۱۹ ترفند صرفه‌جویی در زمان و افزایش بهره‌وری در سیستم‌عامل ویندوز

هر روز چند ثانیه صرفه‌جویی در زمان یعنی افزایش بهره‌وری و پیشرفت کاری

0

هرگز زمان به اندازه کافی وجود ندارد. باید هر روز دنبال روش‌های بیشتری برای سرعت بخشیدن به کارهای کسب‌وکاری و شغلی خود باشیم.

اگر فردی باشید که ساعت‌های طولانی پشت کامپیوتر می‌نشینید؛ حتما با کلیدهای میانبر سیستم‌عامل ویندوز و تفاوتی که در صرفه‌جویی زمان ایجاد می‌کنند؛ آشنایی دارید. در ادامه می‌خواهیم به ترفندها و روش‌های دیگری برای انجام آسان‌تر و سریع‌تر برخی کارها اشاره کنیم.

۱- برنامه‌های پس‌زمینه را ببندید

داشتن برنامه‌هایی در پس‌زمینه ویندوز، تنها زمانی که به طور منظم از آن‌ها استفاده می‌کنید؛ می‌توانند بهره‌وری شما را افزایش دهند.

روی یک قسمت خالی نوار وظیفه (taskbar) راست کلیک کنید و از منوی ظاهر شده ابتدا Task Manager و بعد Processes را انتخاب کنید تا ببینید چه برنامه‌هایی در حال اجرا است. برای بستن یک برنامه کافی است روی آن راست کلیک کنید.

۲- اجرای خودکار برنامه‌ها هنگام بالا آمدن ویندوز را متوقف کنید

در حالی‌که هنوز در ابزار Task Manager هستید؛ به برگه Start-up بروید و ببینید چه برنامه‌هایی به طور خودکار هنگام بالا آمدن ویندوز، اجرا می‌شوند. باید برنامه‌های غیرضروری را متوقف کنید تا در زمان شما صرفه‌جویی شود وگرنه زمان راه‌اندازی سیستم را کند می‌کنند.

مواظب باشید برنامه‌های ضروری مانند آنتی‌ویروس یا یک درایور ضروری برای ویندوز را متوقف نکنید.

۳- منوی شروع را ساده کنید

منوی Start ویندوز را در وضعیت پیش‌فرض خودش رها نکنید. اگر برنامه‌ها و پوشه‌هایی که بیشترین مراجعه و استفاده را دارند؛ در مرکز و جلوی روی خود قرار دهید؛ در زمان مقدار قابل توجهی صرفه‌جویی کردید و سریعا به هر برنامه دسترسی خواهید داشت.

برای پین کردن یک برنامه به منوی Start روی آیکون برنامه در فهرست برنامه‌های همین منو یا در پوشه برنامه راست کلیک کنید.

۴- از نوار وظیفه به طور کامل استفاده کنید

اگر همه برنامه‌های مورد نیاز خود را به نوار وظیفه پین کرده باشید؛ دیگر نیازی به منوی Start ندارید. پین کردن برنامه‌ها به نوار وظیفه، یک روش سریع‌تر دسترسی و صرفه‌جویی در زمان نسبت به منوی شروع است.

کافی است روی آیکون هر برنامه در منوی Start راست کلیک کرده و گزینه More و بعد Pin to taskbar را انتخاب کنید. با این کار، میانبری از برنامه به نوار وظیفه افزوده می‌شود. برای حذف این میانبر، کافی است روی آن راست کلیک کنید.

۵- پنجره‌ها را مدیریت کنید

داشتن پنجره‌های مختلفی از برنامه‌ها یا برگه‌های مرورگر سازمان یافته و منظم، می‌تواند چند ثانیه در طول روز برای شما صرفه‌جویی داشته باشد ولی اگر همین چند ثانیه‌ها روی هم جمع شوند؛ مساوی با افزایش بهره‌وری شما هستند.

روی فضای خالی از نوار وظیفه راست کلیک کنید تا گزینه‌های روی هم قرار دادن پنجره‌های باز شده یا چینش کنار هم پنجره‌ها را ببینید.

۶- پنجره‌ها را پنهان کنید

اگر می‌خواهید همیشه با یک سیستم‌عامل ویندوز و همین‌طور ذهن و میزکار تمیز و خلوتی کار کنید؛ ترفند پنهان کردن ناگهانی و یک باره همه پنجره‌های باز شده نیز مفید است.

برای این کار می‌توانید روی کلید گوشه سمت راست نوار وظبفه کلیک کنید تا همه پنجره‌ها پنهان شده و دسکتاپ نمایش داده شود.

۷- نوار دسترسی Quick مرورگر فایل را مرتب کنید

پنجره یا نوار دسترسی سریع Quick برنامه File Explorer به طور پیش‌فرض روی تنظیماتی قرار دارد ولی اگر شما زیاد از آن استفاده می‌کنید؛ بهتر است کاملا آن را سفارشی‌سازی و مرتب کنید.

از منوی بالای برنامه وارد View و بعد Options شوید. حالا، گزینه Change folder and search options را کلیک کرده و گزینه General برای ایجاد تغییر در چیزهایی که تا کنون نمایش داده شده است؛ انتخاب کنید. می‌توانید با راست کلیک روی یک پوشه، آن را به بخش Quick اضافه کنید.

۸- کروتانا را فراموش نکنید

آیا خبر دارید ویندوز ۱۰ یک دستیار صوتی دارد؟ ممکن است از هوشمندی و کاربری برابر با رقبای خود برخوردار نباشد اما قطعا می‌تواند از چند کلیک و ضربه زدن روی صفحه‌کلید جلوگیری کند.

برای استفاده از دستیار صوتی کورتانا روی لوگوی آن در بخش سمت راست باکس جست‌وجوی نوار وظیفه کلیک کنید.

۹- از صدای خود بیشتر استفاده کنید

استفاده از فرامین صوتی در ویندوز مایکروسافت محدود به کورتانا نیست. شما می‌توانید به جای تایپ کردن، از صحبت کردن استفاده کنید تا سرعت خود را افزایش دهید. ویندوز دارای یک سیستم دیکشنری داخلی است که بسیاری از کاربران سراغش نمی‌روند.

کلیدهای Win+H را فشار دهید تا نوار ابزار دیکشنری اجرا شود و بعد شروع به صحبت کردن کنید.

۱۰- از Timeline استفاده کنید

اگر هنوز از ویژگی Timeline در ویندوز استفاده نکردید؛ می‌تواند به شما کمک کند گام‌های کاری خود را رهگیری کنید و دوباره به مسیر و کاری برگردید که اخیرا مشغول انجام دادن آن بودید.

ویژگی Timeline به طور بالقوه می‌تواند باعث صرفه‌جویی در وقت با در دسترس قرار دادن آخرین فایل‌ها و پوشه‌ها شود. برای نمایش Timeline کلیدهای Win+Tab صفحه‌کلید را فشار دهید.

۱۱- منوی Send to را بهبود دهید

فایل‌ها و پوشه‌ها در برنامه File Explorer با راست کلیک روی آن‌ها و انتخاب یک گزینه از منوی Send to، سریعا حذف می‌شوند.

برای ویرایش و سفارشی‌سازی این منوی عبارت shell:sendto را در نوار آدرس File Explorer تایپ کنید و هر میانبری که دوست داشتید را با کشیدن و رها کردن در آن قرار دهید.

۱۲- تاریخچه کلیپ‌بورد خود را بازدید کنید

بسیاری از کارهای محاسباتی به میانبرهای کلاسیک copy و paste نیاز دارند اما گاهی اوقات یک کلیپ‌بورد به تنهایی برای سرعت عمل در کار کافی نیست.

یکی از ترفندهای سرعت بخشیدن به این وضعیت، فشار دادن کلیدهای Win+V هنگامی است که می‌خواهید چیزی را paste کنید تا بتوانید فهرستی از مواردی که اخیرا در کلیپ‌بورد کپی شده‌اند را ببینید.

۱۳- از دسکتاپ‌های مجازی استفاده کنید

یکی دیگر از ترفندهای سازمان‌دهی پنجره‌های باز شده برنامه‌های در سیستم‌عامل ویندوز، استفاده از چندین دسکتاپ با فضاهای جداگانه است تا بتوانید گروهی از برنامه‌ها و پنجره‌ها را در آن‌ها نگه دارید.

برای شروع، روی کلید Task view در سمت راست کورتانا در نوار وظیفه کلیک کنید و سراغ یک New desktop بروید.

۱۴- ارزش میزکار واقعی را بدانید

دسکتاپ بهترین مکان برای چینش میانبرها و آیکون‌هایی از برنامه‌ها، پرونده‌ها و فایل‌هایی است که روزانه بارها باید اجرا شوند و سراغ‌شان بروید. می‌توانید در یک فضای خالی دسکتاپ راست کلیک کنید و انواع میانبرها برای هر چیزی با گزینه New بسازید.

همین‌طور، پیشنهاد می‌کنیم پوشه‌هایی که برای موقت و یک بازه زمانی کوتاه مرتبا با آن سروکار دارید را به دسکتاپ بیاورید.

۱۵- کلیدهای ماوس را سفارشی‌سازی کنید

مهم نیست از چه مدل ماوسی استفاده می‌کنید؛ اما با سفارشی‌سازی و تعریف مجدد کلیدهای ماوس براساس نیازها و عادت‌های خودتان می‌تواند سرعت و بهره‌وری بالاتری داشته باشید.

برخی کلیدها می‌توانند کار چند کلیک و حرکت نشانگر ماوس را انجام دهند.

۱۶- مردم را در اولویت قرار دهید

گاهی اوقات بهتر است روی مردمی که دائما نیاز دارید تمرکز کنید تا برنامه‌هایی که باید هر روز اجرا کنید.

روی یک فضای خالی نوار وظیفه راست کلیک کنید و گزینه Show People را بزنید. بعد روی آیکون جدید کلیک کنید تا افراد و مخاطبین شما در دسترس قرار بگیرند.

۱۷- از اسکرول و راست کلید بیشتر سود ببرید

معمولا در ویندوز، برای یافتن میانبرها و روش‌های سریع‌تر انجام کاری، می‌توان روی هر چیزی راست کلیک کرد یا اسکرول ماوس را به چرخش درآورد. چرخش اسکرول یک Middle-click محسوب می‌شود.

برای مثال، راست کلیک روی آیکون منوی Start یک سری لینک‌های سریع در اختیار ما قرار می‌دهد یا middle-click روی برنامه File Explorer در نوار وظیفه یک پنجره مرورگر جدید باز می‌کند.

۱۸- صفحه‌کلید خود را کامل بشناسید

ممکن است با چند میانبر صفحه‌کلید آشنا باشید ولی وقتی بفهمید ده‌ها میانبر دیگر هم وجود دارد؛ متعجب شوید؛ میانبرهایی که می‌توانستند در سال‌های گذشته، نجات‌بخش باشند.

مطمئن شوید برای سیستم‌عامل ویندوز، برنامه‌های مایکروسافت و نرم‌افزارهای پرکاربردی که روزانه استفاده می‌کنید؛ کلیدهای میانبر مهم و حیاتی را پیدا کرده و استفاده می‌کنید. در اینجا می‌توانید فهرستی از این میانبرها مشاهده کنید.

۱۹- برای خودتان با اسکریپت‌ها میانبر بسازید

اگر میانبرهای ویندوز همه کارهایی که نیاز دارید را پوشش نمی‌دهند؛ با استفاده از نرم‌افزار منبع آزاد AutoHotkey برای خودتان میانبر بسازید. این برنامه اجازه می‌دهد در ویندوز، مجموعه‌ای از کارها را انجام داده و بعد آن‌ها را به یک کلید میانبر تبدیل کنید.

می‌توانید با این برنامه، میانبرهای بسیار جالبی روی صفحه‌کلید یا ماوس برای خودتان بسازید.


منبع گیزمودو
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.