خرافه مدرن: کسانی که ۵G را عامل شیوع ویروس کرونا می‌دانند!

2

در هفته‌های اخیر، تئوری‌پردازهای توطئه آنلاین سعی در ارتباط دادن ویروس کرونا با فناوری و شبکه‌های ۵G داشتند.

بدون وجود هیچ‌گونه مستندات علمی یا نظریه منطقی و فنی، چندین دکل مخابراتی ۵G در انگلستان به آتش کشیده شده و حتی گروه‌های مردمی در کشورهای دیگر برای مبارزه با ۵G شکل گرفت.

شبکه‌های اجتماعی محل جنگ و مبارزه نظرات موافقان و مخالفان ارتباط ویروس کرونا با ۵G بوده است. اظهارنظرهای بسیار زیادی در اینستاگرام، توییتر، فیسبوک و Nextdoor انتشار یافت. موافقان این تئوری توطئه به شدت از این توهم دفاع کرده و دیگران را هم تحریک کردند دکل‌های ۵G را در هر نقطه‌ای از دنیا به آتش بکشند.

وضعیت بحرانی برای اپراتورهای بزرگ مخابراتی انگلیس به وجود آمده؛ به‌طوری‌که دست به دامان نهادها و موسسات مرجع و معتبر برای پیشگیری از یک فاجعه بزرگ انسانی شدند. در وضعیتی که مردم بیشتر از هر زمان دیگری به ارتباطات بی‌سیم مخابراتی و اینترنت نیاز دارند؛ آتش زدن دکل‌های مخابراتی خیانت بزرگی است.

کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده (FCC)، آژانس مدیریت اضطراری فدرال ایالات متحده (FEMA) و دیگر مراجع به طور واضح گفتند: «فناوری ۵G باعث ایجاد ویروس کرونا نمی‌شود.»

دلایل رد ارتباط ۵G با کرونا

با بررسی همه نظریه‌های مطرح شده از سوی موافقان این تئوری توطئه، متوجه خواهیم شد هیچ‌کدام از آن‌ها برای ارتباط‌دهی ۵G با ویروس کرونا منطقی نیستند.

اولا، کرونا ویروس در کشورهای بدون ارتباطات ۵G هم گسترش یافته است.

دوما، فرکانس ۵G ابدا نمی‌تواند به بدن انسان آسیب بزند. صدها آزمایش و تحقیق میدانی نشان می‌دهد خطر فرکانس‌های فایوجی کمتر از ۴G است.

سوما، COVID-19 یک ویروس مسری است و هیچ ارتباطی با امواج الکترومغناطیس ندارد. حتی در عمومی‌ترین نظریه‌ها هم نمی‌توان ارتباطی میان کووید-۱۹ و فایوجی یافت.

پروفسور استفن پویز، مدیر پزشکی NHS انگلیس پیوند دادن ۵G و کروناویروس را «ظالمانه» و «مطلقا و به طور غیر عادی پَست و بی‌ارزش» می‌داند. دولت انگلستان هم این ادعاها را «مهملی خطرناک» خوانده است و از آن به عنوان یک کلاه‌برداری یاد می‌کند.

برخی از این تئوری‌ها در پی نشان دادن این موضوع هستند که کروناویروس جدید می‌تواند از طریق ۵G منتقل شود یا اینکه ۵G سیستم ایمنی بدن را سرکوب می‌کند. کارشناسان هر دو نظریه را نادرست می‌دانند.

چون امواج رادیویی ۵G به اندازه کافی قدرتمند و دارای چگالی انرژی بالا نیستند که به سلول‌های بدن آسیب وارد کنند. همین‌طور، جنس این امواج رادیویی اصلا به گونه‌ای نیست که ناقل ویروس کرونا باشند.

امواج ۵G همانند امواج ۴G و ۳G جزو پرتوهای غیریونیزان قرار می‌گیرند که اصولا دارای چگالی توان پایینی بوده و نمی‌توانند برای سلامتی انسان خطرناک باشند. پرتوهای غیریونیزان در برابر پرتوهای یونیزان قرار می‌گیرند که از جمل می‌توان به اشعه ایکس، اشعه گاما و ماوراء بنفش اشاره کرد.

حتی امواج فایوجی به اندازه‌ای قوی نیستند که سلول‌های بدن شما را گرم کنند و منجر به تضعیف سیستم ایمنی بدن شوند.

۵G ویروس کامپیوتری را منتقل می‌کند نه ویروس انسانی

سیمون کلارک، استادیار میکروبیولوژی سلولی در دانشگاه ریدینگ طی گفت‌وگویی با خبرگزاری بی‌بی‌سی می‌گوید: «این ایده که ۵G توان سیستم ایمنی بدن انسان را پایین می‌آورد؛ به هیچ‌وجه مطرح نیست.»

ویروس کرونا از یک انسان به انسان دیگر و به روش قطرات ریز بزاق منتقل می‌شود. وقتی فرد بیمار سرفه یا عطسه کند و حتی نفس می‌کشد؛ ویروس‌ها وارد هوا شده به سوی فرد دیگری منتقل می‌شوند.

ویروسی مانند کرونا هرگز از طریق امواج رادیویی منتقل نمی‌شود؛ بلکه ویروس‌های کامپیوتری هستند که با امواج رادیویی منتقل می‌شوند که روی کامپیوترها هم تاثیر می‌گذارند نه انسان‌ها!

واقعیت بزرگ دیگر درباره ارتباط ۵G با ویروس کرونا این است که در کشورهایی مانند ایران، هند و ژاپن هم این ویروس شیوع یافته است در حالی‌که اصلا ۵G راه‌اندازی نشده است. در ایران، مستندات توسعه شبکه‌های فایوجی تدوین و نقشه راه ترسیم شده است ولی هنوز هیچ دکل ۵G نصب نشده است.

ژاپن تازه هفته پیش اولین سرویس فایوجی را آغاز کرده است و در هند راه‌اندازی ۵G به خاطر شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاده است. کره جنوبی بیش از یک سال است که از سرویس‌های ۵G استفاده می‌کند ولی پس از شیوع ویروس COVID-19 در شهر ووهان چین، اولین بیماران را مشاهده کرد.

در سال‌های اخیر، امواج ۵G و پیامدهای آن‌ها مورد توجه دانشگاه‌ها، موسسات تحقیقاتی، دانشمندان و گروه‌های مستقل بوده است و درباره آن زیاد صحبت شده است. نوعی از ۵G روی شبکه‌های نسل جدید میلی‌متری (mmWave) راه‌اندازی می‌شود که فرکانس‌های بالایی نسبت به امواج رادیویی ۴G و ۳G هستند.

در انگلیس، تمام اپراتورها موظف شدند طبق دستورالعمل‌های بین‌المللی، پرتوهای الکترومغناطیسی ۵G بسیار پایین‌تر از حد مجاز و گفته شده در مستندات باشد.

تئوری‌های توطئه ۵G از کجا نشات می‌گیرند؟

پیگیری‌ها و بررسی‌های برخی رسانه‌ها نشان می‌دهد مطرح شدن ایده ارتباط ۵G و کرونا از برخی کمپین‌های مجازی ضد اطلاعات سرچشمه می‌گیرند.

یک گزارش نیویورک‌تایمز نشان می‌دهد برخی از فعالان روسی به دنبال هراس‌افکنی نسبت به ۵G هستند. حدود یک سال پیش، تلویزیون روسی متعلق به دولت RT America گزارشی پخش کند و در آن هشدار داد شاید ۵G مردم را بکشد.

یک کارگروه تشکیل شده در اتحادیه اروپا نیز در گزارش خود تاکید کرده است کمپین‌هایی تحت حمایت دولت‌ها یا بازیگران دولتی به دنبال بهره‌برداری‌های ژئوپلیتیکی از ۵G و بهداشت عمومی جهان هستند.

یک منبع دیگر انتشار تئوری توطئه، روزنامه بلژیکی است که یک ادعای بی‌اساس علمی را چاپ کرد. در این روزنامه، ۵G یک تهدیدکننده زندگی معرفی شده و بعد سعی کرده آن را به بیماری فراگیر در شهر ووهان چین ارتباط دهد.

بعدا پزشک عمومی که این نظریه و مقاله را نوشته بود؛ اعتراف کرد که یک بررسی کامل و علمی درباره این موضوع نداشته است.

چهار اپراتور اصلی انگلیس در بیانیه خود از مردم هم تقاضا کردند به این اخبار جعلی توجهی نکنند و اگر شاهد انتشار اخبار غلط بودند؛ آن را متوقف کنند.

منبع: + و +

 
2 نظرات
  1. مسعود می گوید

    این که میگن حضور اینترنت ۵جی و بعد از اون بیماری کرونا در جهان کمک میکنه به دولت ها تا هم امکان و هم دلیل مناسبی برای کنترل شهروندها داشته باشن، به نظر شما خرافاته؟ مسلما سرایت ویروس از ۵جی احمقانه هست اما این مطلب رو رسانه ها برای پوشاندن مطلب اصلی که گفتم بیان کردند. ساده اندیش نباشید

    1. علیرضا مجیدی می گوید

      هیچ ربطی نداره. معتقدان می‌گن خود اینترنت فایو جی باعث بیماری می‌شه. چطوری این دو تا را به هم ربط دادین؟ منبع خبر ما هم مشخصه. رفرنس معتبر بیارین ازتون قبول کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.