اگر پاسخ شما به این ۵ سؤال «بله» باشد، خوشبخت‌تر از چیزی هستید که تصورش را می‌کنید!

4

تعریف موفقیت یا خوشبختی، خیلی شخصی است و با میزان دارایی‌ها یا داشتن رتبه شغلی هم مشخص نمی‌شود. هر چند که قبول داریم باید حد پایه‌ای از اینها در زندگی وجود داشتند و در دنیای امروز رسیدن به همین حد پایه هم دشوار شده.

اما ما خیلی وقت‌ها، در همان زمانی که خوشبختیم و زندگی‌مان چیزی کم ندارد، احساس ناخشنودی و عقب افتادن از دوستان و آشنایان داریم.

در اینجا برای نمونه ۵ سؤال را مطرح می‌کنم، اگر پاسختان به آنها بله باشد، مسلما زندگی شما آن طور که تصور می‌کنید، پر از بدبختی یا با کیفیت پایین نیست.

سوال اول: آیا هنوز حق انتخاب و تصمیم‌گیری دارم؟

زندگی که از ابتدا تا انتهای آن را دیگران برایتان مشخص کنند، زندگی خوبی نیست. شما باید بتوانید در درون خانواده، در محل کار و در ابعاد بزرگ‌تر در جامعه، قادر به تصمیم‌گیری و حق انتخاب باشید. اگر توان تصمیم‌گیری نداشته باشید و زندگی‌تان فقط یک گزینه‌ای است، باید در کیفیت زندگی خود شک کنید.

اما اگر اغلب می‌توانید تصمیم بگیرید و از بین چند گزینه، یکی‌شان را انتخاب کنید، مسلما زندگی هدف‌مندتری دارید.

سؤال دوم: آیا می‌توانم افرادی را که پیرامونم هستند؛ انتخاب کنم؟

یک وقت است که شما مجبور هستید در محیط اداره و شرکت با بعضی حشر و نشر کنید و همه کوته‌فکری‌ها و رفتارهای عجیبشان را تحمل کنید و یک وقت هم پیش می‌آید که می‌توانید گزینش کنید و افرادی را که دوست ندارید از حلقه معاشران خود به بیرون برانید.

سؤال سوم: آیا هنوز دوست نزدیکی دارم؟

در دوران کودکی دوستان نزدیک ما اغلب بسیارند. اما وقتی به دنیای بزرگسالان قدم می‌نهیم، رفته رفته دوستی‌ها رنگ می‌بازند و محافظه‌کاری و دغل و احتیاط جانشین، صفای کودکی می‌شود.

دوست نزدیک یعنی، دوستی که متوجه شرایط روحی شما باشد، از سیر تا پیاز زندگی شما را بداند، به موقع بتواند با شما شوخی کند. وقتی گیر افتادید، بی چشمداشت به یاری‌تان بشتابد و با او بتوانید بدون واهمه، شوخی کنید و مجبور به سانسور حرف‌های خود نباشید.

این طور دوست‌ها هر چقدر که از عمرتان بیشتر می‌گذرد، کمتر می‌شوند.

سؤال چهارم: آیا هنوز از موفقیت دیگران خشنود می‌شوم؟

اگر آدمی هستید که از موفقیت‌های کوچک و بزرگ دیگران، در دورنتان ناراحت می‌شوید و طپش قلب می‌گیرید و در دل، دشنامی به آن شخص می‌دهید، باید بگیوم که متاسفانه زندگی رفت‌انگیزی دارید!

یا اینکه خودتان به هر دلیل نمی‌توانید مزه موفقیت را بچشید یا اینکه علیرغم موفقیت‌ها،  از نظر روحی رشد پیدا نکرده‌اید و با معنی شادی و آرامش درون آشنا نیستید.

سؤال پنجم: آیا هنوز هیجان‌زده می‌شوم؟

هیجان یک احساس خوب است. اگر هنوز برای یک برد کوچک تیم فوتبالتان هیجان‌زده می‌شوید اگر چیزهای کوچکی مانند یک فیلم و یک اپیزود سریال خوب، خرید یک لباس معمولی، یک شوخی کوچک، خون را در رگ‌های شما می‌دوانند، باید بگویم که هنوز در متن یک زندگی خوب هستید.

منبع

   
4 نظرات
 1. محمد می گوید

  مطلب خوبی بود فقط عنوان سوال چهارم دوبار تکرار شده است

 2. محمد می گوید

  ۱ – تاحدودی
  ۲ – بله
  ۳-تقریبا
  ۴- بله
  ۵ – خبر

 3. اعظم می گوید

  خیلی خوب بود. مرسی.من اصلا نمیدونستم تا این حد خوشبختم. خوندن این مطلب آرامش خاصی داره

 4. آرمان می گوید

  در مورد سوم ابن سینا جمله معروفی داره که میگه تمام اسرارت را به دوستت نگو که ممکن است روزی دشمنت شود
  میخوام بگم مقداری محافظه کاری لازمه و مورد سوم کاملا درست نیست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.