پاکستان از فناوری‌های جاسوسی نظامی برای ردگیری کنترل ویروس کرونا استفاده می‌کند

0

دولت پاکستان از نیروهای نظامی و ارتش این کشور در سطح وسیعی برای مقابله با شیوع و همه‌گیری ویروس کرونا استفاده می‌کند.

این کشور از قرنطینه کامل و تعطیلی همه کسب‌وکارها و منع ترددها به سوی محدودیت‌های هدفمند حرکت کرده و می‌خواهد هرچه زودتر فعالیت‌های اقتصادی دوباره از سر گرفته شوند.

به همین دلیل، از یک سیستم نظامی شنود و جاسوسی برای شناسایی موارد ابتلا به ویروس کرونا استفاده می‌کند. این سیستم جاسوسی که مبتنی بر داده‌های تلفن همراه است؛ توسط سازمان اطلاعات نظامی پاکستان موسوم به ISI ساخته شده است و در اصل برای ردگیری تروریست‌ها ساخته و استفاده شده است.

ارتش پاکستان در همه سطحی با دولت برای مبارزه با کووید-۱۹ همکاری می‌کند. از جمله اینکه ارتش دستگاه‌های ارتباطات از راه دور و ردگیری اطلاعات در مناطق مختلف را فعال و در اختیار دولت قرار داده است.

کارشناسان نظامی غیر پاکستانی اعتقاد دارند سیستم جاسوسی نظامی ساخته شده توسط ISI به خوبی توسعه داده شده و می‌تواند هر فردی که از قرنطینه خارج شود را شناسایی و گزارش کند.

«عمران خان» نخست‌وزیر پاکستان نیز هفته گذشته اذعان کرد ISI یک سیستم قدرتمند برای ردیابی و ردگیری در اختیارشان قرار داده است.

همین‌طور، دولت پاکستان از نیروهای نظامی ارتش برای کنترل شهرها و ترددها، ایست‌های بازرسی، منع عبور و مرور و فعالیت‌های دیگر در دوران قرنطینه استفاده می‌کند. پزشکان ارتش برای کمک به مبتلایان ویروس کرونا اعزام شدند و ۵ آزمایشگاه نظامی ارتش نیز با موسسه غیر نظامی National Institute of Health برای افزایش ظرفیت‌های نمونه‌گیری همکاری می‌کنند.

کنترل کرونا در کشوری فقیر

پاکستان تا کنون نزدیک به ۱۲ هزار مورد ابتلا به کروناویروس را ثبت کرده که متاسفانه از این تعداد نزدیک به ۲۵۳ مورد وفات یافتند. جمعیت این کشور نزدیک به ۲۲۰ میلیون نفر است و پیش‌بینی‌های اولیه انتظار حجم بالاتری از ابتلا و مرگ و میر را برای این کشور داشتند.

البته، نگرانی‌هایی از بابت عدم صحت آمارها و مخفی نگه داشتن برخی موارد مثبت یا فوت شده وجود دارد. چون پاکستان از نظر سیستم بهداشت و سلامت، مراقبت‌های بهداشتی و سطح سواد در وضعیت خوبی نیست و جمعیت بسیار زیاد آن که عمدتا وضع مالی خوبی ندارند؛ مستعد یک همه‌گیری با مرگ و میر بالا است.

بیش از یک چهارم این کشور در فقر زندگی می‌کند و دولت این کشور تمام سعی و تلاش خود را می‌کند شیوع ویروس کرونا را کنترل و به یک سطح متعادلی برساند تا در نهایت متوقف شود؛ چون در غیر این صورت عواقب بسیار ناگواری در انتظار پاکستانی‌ها است.

یکی از سیاست‌های جدید دولت، محدودسازی مناطقی است که آلوده تشخیص داده شدند تا دیگر مناطق بتوانند فعالیت‌های اقتصادی خود را ادامه دهند. مقامات این کشور از قفل هوشمند، قرنطینه و ردیابی از راه دور برای نقاط مهم و کلیدی در شیوع ویروس کرونا صحبت می‌کنند و تصمیمی برای قرنطینه کردن تمام کشور ندارند.

در ابتدای شیوع ویروس کرونا در پاکستان، عمران خان مخالفت‌های زیادی برای تعطیلی کل کشور داشت و اینک ارتش با همه توان و تجهیزات نظامی خود وارد صحنه شده تا به دولت در این زمینه کمک کند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.