۵+۱ راهکار تبلیغاتی ارزان و اثربخش

0

رپورتاژ

چه کسی از سودآوری بیشتر بدش می‌آید؟ بی‌شک شما هم میل دارید کالا یا محصول‌تان محبوب باشد اما نمی‌توانید از مردم انتظار داشته باشید بی‌دلیل مشتری‌تان شوند. در این متن با چند راهکار تبلیغاتی مؤثر آشنا می‌شوید که هم ارزان‌اند، هم سرراست.

هیچ چیز در این جهان رایگان نیست: به دست آوردن دل مشتریان بالقوه در گرو هوشمندی و برنامه‌ریزی دقیق است. به آنچه می‌خواهید می‌رسید، اگر:

۱. پل بسازید

به‌جای آنکه صفت‌های جعلی به محصول‌تان بچسبانید و از واژه‌های کلیشه‌ای مثلِ «بهترین، ساده‌ترین، آسان‌ترین، ارزان‌ترین، سریعترین و…» استفاده کنید، نشان دهید چه نیازی را برطرف می‌کنید.

نشان دهید چطور یک چالش یا مشکل را حل کرده‌اید. بین آرزو و تحقق آرزو پل بسازید تا مشتری بتواند از روی موانع عبور کند.

مشتری بابت چیزی دست به جیب می‌شود که یا نیازِ اولیه و اساسی‌اش را رفع کند، یا رنگ و بویی به زندگی‌اش ببخشد. می‌دانید؟ هیچکس عاشق چشم و ابروی ما نیست.

۲. صادق باشید

چرا از اکثر ویدیوهای تبلیغاتی داخلی بدمان می‌آید؟ چون قلابی‌اند: تصویری که می‌بینیم تصویر خانه‌های واقعی، آدم‌های واقعی، احساسات واقعی و نیازهای واقعی نیستند.

مشتری را درون قاب تبلیغات‌تان بگذارید. اجازه دهید خودش را ببیند. اینطوری نیازش به محصول شما را بهتر لمس می‌کند.

۳. واقعی باشید

شما خوب هستید؟ پس از خودتان تعریف نکنید. واقعیت را عیان کنید. همین کافی‌ست. برای آنکه نور را ببینید باید یک شب صبوری کنید اما طلوع بی‌بروبرگشت سر می‌رسد.

در تبلیغات نوشتاری یا تصویری روی ارزشی که خلق کرده‌اید تمرکز کنید و نشان دهید در عالم واقع، مردم چطور از این ارزش بهره می‌برند.

۴. داستان بگویید

قهرمان شما مشتری شماست نه خود شما. پس خودپرستی را کنار بگذارید. یادتان باشد مشتری به مغازه، وبسایت، موبایل‌افزار، صفحۀ وب شما می‌آید چون می‌خواهد بداند برای او چه دارید، نه اینکه مُشتی تعریف بشنود.

برایش داستان بگویید. داستان‌ها می‌توانند واقعی یا خیالی باشند. مهم این است که باورپذیری در آن‌ها پررنگ باشد و همزمان احساسات و هوش مخاطب را هدف بگیرند. یعنی: داستانِ شما نباید هوش مشتری را دست‌کم بگیرد یا به احساسات و عواطف و حواس پنجگانه‌اش بی‌توجه باشد.

سعی کنید نشان دهید قهرمان داستان چطور با راهکار شما به آرزویش (حل مسئله) می‌رسد.

برای این کارها از تکنیک داستان‌سرایی در بازاریابی محتوایی (Storytelling) بهره ببرید.

۵. بخشنده باشید: بی‌چشم‌داشت و بی‌منت

مردم همیشه سؤال دارند. آن‌ها از اینترنت و گوگل کمک می‌گیرند تا به جواب سؤال‌هایشان برسند. مردم می‌خواهند مشکلاتشان حل شود. می‌خواهند بفهمند چطور می‌توانند یک کار را انجام دهند، بهترین انتخاب را بکنند، مفیدترین تصمیم را بگیرند.

راهنما باشید. این اوج بخشندگی‌ست، یک بخشندگی که برکتش به شما برمی‌گردد.

محتوای مفید خلق کنید و در مقاله‌های متنوع در زمینۀ کاری‌تان به مسائل و دغدغه‌های مرتبط با کسب‌وکارتان بپردازید. بررسی کنید ببینید مهمترین سؤال‌ها بین مردم چیست. از گوگل‌ترند در این زمینه کمک بگیرید.

و بعد درباره‌شان مطلب بنویسید. اما بی‌صبر نباشید. در پایان مطلب نگویید «حالا بیا از من بخر». وقتی قابل اعتماد باشید، مطمئنا به یاد می‌مانید و به‌موقع به شما سر می‌زنند.

۶. به متخصص اعتماد کنید

همه می‌توانند با کفگیر پلو بکشند اما فقط یک آشپز ماهر می‌تواند ته‌چین قرمه‌سبزی را خوب از آب در بیاورد. اگر می‌توانید ایمیل بزنید، پیامک بفرستید یا به نامه‌های اداری جواب بدهید و برچسب روی محصول را بخوانید یعنی باسواد هستید.

اما این‌ها برای نوشتن متن تبلیغاتی یا طراحی استراتژی محتوا کافی نیست. شما نویسنده نیستید. همانطور که یک نویسنده تخصص شما را ندارد. شما برای به دست آوردن تخصص‌تان سال‌ها تلاش کردید و تجربه‌اندوزی کردید. یک کپی‌رایتر میوۀ تلاش و عمر و تجربه و دانشش را به‌شکل کلمه در می‌آورد تا بهتر بفروشید.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.