سرانجام بنیاد آسیموف، توسط اپل به سریال تبدیل شد

1

آدم همیشه احساس‌ دوگانه‌ای به اقتباس‌های سینمایی یا تلویزیونی دارد.

از یک سو باید خوشحال باشیم که یک اثر ادبی و یک رمان سترگ، سرانجام به صورت دیداری هم درآمده است و ما می‌توانیم تصورات خودمان را با آنچه یک کارگردان و یک استودیو ساخته، مقایسه کنیم و ما خوشحال می‌شویم که اثر محبوب‌مان، مخاطب‌هایی بیشتر پیدا می‌کنند.

از یک سوی دیگر تعداد اقتباس‌های سینمایی و تلویزیونی بد، به مراتب خیلی بیشتر از اقتباس‌های خوب هستند. بماند که در مواردی بسیار کمی اقتباس بهتر از خود اثر شده است.

خیلی وقت‌ها اقتباس به کلیت داستانی و حتی طرح بزرگ نویسنده بی‌وفایی می‌کنند و تصورات رنگین ذهنی ما را به تصویرهای شکسته بی‌فروغ مبدل می‌کنند.

من در «یک پزشک» تا حالا چند بار نوید ساخته شدن سریال بنیاد بر اساس اثر بزرگ ایزاک آسیموف را داده بودم که خب، هر بار قضیه منتفی شد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

اما در جریان همایش دیشب اپل غافلگیر شدم و متوجه شدم که دیگر ساخت این سریال در حال نهایی شدن است و عملا ما از سال ۲۰۲۱ می‌توانیم این سریال را ببینیم.

تریلر سریال هم دیروز به نمایش گذاشته شد. تریلری که نشان می‌دهد سریال از نظر جلوه‌های ظاهری باشکوه از آب درآمده است. هر چند که تصور نمی‌کنم بتواند شکوه و عظمت خیلی از صحنه‌ها را به تصویر بکشد.

هیچ وقت خواندن هفت جلد کتاب سری بنیاد آسیموف را فراموش نمی‌کنم:

به ترتیب خط داستانی، این کتاب‌های عبارت بودند از:

سرآغاز بنیاد کهکشانی
پیشبرد بنیاد کهکشانی
بنیاد (ظهور امپراطوری کهکشان‌ها در ترجمهٔ فارسی)
بنیاد و امپراطوری (جنگ امپراطوری کهکشان‌ها در ترجمهٔ فارسی)
بنیاد دوم (سقوط امپراطوری کهکشان‌ها در ترجمهٔ فارسی)
لبه بنیاد
بنیاد و زمین آخرین

این کتاب یک پوسته ظاهری داشتند و به گمان من چند هسته از معانی تو در تو. در قالب این رمان‌ها در واقع آسیموف یک کتاب اجتماعی -سیاسی در مورد ظهور و سقوط تمدن‌ها نوشته بود و جهان‌بینی خود را عرضه کرده بود.

یادم می‌آید که بار دومی که این هفت کتاب را خواندم دقیقا به این معانی توجه داشتم. آسیموف اصولا به سیستم دموکراسی به این صورت ظاهری که فعلا در دنیا جریان است، باور نداشت و حکومت و راهبری برگزیدگان خردمند را بیشتر می‌پسندید.

حالا ماییم و انتظار برای تماشای این سریال از اپل تی وی پلاس. علاقه‌مندان کتاب می‌دانند که تصویر بالا نمایانگر چیست؟ تلاش هر سلدون برای استفاده از دانش «روان-تاریخ» برای کم کردن دوره فطرت سقوط تمدن بزرگ کهکشانی!

طبعا سوال اولی که به ذهنتان ممکن است برسد این است که هنرپیشه نقش هری سلدون بزرگ کیست؟

باید بگویم که جرد هریس ایفاگر این نقش خواهد بود.

بازی عالی‌اش در سریال چرنوبیل را که فراموش نکرده‌اید؟!

اما یک نکته جالب دیگر: اتو دمرزل یا همان آر دنیل اولیواو را چه کسی بازآفرینی خواهد کرد.

خب من وقتی تریلر را می‌دیدم منتظر بودم که همین را کشف کنم که متوجه نشدم و بعد متوجه شدم که طبق معمول تغییر شخصیت‌ها در سریال، جنسیت ایشان در سریال تغییر کرده و نقش او را لورا برین بازی خواهد کرد!

نقش کلیدی گال را هم داده‌اند به Lou Llobell.

فعلا نمی‌دانیم که آیا خبری از مول Mule هم خواهد بود یا نه و اصلا هم معلوم نیست که این سریال آیا یک سیزنی خواهد بود و چه قسمتی از سریال را پوشش خواهد داد و میزان وفاداری‌اش به متن چقدر خواهد بود!

تریلر این سریال را ببینید:

   

پستهای اخیر

زیبایی و شکوه فروشگاه جدید اپل در لس آنجلس: مرمت و بازگشایی هوشمندانه سالن قدیمی نمایش فیلم

معماری خوب، ساختمان‌های قدیمی خاطره‌انگیز باشکوه و ساختمان‌های مدرن، بی‌شک بخشی جدانشدنی از تمدن هستند. منتها در کشور ما زمانی چنین شکوه و جلالی، منتسب به چیزهای فانی می‌شدند و طبعا بازتاب اهمیت آنها، بیهوده و پوج تلقی می‌شد. دیروز اپل…

ویندوز ۱۱ و اجرای اپلیکیشن‌های اندروید – شما کدام اپلیکیشن‌های اندروید را دوست دارید در ویندوز…

مایکروسافت دیروز ویندوز 11 را رونمایی کرد. در میان ویژگی‌های جدید، یک ویژگی خیلی برجسته و مهم امکان نصب و اجرای اپلیکیشن‌های اندروید بود. جالب است که چنین چیز مهمی به یاری خود فروشگاه گوگل، ممکن نشده و کاربران از طریق فروشگاه مایکروسافت…

ساتیا نادلا: ویندوز آماده پذیرش iMessage در ویندوز و اصلا هر اپلیکیشن سطح اولی از پلتفرم‌های دیگر…

بیشتر از چند ساعت از رونمایی مایکروسافت از ویندوز 11 و معرفی آن به آن جهان در یک همایش مجازی نمی‌گذرد. به همین مناسبت رئیس مایکروسافت -ساتیا نادلا- در گفتگویی با وال استریت ژورنال به مطالب جالبی در مورد ویندوز و تاثیر آن بر کاربران اشاره…

ویندوز ۱۱ معرفی شد: زیباتر، تجربه کاربری بهتر، امن‌تر با ویژگی‌های جدیدی برای گیمینگ و مالتی‌تسکینگ

مایکروسافت از جدیدترین نسخه سیستم‌عامل ویندوز خود رونمایی کرد. ویندوز ۱۱ یک رابط کاربری گرافیکی کاملا جدید و بازطراحی شده نسبت به ویندوز ۱۰ دارد و از آیکون‌ها، سایه‌ها، ترنسپرنسی‌ها، پوسته‌ها و نحوه تعامل جدیدی برخوردار است.…

پیکر بی‌جان جان مک‌آفی -خالق آنتی‌ویروس McAfee -در زندانی در اسپانیا پیدا شد – آیا او واقعا…

جان مک آفی، خالق نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس McAfee و یکی از کارآفرینان مشهور دهه‌های پیشین و نیز یکی از فعال رمزارزها، ساعاتی پس از قرار  استرادش به امریکا، در یکی از زندان‌های اسپانیا خودکشی کرد. روز چهارشنبه، جسد مرده وی در سلول زندانش…

۱۲ کشور دارای بیشترین جمعیت تحصیل کرده در جهان

آموزش موفقیت آینده یک کشور را تعیین می‌کند. همه کشورها به اهمیت نقش آموزش و پرورش پی بردند اما در رشد افراد تحصیل‌کرده دچار افت و خیز یا پیشرفت و پسرفت هستند. گزارش سال ۲۰۱۷ یونسکو نشان می‌دهد تعداد دانشجویان در حال تحصیل در سراسر جهان…
1 نظر
  1. مجید دهقان می گوید

    ایکاش ابتدا سری ربوتها را می ساختند. غارهای پولادین، خورشید عریان، روبوتهای سپیده دم و … اینجوری افرادی که کتاب را نخوانده اند بیشتر با شخصیت آر.دنیل و تصمیماتش آشنا میشدند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.