انتخاب رشته تجربی

0

رپورتاژ

انتخاب رشته تجربی مهم ترین بخش کنکور سراسری ۹۹ برای داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی است و داوطلبان علوم تجربی نتیجه یک سال تلاش و کوشش خود را می توانند در انتخاب رشته تجربی به ثمر بنشانند. به همین دلیل انجام انتخاب رشته تجربی درست و منطقی بسیار اهمیت دارد.

انتخاب رشته تجربی ۹۹ با اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری و انتشار کارنامه های اولیه آغاز می شود و داوطلبان گروه آزمایشی تجربی برای انجام انتخاب رشته تجربی خود به تکاپو می افتند. معمولا اکثر داوطلبان علوم آزمایشی تجربی به دنبال قبولی در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، و پیراپزشکی هستند و به دلیل رقابت فشرده ای که بین داوطلبان کنکور تجربی برای قبولی در رشته های پزشکی و پیراپزشکی وجود دارد، انتخاب رشته تجربی اهمیت بسیار زیادی دارد و ممکن است یک انتخاب نا به جا در انتخاب رشته تجربی کل انتخاب های شما را تحت شعاع قرار دهد و شما را از هدفی که دارید، دور کند. در اینجا به نکات اولیه و مهم انتخاب رشته تجربی اشاره می کنیم برای مطالعه مطلب مکمل می توانید به لینک انتخاب رشته تجربی ۳گام مراجعه کنید.

انتخاب رشته تجربی – کارنامه تجربی در انتخاب رشته تجربی

در انتخاب رشته تجربی آن چه که اهمیت دارد، کسب رتبه خوب است. رتبه خوب و برتر شرط قبولی در رشته های مورد نظر داوطلب که معمولا پزشکی و پیراپزشکی است، می باشد. قبل از انتخاب رشته تجربی، شما باید گوشه و کنار کارنامه تجربی را به خوبی بشناسید. برای مثال باید بدانید رتبه در سهمیه را برای انتخاب رشته تجربی در نظر بگیرید یا رتبه بدون سهمیه و آزاد را!

مهم ترین قسمت هایی را که باید درباره کارنامه تجربی برای انتخاب رشته تجربی بشناسید، عبارتند از؛

 • بخش اول کارنامه تجربی حاوی اطلاعات ثبت نامی داوطلب گروه آزمایشی علوم تجربی است.
 • بخش دوم کارنامه تجربی شامل اطلاعاتی درباره محل اخذ مدارک، سهمیه نهایی، تعیین ناحیه و قطب بومی است. این اطلاعات مثل محل اخذ مدرک دیپلم تعیین می کند که شما چه سهمیه ای را خواهید داشت. برای مثال اگر شما دیپلم خود را در مشهد گرفته باشید، سهمیه منطقه ای شما یک خواهد بود اما اگر مدرک دیپلم خود را در سبزوار گرفته باشید، سهمیه منطقه شما در انتخاب رشته تجربی دو خواهد بود.
 • در بخش سوم کارنامه تجربی در انتخاب رشته تجربی اعلام علاقه مندی داوطلب برای انتخاب رشته مشخص می شود. برای مثال آیا داوطلب مایل است در دانشگاه های پیام نور یا غیرانتفاعی انتخاب رشته تجربی را انجام دهد یا خیر.
 • در بخش سوم کارنامه در انتخاب رشته تجربی مشخص می شود که داوطلب در چه دوره ای مجاز به انتخاب رشته می شود. برای مثال داوطلب مجاز به انتخاب رشته در دوره روزانه و شبانه می شود. یا در دوره روزانه/نوبت دوم مجاز نمی شود اما در دانشگاه های آزاد و سایر دوره ها مجاز می شود.
 • در بخش چهارم کارنامه در زمان انتخاب رشته تجربی درصد های داوطلب در هر یک از مواد امتحانی درج می شود.
 • در بخش پنجم کارنامه تجربی، رتبه و نمره تراز داوطلب درج شده است. در این بخش از کارنامه تجربی دو رتبه در سهمیه و بدون سهمیه یا با سهمیه آزاد وجود دارد. داوطلب گروه آزمایشی علوم تجربی باید توجه کند که معیار داوطلب برای انتخاب رشته می بایست رتبه در سهمیه باشد. رتبه داوطلب در زیر گروه های مختلف متفاوت است. داوطلب در انتخاب رشته تجربی توجه کند که رشته مد نظرش در کدام زیر گروه تجربی قرار دارد و رتبه وی در آن زیر گروه چند شده است. سپس بر اساس این دو موضوع انتخاب رشته تجربی خود را انجام دهد و اولویت های خود را بچیند.

نکته: سهمیه های کنکور سراسری به انواع و اقسام گوناگونی تقسیم می شود و هر کدام تاثیر به خصوصی روی قبولی و انتخاب رشته تجربی خواهد داشت. شناخت سهمیه های کنکور سراسری سبب می شود تا به درستی از آن ها در انتخاب رشته تجربی استفاده کنیم.

نکته: تاثیر معدل در رتبه داوطلب در انتخاب رشته تجربی فقط مثبت است و اگر معدل داوطلب پایین باشد، تاثیر منفی معدل اعمال نمی شود.

انتخاب رشته تجربی – دفترچه انتخاب رشته در انتخاب رشته تجربی

دفترچه انتخاب رشته تجربی یکی از لوازم انتخاب رشته تجربی می باشد؛ به طوری که اگر شما می خواهید انتخاب رشته تجربی را انجام دهید، اولین کاری که می بایست انجام دهید، تهیه دفترچه انتخاب رشته تجربی است. برای تهیه دفترچه انتخاب رشته تجربی ۹۹ می توانید به سایت سنجش به آدرس sanjesh.org  مراجعه کنید و یا با سرچ عبارت «دانلود دفترچه انتخاب رشته تجربی ۹۹» به دفترچه انتخاب رشته تجربی ۹۹ دست یابید.

در دفترچه انتخاب رشته تجربی کلیه موارد ضروری که لازم است داوطلب درباره انتخاب رشته تجربی بداند، درج شده است. این اطلاعات شامل اطلاعاتی درباره کارنامه ها و فرآیند انتخاب رشته تجربی، کد رشته محل های گوناگون گروه آزمایشی تجربی که در انتخاب رشته تجربی لازم است، و شرایط، ضوابط و راه های دسترسی به دانشگاه ها درج شده است.

پیشنهاد می کنیم قبل از انتخاب رشته تجربی حتما دفترچه انتخاب رشته تجربی ۹۹ را به طور کامل مطالعه کنید و با اشراف به شرایط و ضوابط انتخاب رشته تجربی ۹۹ و پذیرش در رشته های مختلف گروه آزمایشی تجربی دست به انتخاب بزنید.

انتخاب رشته تجربی – آنچه باید درباره انتخاب رشته تجربی بدانید!

در ادامه نکاتی را که کمتر به آن توجه می شود اما در انتخاب رشته تجربی بسیار ضروری است، شرح می دهیم:

 • در انتخاب رشته تجربی فقط خود را به رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی محدود نکنید؛ بلکه رشته های پیراپزشکی را نیز در نظر بگیرید. بعضی رشته های پیراپزشکی وجود دارند که به نظر جذاب نیستند و حتی طرفداران کمی دارند اما آینده شغلی خوب با درآمد بالا دارند. برای اطلاع از این رشته های بی سر و صدا با درآمد بالا، حتما از مشاوره های انتخاب رشته تجربی کمک بگیرید.
 • اگر رشته های علوم پایه مثل زیست شناسی و فیزیک را دوست دارید، حتما به سراغ علاقه خود بروید؛ چراکه موفق خواهید شد. فقط دو نکته را درباره انتخاب رشته تجربی رشته های علوم پایه در نظر بگیرید. یک؛ بعد از اخذ مدرک کارشناسی بلافاصله دنبال کار بروید و بعد از یافتن یک کار مناسب، ادامه تحصیل بدهید.

دو؛ اگر بعد از اخذ کارشناسی قصد کار کردن ندارید، تا دکتری بدون توقف درس بخوانید. منظور این است که بعد از کارشناسی وقت کشی نکنید و بلافاصله سراغ کارشناسی ارشد بروید. بعد از کارشناسی ارشد هم در مقطع دکتری درس بخوانید. برای دکترای رشته های علوم پایه امکان بورسیه به دانشگاه های خوب دنیا وجود دارد.

 • رشته های موجود در انتخاب رشته تجربی تان را به این شکل بچینید:
 • اول انتخاب های رویایی و ایده آل تان را بچینید.
 • سپس به سراغ رشته هایی بروید که احتمال قبولی در آن ها خیلی کم است.
 • در گام سوم رشته هایی را در فرم انتخاب رشته تجربی تان بگنجانید که ۸۰ درصد احتمال قبولی دارید.
 • در ۳۰ انتخاب آخر در فرم انتخاب رشته تجربی، حتما رشته های را بچینید که به طور قطعی در آن قبول می شوید.

انتخاب رشته تجربی – نتیجه گیری و جمع بندی انتخاب رشته تجربی

در این مطلب به طور فشرده مهم ترین نکات مربوط به انتخاب رشته تجربی برای داوطلبان کنکور سراسری ۹۹ بیان شده است. با مطالعه دقیق این موارد و گرفتن کمک از مشاوران انتخاب رشته می توان امیدوار بود که انتخاب رشته تجربی شما موفقیت آمیز باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.