چگونه اسلیپ کست‌ها بی‌خوابی را درمان می‌کنند و باعث برانگیخته شدن احساس اطمینان و امنیت در ذهن شما می‌شوند

0

اگر ساعت ۴ صبح است و شما هنوز نخوابیدید و دایم در رخت‌خواب از این پهلو به آن پهلو می‌شوید؛ شاید بهتر باشد به یک اسلیپ کست‌ (sleepcast) گوش کنید.

اسلیپ کست‌ها، نوعی پادکست مدیتیشن برای خواب هستند. ترکیبی از پادکست و فایل‌های مراقبه که ذهن شما را درگیر و به سفرهای تخیلی صوتی می‌برند تا به آرامش برسد و اجازه دهد به خواب بروید.

در سال ۲۰۱۸ اپلیکیشن ذهن‌آگاهی Headspace یک نمونه از آن‌ها را منتشر کرد. البته، آن‌ها اولین کسی نبودند که اسلیپ کست‌ را اختراع کرد ولی مجموعه کارهای آن‌ها میخکوب‌کننده هستند.

اگر کشور و محل سکونت خود را عوض کردید؛ اگر عادت به کار در شب یا شیفت شبانه دارید؛ اگر درگیر یک کار جدید استرس‌زا و پرفشار فکری و ذهنی شدید یا از مشکلات و اختلالات روحی رنج می‌برید؛ احتمالا به مرض بی‌خوابی مبتلا شده و پس از چندین ساعت بیدار بودن در رخت‌خواب؛ شروع به لعنت فرستادن به مغز خود می‌کنید.

افرادی که در حال تجربه یک دوره بی‌خوابی وحستناک به دلایل مختلف هستند؛ می‌توانند به کمک اسلیپ کست‌ها این وضعیت را متوقف کنند. در واقع اسلیپ کست‌ها یک نسخه شفابخش برای ذهن‌هایی است که تازه در نیمه شب فعال می‌شوند.

وقتی اپلیکیشن Medspace Headspace را باز می‌کنید؛ یافتن اسلیپ کست‌ها کار چندان سختی نیست. کافی است در منوی پایین برنامه آیکون ماه شکل را لمس کنید. در بالای منوی باز شده می‌توانید اسلیپ کست‌ها را مشاهده کنید.

نرم‌افزار Headspace آن‌ها را «محتوای صوتی طراحی شده به طور خاص برای ایجاد شرایط مناسب خواب سالم و آرام» می‌نامند.

اسلیپ کست‌ها مجموعه‌های داستانی ۴۵ تا ۵۵ دقیقه‌ای هستند که در پس زمینه صداهای آرامش‌بخش و با یک بخش مراقبه مانند تنفس‌های عمیق شروع می‌شوند. پس از آن یک داستان را شروع به روایت می‌کنند. داستان‌هایی برای بزرگ‌سالان؛ دقیقا همانند داستان‌هایی که اکنون شما برای کودکان خود می‌خوانید تا به خواب بروند.

شاید سال‌ها است که این عادت را ترک کردیم. اینکه در هنگام خواب یک داستان بخوانیم یا گوش کنیم. به گفته Headspace این صداها و داستان‌ها طوری تنظیم شدند که احساس اطمینان و امنیت را در ذهن برمی‌انگیزند.

هر شب یک داستان متفاوت و  غیرتکراری

جالب است شما می‌توانید تنظیماتی را در این اسلیپ کست‌ها انجام دهید تا سناریوهای مختلفی مطابق سلیقه و نیازتان برای انتخاب داشته باشید. مثلا، می‌توانید صدای محیط را تغییر دهید یا نوع داستان را خودتان انتخاب کنید.

مثلا در اپلیکیشن Headspace انتخاب‌هایی مانند Midnight Laundrette ،Night Swimming ،Slow Train ،Desert Campfire و Cat Marina دارید. هر شب این سناریوها یا تورهای سفر صوتی تغییر می‌کنند. اگر امشب به یک پادکست گوش دادید؛ فرداشب داستان کمی متفاوت خواب بود. یک نمونه از این اسلیپ کست‌ها به نام Sleeper Mountain را در این لینک یوتیوب گوش کنید.

بنابراین، شما نمی‌توانید یک داستان یا روایت را به خاطر بسپارید و از این طریق ذهن شما مفری برای گوش ندادن به آن پیدا کند. به گفته Headspace این داستان‌ها تکراری نمی‌شوند و نمی‌توان با آن‌ها زمان را سپری کرد که باعث افزایش اضطراب در افراد می‌شود.

برای مثال در اسلیپ کست Rainday Antiques شما از یک طوفان سهمگین به یک فروشگاه دنج و پر از اجناس عجیب و غریب که حس کنجکاوی شما را برمی‌انگیزند؛ پناه می‌برید. در این فروشگاه انواع آثار هنری، زیورآلات با توضیحات ظریف و جزئی قرار دارد. این اسلیپ کست Headspace را می‌توانید از این لینک یوتیوب دانلود و گوش کنید.

همه‌چیز بسیار آهسته و آرامش‌بخش است. توصیف مشخصات فیزیکی مغازه یا فروشگاه در مقایسه با طوفانی که در بیرون از آن است؛ به شما حس خوب امنیت را می‌دهد.

اپلیکیشن‌های مدیتیشن در میان مردم زیاد معروف و محبوب نیستند. افزون بر این، در این اپلیکیشن‌ها بخش‌های کوچکی برای افراد بی‌خواب یافت می‌شود اما اسلیپ کست‌ها به طور خاص چنین افرادی را هدف گرفتند و برای حل مشکل بی‌خواب و آرامش‌دهی ذهنی در نیمه شب طراحی شدند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.