کاملترین راهنمای درمان سوختگی دست کودک

0

رپورتاژ

کودک کنجکاو شما از یاد گرفتن و جستجو کردن لذت می برد، اما ممکن است با لمس اشیا داغ یا برخورد با موادی که حرارت زیادی دارند، دستان خود را بسوزاند. خوشبختانه اگر روش درمان سوختگی دست کودک خود را بلد هستید، می توانید از خطرات بعدی جلوگیری کنید. در غیر اینصورت حتما این مطلب را بخوانید.

حتماً می دانید که زخم شدن دست و پای کودکان یک امر بسیار طبیعی است و نیاز به نگرانی نیست. سوختگی پوست در کودکان نیز یکی از آسیب‌های رایج است. روش‌های زیادی برای جلوگیری از سوختگی وجود دارد اما بهر صورت اگر سوختگی رخ داد، شما باید بدانید که سریعاً چه کارهایی را برای درمان آن انجام دهید.

سوختگی دست کودکان بر اساس شدت آن متفاوت است و به سه درجه مختلف تقسیم می شود:

سوختگی های درجه یک فقط روی لایه خارجی پوست تأثیر می گذارد. پوست کودک شما قرمز و متورم خواهد شد، و او درد را حس می کند.

سوختگی های درجه دوم شامل لایه های اول و دوم پوست است. پوست کودک شما قرمز روشن ، متورم و تاول زده شده و درد شدیدی خواهد داشت.

سوختگی های درجه سه شامل تمام لایه های پوست و بافت زیرین است. کودک شما زخمی دارد که سیاه و لزج به نظر می رسد و حتی ممکن است هیچ دردی نداشته باشد زیرا اعصاب پوست آسیب دیده است.

نحوه درمان سوختگی در کودکان

ابتدا پوست کودک خود را هرچه سریعتر از منبع گرما جدا کنید.

اگر هر قسمت از کودک در حال سوختن است ، او را در پتو، کت، روتختی یا هر پارچه دیگری بپیچید و اگر می توانید او را برای خاموش کردن شعله های آتش روی زمین بغلتانید.

اگر یک ماده شیمیایی پوست کودک شما را سوزانده است ، حداقل پنج دقیقه قبل از بیرون آوردن لباس ، آن را با آب خنک بشویید. این کار باعث می شود که شما سایر قسمت های بدن کودک خود را در معرض مواد شیمیایی قرار ندهید. سپس شستشوی محل را با آب تا ۲۰ دقیقه ادامه دهید. اگر ماده شیمیایی پودر است ، قبل از شستشوی محل با آب، ماده شیمیایی را از روی پوست پاک کنید.

اگر کودک شما دچار سوختگی الکتریکی شده است ، منبع تغذیه برقی را جدا کنید. اگر نمی توانید این کار را انجام دهید ، کودک خود را با استفاده از یک جسم غیر فلزی (مانند قاشق چوبی ، طناب یا یک کتاب بزرگ) از منبع تغذیه جدا کنید. هرگز از دستان غیر عایق خود برای جدا کردن کودک استفاده نکنید.

سپس با توجه به میزان و درجه سوختگی، آن را درمان کنید.

درمان سوختگی سطحی در کودکان

سوختگی های سطحی شامل سوختگی درجه یک و دو می شود. برای درمان این نوع از سوختگی، هرگونه لباس را از ناحیه آسیب دیده بردارید. به یاد داشته باشید که در صورت سوختگی شیمیایی، قبل از بیرون آوردن لباس، آن را برای چند دقیقه با آب شستشو دهید.

حداقل به مدت پنج دقیقه کمپرس یخ را روی زخم قرار دهید. همچنین می توانید یک پارچه مرطوب تمیز و خنک را روی سوختگی برای چند دقیقه یا تا زمانی که درد او فروکش کند قرار دهید. ممکن است نیاز باشد برای خنک نگه داشتن پارچه باید دوباره مرطوب کنید. از قرار دادن یخ، روغن حیوانی یا هرگونه پودری روی سوختگی خودداری کنید زیرا این امر می تواند زخم سوختگی را تشدید کند. حتماً توجه کنید که تاول ها را نترکانید زیرا باعث آسیب پذیری زخم در برابر عفونت می شود.

پوست را به آرامی خشک کنید. سپس ، برای محافظت از پوست ، ناحیه را با یک باند استریل بپوشانید. یکی از کاربردهای گاز استریل وازلینه، پانسمان زخم ناشی از سوختگی است زیرا به مرطوب نگاه داشتن زخم و بهبود آن کمک می کند.

روش استفاده از گاز وازلینه اصلا سخت نیست. در واقع تنها نیاز است که شما زخم ایجاد شده در بستر پوست‌تان را با استفاده از سیلوسپت سوختگی کاملا ضدعفونی نمائید و از هرگونه خشک کردن آن خودداری کنید. پس از این کار باید سایز مناسب گازهای وازلینه خود را انتخاب کرده و با کمک اپلیکاتورهای موجود آن را بر روی زخم قرار دهید و به آرامی دور زخم بپیچید. پس از گذشت مدتی متوجه خواهید شد که درمان نتیجه داده و زندگی عادی سطح پوست شما از سر گرفته شده است (منبع: فانی استور).

در صورت وجود درد، به کودک خود مسکن بدهید. می توانید به او استامینوفن بدهید یا اگر بیش از ۶ ماه دارد ایبوپروفن بدهید.

با دکتر تماس بگیرید پزشک متخصص اطفال ممکن است برای درمان سوختگی استفاده از آلوئه یا پماد موضعی دیگری را توصیه کند ، اما سوختگی جزئی معمولاً بدون درمان بیشتر بهبود می یابد. فقط مراقب علائم عفونت – قرمزی ، تب ، تورم یا ترشح باشید. بسته به سوختگی ، پزشک ممکن است به شما توصیه کند تا برای جلوگیری از تغییر رنگ پوست کودک خود ، چندین ماه از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید.

درمان سوختگی های شدید اطفال

لباس های کودک را فقط در صورت عدم چسبیدن لباس به زخم ، بردارید. به یاد داشته باشید که در صورت سوختگی شیمیایی ، قبل از بیرون آوردن لباس کودک خود ، باید برای چند دقیقه محل آسیب دیده را با آب بشویید.

کودک خود را صاف روی زمین به حالت دراز کش قرار دهید و در صورت امکان ، اعضای بدن سوخته را از سطح قفسه سینه بالا بیاورید. یک پارچه تمیز و بدون پرز خنک یا هر پارچه تمیز و بدون پرز را به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه روی زخم استفاده کنید. توجه داشته باشید که برای خنک نگه داشتن پارچه، باید مرتباً آن را مرطوب کنید. از قرار دادن بخش زیادی از بدن کودک در آب سرد به یکباره خودداری کنید زیرا ممکن است باعث وارد آمدن شوک به وی شود.

از استفاده از یخ ، روغن حیوانی یا پودر سوختگی در محل خودداری کنید زیرا ممکن است باعث تشدید زخم شود. تأکید میکنیم که از ترکاندن تاول های جداً پرهیز کنید زیرا باعث می شود زخم در برابر عفونت آسیب پذیرتر شود.

ناحیه آسیب دیده را به آرامی خشک کرده و روی محل سوختگی را با پارچه یا باند استریل بپوشانید. برای جلوگیری از شوک ، کودک خود را تا آنجا که ممکن است گرم و راحت نگه دارید.

چه موقع به اورژانس مراجعه کنیم؟

هنگام درمان سوختگی ، مهم است که به محض برخورد با آسیب دیدگی با پزشک تماس بگیرید. در صورتی که فکر میکنید کودک شما دچار سوختگی درجه ۲ یا ۳ شده است، سوختگی ناشی از مواد شیمیایی یا آتش سوزی است یا در تنفس مشکل دارد، سریعاً به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنید.

   

پستهای اخیر

گالری عکس: ملکه انگلیس حالا دیگر با سیزدهمین رئیس جمهور آمریکا هم در دوران زندگی خود ملاقات کرده!…

1- ملکه انگلیس در ملاقات با هری ترومن، وقتی او هنوز پرنسس بود - 31 اکتبر سال 1951 سه ماه بعد در ششم فوریه سال 1951، بعد از شاه جورج پنجم، پرنسس الیزابت، ملکه انگلیس شد. 2- هفدهم اکتبر سال 1957، رئیس جمهور آیزنهاور از خانواده…

لکسوس NX مدل ۲۰۲۲ معرفی شد: پیشرانه هیبریدی و سیستم سرگرمی جدید

علاقه‌مندان و مشتاقان این کراس‌اوور ژاپنی لوکس در یک خوشبختی تمام غرق خواهند شد. چون نسل جدید لکسوس NX برای سال ۲۰۲۲ دقیقا نقاط ضعف مدل‌های پیشین را از بین برده و با تغییرات متعدد، ظاهری جدید و امکانات تازه وارد بازار می‌شود. برای مثال،…

شاید آیفون ۱۳ هیچ کلیدی نداشته باشد؛ کاری که از اپل بعید نیست!

برخی شایعات از حذف کلیدهای فیزیکی در آیفون بعدی اپل (آیفون ۱۳) خبر می‌دهند. اخیرا سایت اپل اینسایدر یک یک ثبت اختراع در ایالات متحده پرده‌برداری کرده است که نشان می‌دهد اپل در حال بررسی دستگاه‌هایی با سنسورهای ورودی لمسی (capacitive…

با گام گذاشتن به داخل این کافی شاپ عجیب در روسیه، انگار وارد یک دنیای دوبعدی شده‌اید!

کافه Bw در روسیه دو شعبه متفاوت در مسکو و سن پترزبورگ دارد و یکی از پیشنهادهای خوب برای بازدید توریست‌ها است. دلیل تفاوت این کافه‌ها چیست؟ تفاوت این است که طوری طراحی شده که وقتی به داخل آن پا می‌گذارید به ناگاه خود را در یک دنیای…

عکاسی که به صورت نمادین قدرت طبیعت را با ساختن امواجی از شاخه‌های درخت نشان داد

وقتی در اواخر سال 2020 ، آلمان با موج دوم همه‌گیری کرونا و محدودیت‌های در پی آن، مواجه شد، عکاس و هنرمندی به نام گئورک گلاشر، تصمیم گرفت که در یک جنگل یک پروژه عکاسی راه بیندازد که بازتابی از وضعیت دنیا هم باشد. او در جنگل نزدیک هامبورگ،…

و سرانجام پخش سریال لوکی از دیزنی پلاس شروع شد – چرا باید ببینیم؟!

اگر اهل کتاب کامیک مارول باشید، حتما شخصیت لوکی را می‌شناسید. او یک ضدقهرمان و برادر ثور است. او شخصیتی است که 1949 توسط استن لی و تصویرگر مشهور -جان کربی- خلق شد. او در دنیای کتاب‌های کامیک شخصیت مهمی است و حتی بر اساس یک نظرسنجی در سال…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.