عکاسی پرتره آنگونه که دوست دارم و آن طور که یک هنر واقعی است

0

عکاسی پرتره چیست؟

در هر خیابان اگر به عکاسخانه‌ای مراجعه کنید و بگویید عکس پرتره می‌خواهید، قطعا یک عکس پرتره به شما تحویل می‌دهند. اصلا بدون مراجعه به استودیوهای عکاسی کوچک، با یک دوربین خوب و اصلا این روزها با دوربین موبایل در مود پرتره، می‌شود عکس‌های باکیفیتی گرفت.

اما آیا هر عکسی که در آن خوب فیگور گرفته باشید و زیبایی‌هایتان بیشتر نمود داشته باشد و جزئیات عکستان تا حد حفره رستنگاه موهای صورت مشخص باشد و بازی سایه و روشن خوب، رعایت شده باشد، عکس پرتره است.

مسلما من در زمینه عکاسی اصلا حرفه‌ای نیستم. اما همانگونه که ما بدون اینکه بازیکن فوتبال حرفه‌ای باشیم؛ تفاوت کلاس ستاره‌های برتر فوتبال را با بازیکن‌های معمولی درک می‌کنیم، اگر کمی حس زیبایی‌شناسی خودمان را تقویت کنم و زیاد و خوب عکس ببینیم، تفاوت یک پرتره خوب با بد هم را درک خواهیم کرد.

بهترین پرتره‌ها آنهایی هستند که عکاس با کار و جایگاه و روحیات و حقیقت روحی سوژه خود آشنایی برقرار کرده باشد و در مورد اینها مطالعه کرده باشد.

عکاس باید مدتی با سوژه خود وقت بگذارند تا بتواند در یک لحظه جادویی را شکار کند. آن لحظه‌ای که هدف عکاسی، پوسته و لعاب ساختگی را از چهره به درآورده باشد و خودش باشد. در این هنگام است با یاری تکنیک‌های عکاسی، می‌شود بهترین عکس پرتره را گرفت.

در این زمان است که چشم‌های دروغ نمی‌گویند و آن عمق خاصی که پیدا می‌کنند، گویی چکیده و خلاصه‌ای از گذشته، موفقیت‌ها و سرخوردگی‌ها و آرمان‌های شخص است.

یک عکس پرتره خوب یک آدم مشهور می‌تواند آنقدر موفق باشد که دهه‌ها بعد وقتی از آن شخص یاد می‌کنند، با اینکه صدها قطعه عکس از وجود دارد، ما در ذهن تنها این عکس را تصور می‌کنیم و یا دوست داریم این عکس خاص را در بالای نوشته‌ای که برای شخص می‌نویسیم، قرار بدهیم.

با هم تعدادی از عکس‌های پرتره خوب را مرور می‌کنیم. لزوما پرتره‌هایی که برای نمونه در اینجا ذکر شده‌اند، بهترین پرتره هر شخص نیستند. اما تمرین کنید و ببینید که هر یک از آنها چه کیفیت عکاسی داشته‌اند و آیا بر اساس آن چه از بیوگرافی آنها می‌دانید، تا چه حد چکیده‌ای از شخصیت هر یک از آنها هستند.

پرتره دختر افعان – اثر جاودان استیو مک‌کری:

سال ۱۹۶۹ – باز الدرین روی سطح ماه:

پرتره وودی الن:

لوئی آرمسترانگ:

نیل آرمسترانگ:

الکساندر گراهام بل:

همفری بوگارت:

آل کاپون:

وینستون چرچیل:

کورت کوبین:

سالوادور دالی:

بت دیویس:

شارل دو گل:

جیمز دین:

مارلین دیتریش:

والت دیسنی:

آملیا ارهارت:

آلبرت اینشتین:

ژنرال دوایت آیزنهاور:

آنه فرانک:

زیگموند فروید:

کلارک گیبل:

یوری گاگارین:

چه گوارا:

ارنست همینگوی:

جیمی هندریکس:

آدولف هیتلر:

استیو جابز:

هلن کلر:

ولادیمیر لنین:

فردی مرکوری:

مارک تواین:

جان وین:

 

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.