انواع بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین: عمل افتادگی و پف پلک

0

رپورتاژ

عمل رفع پف و افتادگی پلک چشم (بلفاروپلاستی) به شیوه‌های مختلفی انجام می‌شود. جهت بهبود ظاهر چشم‌ها و کاهش پف و افتادگی پلک چشم که در اثر افزایش سن یا عوامل ژنتیکی ایجاد می‌شود، از عمل بلفاروپلاستی استفاده می‌شود.

بلفاروپلاستی بر روی پلک چشم‌ها یا بافت‌های مجاور و توسط جراح پلاستیک یا جراح ترمیمی چشم انجام می‌شود. جراح ترمیمی چشم در جراحی پلاستیک و ترمیم مشکلات مرتبط با پلک چشم، ابرو و دیگر بخش‌های صورت تخصص دارد.

بهترین کاندیدای عمل بلفاروپلاستی چه کسانی هستند؟

بهترین کاندیدا جهت انجام عمل بلفاروپلاستی افرادی هستند که سیگار مصرف نمی‌کنند و از لحاظ سلامتی در وضعیت مناسبی قرار دارند (در صورت مصرف سیگار، سرعت بهبود پس از جراحی کاهش پیدا می‌کند). همچنین کاندیدای مناسب بلفاروپلاستی نباید به هیچ گونه عارضه چشمی یا عارضه‌های دیگری که در روند بهبود اختلال ایجاد می‌کنند مبتلا باشد.

دیدگاه مثبت و انتظارات واقع‌گرایانه نسبت به نتیجه عمل رفع افتادگی و پف پلک چشم نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

انواع بلفاروپلاستی

عمل بلفاروپلاستی به دو روش انجام می‌شود: کاربردی و زیبایی.

انواع عمل بلفاروپلاستی از زبان دکتر جمیلی متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

بلفاروپلاستی کاربردی

از این روش جهت برداشتن پوست اضافی که باعث کاهش میدان دید شخص شده است، استفاده می‌شود. در صورتی که انجام بلفاروپلاستی کاربردی برای شخص ضرورت داشته باشد، امکان دارد شرکت بیمه این عمل جراحی را تحت پوشش قرار دهد. میزان کاهش میدان دید شخص توسط آزمون میدان بینایی همفری (HVF) ارزیابی می‌شود.

بلفاروپلاستی زیبایی

امکان دارد این روش بلفاروپلاستی بر روی پلک بالا یا پایین و یا هر دو پلک انجام شود. بسته به نوع بلفاروپلاستی پلک پایین، امکان دارد به کمک جراحی پوست اضافی پلک پایین برداشته شده و یا چربی اضافی خارج شود.

بیمار در ارتباط با  عمل بلفاروپلاستی بایستی دارای انتظارات واقع‌گرایانه باشد. با وجود این که این روش جراحی باعث بهبود افتادگی و پف پلک می‌شود، ولی به طور قابل توجه سبب تغییر ظاهر صورت نمی‌شود.

جلسه مشاوره

ابتدا جراح پلاستیک در جلسه مشاوره اهداف و نتیجه مورد نظر متقاضی را ارزیابی می‌کند و در ارتباط با مزایای بلندمدت بلفاروپلاستی متقاضی را راهنمایی می‌کند. جراح پلاستیک با توجه به وضعیت افتادگی و پف پلک، نوع روش مناسب جراحی را انتخاب می‌کند. در جلسه مشاوره، موارد زیر انجام خواهند شد:

  • متقاضی سابقه کامل پزشکی شامل هر گونه اطلاعات در مورد جراحی‌های انجام شده، وجود هر نوع عارضه و لیست کامل داروهای مصرفی یا مکمل‌های گیاهی را به جراح ارائه می‌دهد.
  • علائم خشکی چشم و استفاده از عینک یا لنز تماسی به جراح اطلاع داده می‌شود.
  • جراح به طور کامل چشم‌های متقاضی را ارزیابی می‌کند.
  • خطرات و عوارض احتمالی جراحی برای متقاضی شرح داده می‌شود.

روش انجام جراحی بلفاروپلاستی

جراحی پلک بالا / پلک پایین

بلفاروپلاستی پلک بالا و پلک پایین باعث کاهش ورم یا پف اطراف چشم می‌شود. پلک‌های بالا و پایین بسیار آسیب‌پذیر هستند چرا که پوست اطراف چشم بسیار ظریف می‌باشد.

ورم و پف اطراف چشم معمولاً به طور طبیعی با افزایش سن ایجاد می‌شود. عوامل دیگری که در ایجاد پف چشم مؤثر هستند شامل حالت طبیعی اجزای صورت، عارضه‌هایی مانند آلرژی و تیروئید یا بیماری‌های سینوس، استرس، کم‌آبی بدن و کم‌خوابی می‌باشند.

پف پلک می‌تواند در اثر تغییر در توده‌های چربی در قسمت پلک بالا و پایین نیز ایجاد شود. توده‌های چربی باعث سهولت در حرکت عضلات اطراف چشم‌ها می‌شوند. ولی با افزایش سن، توده‌های چربی به سمت بیرون حرکت کرده و غشاء آن‌ها شل می‌شود و باعث ایجاد پف اطراف چشم می‌شوند.

جهت درمان موقتی ورم طراف چشم از قطره‌های چشمی (جهت رفع آلرژی)، کمپرس سرد، آب‌رسانی و خواب کافی استفاده می‌شود. حتی امکان دارد از پمادهای هموروئید که حاوی فنیل افرین هستند نیز استفاده شود. این پمادها سبب تنگ شدن رگ‌های خونی و سفت شدن بافت مورد نظر می‌شوند. نتیجه درمان به کمک جراحی جهت خارج کردن و یا جابه‌جایی توده‌های چربی در پلک بالا یا پایین دارای ماندگاری بیشتری است.

پس از استفاده از بی‌حسی موضعی و آرام‌بخش خوراکی، جراح شکاف بسیار ظریفی در امتداد شیار پلک فوقانی، در راستای حاشیه مژه‌ها و یا داخل پلک پایین ایجاد می‌کند.

سپس جراح بافت چربی و پوست اضافی را از پلک خارج کرده و جهت کاهش پف و چین و چروک، پوست و عضلات را سفت می‌کند.

عمل جراحی افتادگی پلک

در ارتباط با افتادگی پلک بالا از اصطلاح پتوز استفاده می‌شود. تشخیص پتوز با ارزیابی وضعیت قرارگیری پلک نسبت به مردمک چشم انجام می‌شود.

پلک معمولاً بالای مردمک قرار می‌گیرد. در صورت بروز پتوز، پلک بالا بر روی مردمک و یا پایین‌تر از آن قرار می‌گیرد. پتوز معمولاً در اثر افزایش سن ایجاد می‌شود؛ ولی امکان دارد در کودکان نیز بروز کند.

امکان دارد افتادگی پلک پس از جراحی اصلاحی چشم یا پس از آسیب‌دیدگی ایجاد شود. دلایل دیگر ایجاد پتوز شامل تومور چشم، اختلال عصبی، بیماری‌های سیستمیک یا ضعیف بودن عضلات بالا برنده پلک چشم می‌باشند.

افتادگی شدید پلک بالا می‌تواند باعث بروز مشکل در بینایی شخص شود. بهترین روش درمان افتادگی پلک، انجام عمل جراحی به منظور سفت کردن عضلات بالا برنده پلک چشم جهت بهبود بینایی و همچنین بهبود ظاهری چشم‌ها می‌باشد.

خطرات و عوارض احتمالی بلفاروپلاستی

مانند هر گونه روش جراحی دیگری، امکان دارد بلفاروپلاستی باعث بروز عوارض شود.

عوارض ناشی از بلفاروپلاستی یا جراحی پلک شامل مشکلات مرتبط با بی‌حسی، عفونت، درد، ورم، کبودی و خونریزی از ناحیه جراحی می‌باشد. امکان دارد پس از جراحی خشکی چشم ایجاد شود و یا چشم‌ها نسبت به نور خورشید یا هر نوع نور شدید حساس شوند.

همچنین ممکن است تغییر موقتی یا دائمی در بینایی ایجاد شود. به ندرت امکان نابینایی نیز وجود دارد. عوارض دیگر شامل تغییر حس پوست، ایجاد جای زخم و نیاز به جراحی ترمیمی می‌باشد.

بهبود پس از بلفاروپلاستی به چه قدر زمان نیاز دارد؟

معمولاً دوره بهبودی پس از بلفاروپلاستی در حدود یک هفته طول می‌کشد. در برخی از افراد عوارض جانبی مختصر و موقتی مانند خشکی چشم یا تاری دید ایجاد می‌شود. ۷ روز پس از جراحی، بخیه برداشته خواهد شد. در طول این مدت زمان، کبودی کاهش پیدا می‌کند. در صورت باقی ماندن کبودی می‌توان پس از ۱۰ روز از آرایش استفاده کرد.

امکان دارد بهبود ورم کمی طول بکشد، ولی بیمار می‌تواند پس از رفع کبودی نتایج اولیه را مشاهده کند. طول دوره بهبودی به نوع جراحی انجام شده (جراحی پلک بالا، پایین و یا هر دو پلک) و رعایت نکات احتیاطی از جانب بیمار بستگی دارد.

معمولاً ۷ تا ۱۰ روز پس از عمل بلفاروپلاستی شخص می‌تواند فعالیت‌های روزانه خود را ادامه دهد. حدود دو هفته پس از عمل جراحی، کبودی و ورم تا حد زیادی بهبود پیدا می‌کنند.

هزینه عمل بلفاروپلاستی چقدر می‌باشد؟

بسته به عوامل مختلف، هزینه عمل بلفاروپلاستی متفاوت می‌باشد. متوسط هزینه شامل ماده بی‌حسی، تجهیزات اتاق عمل و سایر هزینه‌های مربوطه نمی‌باشد.

دستمزد جراح زیبایی پلک نیز بسته به نوع روش جراحی، میزان تجربه جراح و محل جغرافیایی متفاوت می‌باشد. عمل بلفاروپلاستی بایستی به عنوان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت در نظر گرفته شود؛ چرا که نتیجه حاصل از عمل جراحی برای مدت ۱۰ سال یا بیشتر ماندگار است.

   

پستهای اخیر

و سرانجام پخش سریال لوکی از دیزنی پلاس شروع شد – چرا باید ببینیم؟!

اگر اهل کتاب کامیک مارول باشید، حتما شخصیت لوکی را می‌شناسید. او یک ضدقهرمان و برادر ثور است. او شخصیتی است که 1949 توسط استن لی و تصویرگر مشهور -جان کربی- خلق شد. او در دنیای کتاب‌های کامیک شخصیت مهمی است و حتی بر اساس یک نظرسنجی در سال…

با ویژگی شگفت‌انگیز «Live Text» در iOS 15 از هر متنی عکس بگیرید و جای دیگری کپی کنید

شاید «Live Text» جالب‌ترین ویژگی در سیستم‌عامل‌های iOS 15 و macOS Monterey و iPadOS 15 باشد که به تازگی از سوی اپل معرفی شدند. این ویژگی کلمات را از درون تصاویر بیرون کشیده و به شما اجازه می‌دهد در برنامه‌ها، یادداشت‌ها، ایمیل‌ها و جاهای…

گالری عکس: تصور کنید که مشهورترین بناهای باستانی و ساختمان‌های مشهور، محلشان کاملا عوض می‌شد!

بسیاری از ما دست‌کم یک بنای باستانی مشهور دنیا را از نزدیک دیده‌ایم. حتی اگر بازدیدی از نزدیک رخ نداده باشد، باز هم همه می‌داند که برج ایفل کجاست، مجسمه آزادی در کجا واقع است و محیط پیرامونش تقریبا چطوری است. اما برای کی لحظه چشم‌هایتان…

السالوادور نه تنها معامله با بیت‌کوین را قانونی اعلام کرد؛ بلکه دنبال استخراج بیت‌کوین با انرژی آتش…

السالوادور اولین کشور در جهان است که یک رمزارز را پول رایج کشور شناخته و معامله با آن را آزاد و قانونی دانسته است. السالوادور با تصویب این قانون، تاریخ‌ساز شد ولی «نایب بوکله»، رئیس‌جمهور این کشور به همین اقدام بسنده نمی‌کند و دنبال…

فیلم سواران عدالت، وقتی گیک‌ها به جنگ قاتل‌ها می‌روند – Riders of Justice

دوران خوشی را که در دبیرستان عاشق احتمالات شده بودم، از یاد نمی‌برم. کلی کتاب خارج درس هم خریده بودم و به عنوان سرگرمی به مسائلشان فکر می‌کردم. اما اگر خوب فکر کنید ریاضیات یا همین دانش احتمالات می‌توانند با تحلیل دقیق اتفاقات دنیای…

برندگان جایزه عکاسی پولیتزر ۲۰۲۱: عکس‌های خبرگزاری AP از ناآرامی‌های آمریکا در پی قتل جورج فلوید و…

در پست قبلی فهرستی از برندگان پولیتزر 2021 را برایتان نوشته بودم. اما در این پست، به بازتاب بخش عکاسی پولیتزر 2021 می‌پردازم. در پولیتزر، برندگان بخش عکاسی در دو بخش اعلام می‌شوند: 1- در بخش عکاسی خبری فوری، برنده مسابقه اعضای…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.