فیلم ۱۹۰۰ (۱۹۷۶) – داستان، نقد و بررسی

0

سال تولید : ۱۹۷۶
کارگردان : برناردو برتولوچی
فیلمنامه‌نویس : فرانکو آرکالی، جوزپه برتولوچی و برناردو برتولوچی
آهنگساز(موسیقی متن) : انیو موریکونه
هنرپیشگان : رابرت دنیرو، ژرار دوپاردیو، دومینیک ساندا، دانلد ساترلند، برت لنکستر، رومولو والی، آنا ماریا گراردی و استرلینگ هیدن.

«آلفردو» (دنیرو) از خانواده‌ای بورژوا و زمین‌دار، و «اولمو» (دوپاردیو) از خانواده‌ای دهقان، هر دو روز ۲۷ ژانویه سال ۱۹۰۱ به‌دنیا آمده‌اند. هرچند که این دو به‌عنوان بهترین دوستان در کنار هم بزرگ می‌شوند، ولی دوستی‌شان به یک رابطه عشق/ نفرت بدل می‌شود.

در بزرگ‌سالی، «آلفردو» مسئولیت املاک خانوادگی را بر عهده می‌گیرد، اما در واقع او بازیچه سرکارگر خبیث‌شان، «آتیلا» (ساترلند) است؛ در حالی که «اولمو» که مارکسیست شده، رهبری اتحادیه کارگری را در دست دارد…

اثر حماسی برتولوچی، مثل همیشه درباره دغدغه اصلی او است: تأثیر شرایط و سیاست بر زندگی آدم‌ها در کشوری که در مرز تحولات جدی قرار دارد. دو قهرمان فیلم به لطف بازی‌های درخشان دنیرو و دوپاردیو به شخصیت‌هائی با ابعادی مختلف تبدیل شده‌اند، اما شخصیت «اولمو» در قسمت‌های پایانی فیلم آن‌قدر مثبت می‌شود که بیشتر می‌توان آن را نمونه و الگوئی مبارزاتی دانست! فیلم‌برداری درخشان استورارو مثل همیشه به فیلمی از برتولوچی رنگ و جلوه‌ای خاص می‌بخشد. بازی ساترلند در نقش منفی «آتیلا» بسیار درخشان است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.