می‌شود:

۱- تجهیزات ارگونومیک برای کارمندان تهیه کنید

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

راحتی در محل یکی از مهم‌ترین فاکتورهای کارایی است. تجهیزاتی که یک شرکت برای کارمندان خود تهیه می‌کند؛ یک جنبه مهم راحتی و آسایش جسمی و روحی آن‌ها است.

هنگامی که یک کارمند با وسایل و تجهیزاتی کار می‌کند که تجربه بدی برایش به همراه دارند؛ نمی‌تواند اشتیاق زیادی برای کار کردن داشته باشد یا با تمرکز بالا کار کند. افزون بر اینکه این وضعیت می‌تواند هزینه‌های مالی زیادی هم برایش به همراه داشته باشد.

انستیتوی تحقیقات ستون فقرات دانشگاه ایالتی اوهایو اعلام کرده است کمردرد مزمن سالیانه برای کارمندان نزدیک به ۱۰۰ هزار دلار هزینه در بر دارد. این کمردرد مزمن از عواملی مانند استفاده از صندلی‌های نامناسب یا استقرار نادرست روی صندلی و میزکار ناشی می‌شود.

خرید و تهیه تجهیزات ارگونومیک برای کارمندان می‌تواند زمینه‌ساز افزایش بهره‌وری کارمندان شود. صندلی، میز، صفحه‌کلید، مانیتور و تجهیزات دیگر در محل کار باعث شادی و نشاط بیشتر می‌شوند. هر کارمند روزانه ۸ الی ۱۲ ساعت در محل کار است؛ خانه دوم او که باید با انواع محصولات نوآورانه و خلاقانه جدید تجهیز شده باشد.

۲- در انتخاب میز نشسته و ایستاده به کارمند حق انتخاب بدهید

نشستن طولانی‌مدت روی صندلی و کار با میزهای افقی می‌تواند روی سلامتی و روحیه کارمندان تاثیرات منفی زیادی بگذارد.

مطالعه انجام شده توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (DCD) در ایالات متحده نشان می‌دهد ۵۴ درصد از مردم با کاهش نشستن خود در طول روز می‌توانند کمردرد و سایر بیماری‌های مرتبط مانند گردن‌درد را به سادگی کاهش دهند.

مطالعه دیگری نشان می‌دهد رانندگان اتوبوسی که مدت زمان ایستادن خود را ۵۰ درصد افزایش دادند؛ خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را به نصف کاهش دادند.

بهتر است کمی در وضعیت کار کارمندان انعطاف‌پذیری نشان دهید. مثلا، خود کارمند انتخاب کند چه کارهایی را نشسته و چه کارهایی را ایستاده انجام دهد؛ از میزکار افقی و سنتی یا میزکار ایستاده استفاده کنند و برخی کارها را متحرک انجام دهند.

۳- بسته‌ها و خدمات خودمراقبتی ارائه دهید

صرف‌نظر از صنعت، اندازه و تعداد پرسنل شرکت شما، فضای کار همیشه استرس‌زا و پرفشار است. در این فضا اجتناب از درگیری و اضطراب تقریبا اجتناب‌ناپذیر است. اگرچه برخی از این استرس‌ها و اضطراب‌ها مفید و باعث رقابتی شدن فضای کار می‌شود ولی به گزارش انستیتوی استرس امریکا، عمده استرس کاری روی کارمندان تاثیر منفی داشته و باعث مشکلات روحی روانی می‌شود.

به نظر می‌رسد در سال ۲۰۲۰، یکی از روش‌های افزایش بهره‌وری می‌تواند ارائه خدمات و بسته‌های خودمراقبتی به کارمندان باشد. کلاس‌های هفتگی ورزشی و یوگا، ایجاد فضاهای تفریحی و سرگرمی یا ماساژ و استراحت کوتاه، فضاهای ذهن‌آگاهی و روش‌هایی که باعث کاهش استرس در فضای کار می‌شود. این فضاها را در شرکت‌های فناوری معروفی مانند گوگل، فیسبوک، توییتر و نظایر این‌ها زیاد دیدیم.

اگر شرکت شما نمی‌تواند این فضاها و خدمات گران‌قیمت را تامین کند؛ روش‌های ارزان‌تری هم در دسترس است. مانند تخفیف یک استخر و باشگاه برای کارمندان، میان‌وعده‌های سالم، تشویق کارمندان به برگزاری جلسات متفاوت مثلا پیاده‌روی و صحبت کردن یا برگزاری مسابقات ذهنی و ورزشی. همه این کارها گام‌های کوچکی هستند که باعث بهبود فضای کار و افزایش روحیه کارمندان می‌شوند.

۴- زمینه دورکاری را فراهم کنید

در سال‌های اخیر توجه زیادی به دورکاری شده است. دنیای دیجیتال کاملا زمینه انجام طیف وسیعی از کارها از راه دور و در خانه را فراهم می‌کند. یک بررسی جهانی توسط موسسه Analytics Workplace نشان می‌دهد تمایل به دورکاری نزدیک به ۱۰۳ درصد در یک دهه گذشته افزایش یافته است.

شرکت‌های بزرگ و کوچک می‌توانند برخی از کارمندان خود را مختار کنند تا کارهایشان را در خانه انجام دهند یا برخی روزها سر کار نیایند. همین‌طور، امکان استخدام کارمندان دورکاری وجود دارد.

تحقیقات شرکت Hubstaff نشان می‌دهد کارمندان علاوه بر اینکه در دورکاری ساعت‌های بیشتری کار می‌کنند؛ بلکه کیفیت و کارآمدی آن‌ها بیشتر است. در واقع، روزهای مرخصی کمتری دارند و به طور موثری عملکرد آن‌ها بهبود پیدا می‌کند.

توصیه می‌شود از کارها و گام‌های کوچک شروع کنید و از کارمندان بخواهید مثلا در ماه یک روز را سر کار نیایند و از راه دور وظایف خود را انجام دهند. زمینه و ابزارهای لازم برای این وضعیت را فراهم کنید و کم‌کم اجازه دهید افراد بیشتری به دورکاری تمایل پیدا کنند.

در انتها باید یادآوری کرد شما صاحب هر شرکتی در هر مقیاسی باشید؛ باید افزایش بهره‌وری کارمندان بسیار مهم و جدی باشد. ترکیبی از استراتژی‌های مختلف با در نظر گرفتن سقف بودجه و هزینه‌ای می‌تواند روحیه کارمندان را بهبود دهد و آثار آن سریعا نمود پیدا کنند.

منبع

   

پستهای اخیر

۵ آیین درخشان که افراد بسیار موفق هر روز از آن‌ها پیروی می‌کنند

اغلب اوقات، وقتی می‌خواهیم درباره بهره‌وری صحبت کنیم؛ صرفا عادت‌ها و نکات مجرد و مجزای از یکدیگر را بیان می‌کنیم؛ در حالی‌که بیشتر به یک سیستم نیاز داریم. افراد مثبت و موفق از چه برنامه‌ای استفاده می‌کنند؟ چه سیستمی از نظر علمی اجازه…

یک مینی‌سریال عالی تازه: «میر» از «ایست‌تاون» با بازی کیت وینسلت و گای پیرس

داخل یک سایت دانلود بود که در عکس‌های بندانگشتی مربوط به سریال‌های تازه، یک لحظه عکس کیت وینسلت را دیدم. خب، وقتی می‌بینی که کیت وینسلت با آن سابقه درخشان در بازیگری سینمایی، در سریالی شرکت کرده، نمی‌توانی از آن صرف‌نظر کنی. اسم…

اپل سرویس پادکست اشتراکی راه‌اندازی کرد: گوش دادن بدون تبلیغات و دسترسی به محتواهای اختصاصی

اپل سرویس اشتراکی پادکست پلاس را برای ارائه خدمات و مزایای بیشتر به کاربران راه‌اندازی کرد. مدت‌ها بود سرویس و اپلیکیشن Apple Podcast بدون تغییراتی به کار خود ادامه می‌داد و اینک اپل خبرهای خوبی برای کاربران این سرویس دارد. اپل در مراسم…

اپل تی‌وی ۴K جدید معرفی شد: با تراشه A12 بیونیک و ریموت کاملا جدید

اپل یک مدل جدید از محصول Apple TV 4K خود با تراشه ارتقایافته‌تر و برخی ویژگی‌های جدید معرفی کرد. اپل تی‌وی 4K جدید از تراشه آشنای A12 Bionic سود می‌برد تا تصاویر ویدئویی HDR را با نرخ فریم ریت بالاتر اجرا کند. به علاوه، تراشه جدید قدرتی…

آیپد پرو جدید با پردازنده M1،نمایشگر حیرت‌انگیز مجهز به فناوری مینی LED و پشتیبانی از ۵G معرفی شد

اپل امشب در مراسم Sprint Loaded از آیپد پرو پرچم‌دار جدید خود رونمایی کرد. آیپد پرو ۱۲.۹ اینچی جدید کاملا یک دستگاه ارتقایافته و مجهز به فناوری‌های جدید و پیشگام اپل از جمله پردازنده M1، پشتیبانی از 5G و فناوری نمایشگر مینی LED به همراه یک…

اپل یک آی‌مک نازک با پردازنده M1 و رنگ‌بندی متنوع و جذاب معرفی کرد

اپل امشب در مراسم بهار خود از یک مدل کامپیوتر iMac بازطراحی شده و باریک‌تر، پردازنده اپل سیلیون M1 و کیس‌های رنگی و بسیار متنوع رونمایی کرد. اپل می‌گوید این آی‌مک از ابتدا برای استفاده M1 طراحی شده است. آی‌مک جدید دارای نمایشگر ۲۴ اینچی…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.