راهنمای انتخاب و خرید سمعک

0

رپورتاژ

کم‎شنوایی یکی از شایع‏ترین مشکلات قرن بیست‎ویک است. آمارها نشان می‎دهد که ۵ درصد از کل جمعیت جهان دچار درجاتی از کم‎شنوایی هستند. علاوه‎بر کم‎شنوایی، بعضی از افراد دارای وزوز گوش نیز نیازمند استفاده از سمعک هستند. عدم رسیدگی به این مشکلات می‎تواند زمینه‎ساز بیماری‏های روحی و روانی دیگری مانند کاهش تمرکز، افسردگی، آلزایمر و غیره باشد.

یکی از دلایلی که افراد را از اقدام برای تهیه سمعک باز می‏دارد، عدم آگاهی از مراحل این کار و نگرانی از انتخاب یک سمعک نامناسب است. در این مقاله قدم‎به‎قدم تا درک بی‎نقص لذت شنوایی با شما خواهیم ‎بود.

تشخیص نوع و میزان کمشنوایی باتری

اولین گام برای خرید سمعک، تشخیص نوع کم‎شنوایی شما است. برای این کار می‎توانید به بیمارستان‎ها، کلینیک‎های شنوایی و مراکز خصوصی عرضه‎کننده خدمات و تجهیزات شنوایی مراجعه کنید. ادیولوژیست مستقر در این مراکز ارزیابی‎های مختلفی بر روی گوش شما انجام می‎دهد و پس از مشاهده گوش خارجی، گوش میانی و انجام ادیومتری، نوع کم‌شنوایی شما را تشخیص می‎دهد.

انواع کم‎شنوایی که ممکن است با آن درگیر باشید در چند گروه دسته‏بندی می‏شود که اقدامات مورد نیاز برای هرکدام متفاوت است. اگر کاهش شنوایی شما ناشی از جرم زیاد و مشکلات فیزیکی و اختلال در رسیدن اصوات به گوش میانی است و یا توموری باعث ایجاد وزوز در گوش‎تان می‎شود، شما به کم‎شنوایی انتقالی مبتلا هستید و برای رفع آن باید به پزشک متخصص ارجاع داده ‎شوید.

اما کم‎شنوایی حسی-عصبی متداول‎ترین نوع کم‎شنوایی است که در اثر آسیب به سلول‏های شنوایی گوش میانی ایجاد می‎شود. در این شرایط شما نیاز به سمعک دارید و لازم است تا وارد مراحل انتخاب و خرید آن شوید. ممکن است ادیولوژیست در طی معاینات هر دو نوع کم‎شنوایی را تشخیص دهد. در این شرایط ابتدا برای برطرف‏کردن مشکل شما را به پزشک متخصص ارجاع می‎دهد و پس از رفع آن باید اقدام به خرید سمعک کنید.

انتخاب سمعک مناسب

بعد از تشخیص نیاز به سمعک، مهم‏ترین کاری که شما باید انجام دهید، تحقیق و انتخاب یک سمعک مناسب است. برای آن‎که بدانید چه نوع سمعکی مناسب شما است، باید چند پارامتر را مورد ارزیابی قرار دهید که میزان کم‎شنوایی، سن، سبک زندگی و میزان بودجه از مهم‎ترین موارد است.

 

  • انواع سمعک از لحاظ تکنولوژی

سمعک آنالوگ

ابتدایی‏ترین سمعکی که روانه بازار شد، سمعک‏های آنالوگ بود. این نوع سمعک تکنولوژی ساده‎ای دارد و به روش دستی تنظیم می‎شود، اما قابلیت تشخیص صداهای مختلف را ندارد و همه آن‎ها را به یک اندازه افزایش می‎دهد. به همین دلیل سمعک آنالوگ با وجود آن‎که کمترین قیمت را در بین مدل‎های مختلف سمعک دارد، اما قابل ارتقا و ایجاد عملکردهای جدید نیست. این مدل سمعک بیشتر برای افراد مسن که حضور زیادی در اجتماع ندارند و درجه کم‎شنوایی بالایی دارند، مناسب است. بنابراین انواع سمعک دیجیتال به بازار آمدند که مزیت‎های زیادی نسبت به مدل‏های قبل داشتند.

سمعک دیجیتال

سمعک‏های دیجیتال جدیدترین انواع سمعک هستند که به دلیل ویژگی‎های مثبت خود بیشترین استفاده را دارند. انواع سمعک دیجیتال برخلاف آنالوگ اصوات را از هم جدا می‎کند، پردازش می‎دهد و سپس به سلول‎های حسی گوش می‎رساند. این سمعک‏ها قابلیت تشخیص صداهای مختلف را دارند و بههمین دلیل صداهای مزاحم را حذف و صداهای اصلی را تقویت می‎کنند. این عملکرد به dsp معروف است و در همه انواع سمعک دیجیتال وجود دارد و در مرحله تنظیمات نهایی سمعک، توسط شنوایی‎شناس و به‏طور شخصی برای هر فرد تعیین می‏شود.

سمعک دیجیتال قیمت بالاتری دارد اما با این حال اغلب سمعک‏های موجود در بازار را تشکیل می‏دهد چرا که وضوح صدا و امکانات آن، قابلیت شنوایی با بالاترین کیفیت و بیشترین شباهت به شنوایی طبیعی را برای کاربر به ارمغان می‎آورد. در بین انواع دیجیتال سمعک، مدل‏های هوشمند جدیدترین مدل‏های بازار است که وضوح صدای بالا و کاهش نویز و صدای باد را به‎همراه دارد.

از جدیدترین مدل‎های سمعک هوشمند، سمعک وایرلس است که اتصالات فیزیکی و سیم‏ها در آن حذف شده و قابل هماهنگ ‎شدن با موبایل، تلویزیون و سایر گجت‎ها است. اگرچه سمعک‏های بی‎سیم قابلیت‏های زیادی دارند، اما گران‎ترین نوع سمعک بوده و برای همه افراد مناسب نخواهد بود.

  • انواع سمعک از لحاظ شکل و اندازه

سمعک پشت گوشی (BTE)

پرمصرف‏ترین نوع سمعک برای افراد در همه سنین، سمعک پشت گوشی است که قابلیت استفاده برای افراد با درجات مختلفی از شنوایی را دارد و قیمت آن نیز مناسب است. دو بخش اصلی سمعک یعنی پوسته، که حاوی بخش‎های الکترونیکی است در پشت گوش و بخش قالب، درون مجرای گوش قرار می‌گیرد. نوعی از سمعک BTE به نام RIC یا RITE وجود دارد که به‎دلیل قرارگیری رسیور درون مجرا گوش، اندازه‎ای کوچکتر دارد و تشخیص آن دشوار است.

سمعک داخل مجرا گوش

این نوع سمعک اندازه کوچکتری دارد و اکثر اجزا آن داخل کانال گوش قرار می‏گیرد. اگر می‎خواهید سمعک شما کمترین جلب توجه را داشته ‏باشد، این مدل‎ برای شما مناسب خواهد بود. مدل‎های متنوعی در این گروه قرار دارد که به ترتیب اندازه، سمعک درون صدف گوش(ITE)، سمعک داخل کانال(ITC)، سمعک کاملاً داخل کانال (CIC) و سمعک کاملاً نامرئی(IIC) گفته ‎می‎شود.

مدل‎های داخل گوش به‏دلیل رشد کانال گوش، برای کودکان زیر دو سال توصیه نمی‏شود. معمولاً این مدل نسبت به انواع بزرگ‌تر پشت گوشی، قیمت بیشتری دارد، بنابراین قبل از خرید سمعک شکل آن را مشخص کنید.

  • قیمت سمعک

تکنولوژی به‎کاررفته، شکل و اندازه، نوع برند و خدمات پس از فروش و گارانتی، تأثیر مستقیم بر ارزش سمعک دارد و به‏همین دلیل قیمت سمعک دامنه نسبتاً گسترده‏ای از چند میلیون تا چندده میلیون را شامل می‎شود. اما لزوماً یک سمعک گران‎قیمت‎تر، سمعک بهتری برای شما نیست. علاوه‏بر هزینه خود سمعک، هزینه تجهیزات و تنظیمات نیز وجود دارد که در هر مرکز و با هر پوشش بیمه متفاوت است و بهتر است در مورد آن با متخصص مرکز فروش و یا ادیولوژیست خود مشورت کنید.

  • نکات مهم برای انتخاب مناسبترین سمعک

نیاز و انتظارات خود را از سمعک مشخص کنید: تکنولوژی‎های به‎کاررفته در سمعک روزبه‎روز در حال پیشرفت است و امکانات جدیدتری به آ‎ن‎ها اضافه می‎شود. اما طبیعتاً همه این امکانات برای شما کاربردی نخواهد بود و ممکن است بیهوده قیمت بیشتری ‎بپردازید.

برند سمعک معتبر انتخاب کنید: انواع برندهای زیمنس آلمان  که جدیدا با نام سیگنیا(Signia) عرضه می‎شود، ویدکس (Widex)، اتیکن (Oticon) دانمارک، ریساند (Resound)، استارکی(Starkey) آمریکا و  فوناک(Phonak) سوئیس ازجمله برندهای معروف و باکیفیت جهانی هستند که انتخاب بهترین برند ازمیان آن‎ها دشوار به ‎نظر می‎رسد.

از گارانتی و ضمانت سمعک غافل نشوید: در هنگام خرید هرکدام از برندهای معتبر، حتماً از گارانتی سمعک مورد نظر اطمینان حاصل کنید و به‏هیچ‏عنوان خرید خود را از فروشگاه‏های بدون ضمانت انجام ندهید. فروشگاه بهلاین یکی از فروشگاه‏های عرضه‏کننده سمعک و تجهیزات وابسته به آن است که خیال شما را از بابت اصالت و کیفیت محصول راحت می‏کند.

با استفاده از دو سمعک لذت شنوایی را بالا ‏ببرید: هرچند یک سمعک به‎تنهایی کارایی قابل قبولی برای افراد با کم‎شنوایی معمولی دارد، اما استفاده از دو سمعک برای افراد با کم‎شنوایی دو طرفه، درک گفتار، کیفیت صدا و تعادل شنیداری آن‎ها را بهبود می‎بخشد.

اگر کاهش شنوایی پیش‎رونده دارید به این نکته دقت کنید: چنانچه ادیولوژیست شما تشخیص کم‎شنوایی پیش‎رونده را برای شما می‎دهد، بهتر است سمعکی را انتخاب کنید که قدرت پشتیبانی در کاهش شنوایی بیشتر را داشته ‎باشد تا بتوانید زمان طولانی‎تری از سمعک استفاده کنید.

قالبگیری و تنظیمات

پس از انتخاب فروشگاه و نوع سمعک مناسب، ادیولوژیست گوش شما را قالب می‎زند و این قالب را برای ساخت نهایی آن را به آزمایشگاه واگذار می‏کند. این مرحله از آن جهت اهمیت دارد که یک قالب نامناسب به‎خوبی درون مجرای گوش قرار نمی‏گیرد و علاوه‎بر آزار شما، عملکرد سمعک را نیز کاهش می‎دهد. بعد از آماده ‎شدن قالب، آخرین قدم برای استفاده از سمعک دیجیتال، تنظیم صدا توسط شنوایی‎شناس است. این مرحله بایستی با دقت زیادی انجام شود، تا اصوات به طبیعی‎ترین شکل ممکن به شما برسد.

پس از طی این مراحل سمعک شما آماده است و می‎توانید از احساس بی‎نظیر شنوایی لذت ببرید. اما پس از خرید سمعک نیز لازم است به چند نکته توجه کنید:

  • سوالاتی که ممکن است برای شما پیش بیاید را یادداشت کنید و حتماً در جلسه تنظیم نهایی از ادیولوژیست خود بپرسید. از او بخواهید تا تمام نکات لازم در مورد بخش‎های مختلف سمعک و نحوه نگهداری از آن را به شما اطلاع دهد.

 

  • باتری از اصلی‏ترین اجزا سمعک است. سمعک شما بدون باتری مناسب کارایی نخواهد داشت و بهتر است قبل از اتمام کامل شارژ، آن را تعویض کنید. یکی از مهم‎ترین پرسش‎هایی که لازم است تا از ادیولوژیست خود بپرسید، مشاوره در مورد تعیین زمان تعویض و خرید باتری سمعک است.

 

  • اگر برای اولین‎بار از سمعک استفاده ‎می‎کنید و یا سمعک خود را تعویض کرده‎اید، نیاز به چند روز زمان برای عادت‎پذیری به سمعک دارید. چند روز ابتدایی استفاده را ترجیحاً در مکان‎های خلوت بگذرانید. پس از گذراندن این دوره نیز می‎توانید دوباره به ادیولوژیست مراجعه کنید و درصورت نیاز، تنظیمات سمعک را کمی تغییر دهید تا بیشترین وضوح و کیفیت صدا را داشته ‏باشید.

 

  • عوامل مختلفی ازجمله میزان استفاده و نوع برند، در طول عمر سمعک شما مؤثر است. به‎نظر می‎رسد عمر مفید سمعک‎ها بین ۵ تا ۷ سال باشد، اما با نگهداری و مراقبت مناسب می‎توانید عمر آن را بالاتر نیز ببرید. برای حفاظت از سمعک تاحد امکان از وارد شدن ضربه به آن و قرار گرفتن در معرض امواج الکترومغناطیس، حرارت و رطوبت خودداری کنید.

 

  • لوازم جانبی ازجمله تجهیزات مخصوص سمعک هستند که استفاده از سمعک را برای کاربر آسان‎تر می‎کنند. تجهیزات جانبی مانند جعبه نگهدارنده، تستر باتر، تجهیزات الکترونیکی و هوشمند مختلف ازجمله اکسسوری سمعک هستند که بهتر است باتوجه به نیاز خود و برای نگهداری بهتر از سمعک و سهولت در کاربری از آن‌ها استفاده کنید.
   

پستهای اخیر

۵ آیین درخشان که افراد بسیار موفق هر روز از آن‌ها پیروی می‌کنند

اغلب اوقات، وقتی می‌خواهیم درباره بهره‌وری صحبت کنیم؛ صرفا عادت‌ها و نکات مجرد و مجزای از یکدیگر را بیان می‌کنیم؛ در حالی‌که بیشتر به یک سیستم نیاز داریم. افراد مثبت و موفق از چه برنامه‌ای استفاده می‌کنند؟ چه سیستمی از نظر علمی اجازه…

یک مینی‌سریال عالی تازه: «میر» از «ایست‌تاون» با بازی کیت وینسلت و گای پیرس

داخل یک سایت دانلود بود که در عکس‌های بندانگشتی مربوط به سریال‌های تازه، یک لحظه عکس کیت وینسلت را دیدم. خب، وقتی می‌بینی که کیت وینسلت با آن سابقه درخشان در بازیگری سینمایی، در سریالی شرکت کرده، نمی‌توانی از آن صرف‌نظر کنی. اسم…

اپل سرویس پادکست اشتراکی راه‌اندازی کرد: گوش دادن بدون تبلیغات و دسترسی به محتواهای اختصاصی

اپل سرویس اشتراکی پادکست پلاس را برای ارائه خدمات و مزایای بیشتر به کاربران راه‌اندازی کرد. مدت‌ها بود سرویس و اپلیکیشن Apple Podcast بدون تغییراتی به کار خود ادامه می‌داد و اینک اپل خبرهای خوبی برای کاربران این سرویس دارد. اپل در مراسم…

اپل تی‌وی ۴K جدید معرفی شد: با تراشه A12 بیونیک و ریموت کاملا جدید

اپل یک مدل جدید از محصول Apple TV 4K خود با تراشه ارتقایافته‌تر و برخی ویژگی‌های جدید معرفی کرد. اپل تی‌وی 4K جدید از تراشه آشنای A12 Bionic سود می‌برد تا تصاویر ویدئویی HDR را با نرخ فریم ریت بالاتر اجرا کند. به علاوه، تراشه جدید قدرتی…

آیپد پرو جدید با پردازنده M1،نمایشگر حیرت‌انگیز مجهز به فناوری مینی LED و پشتیبانی از ۵G معرفی شد

اپل امشب در مراسم Sprint Loaded از آیپد پرو پرچم‌دار جدید خود رونمایی کرد. آیپد پرو ۱۲.۹ اینچی جدید کاملا یک دستگاه ارتقایافته و مجهز به فناوری‌های جدید و پیشگام اپل از جمله پردازنده M1، پشتیبانی از 5G و فناوری نمایشگر مینی LED به همراه یک…

اپل یک آی‌مک نازک با پردازنده M1 و رنگ‌بندی متنوع و جذاب معرفی کرد

اپل امشب در مراسم بهار خود از یک مدل کامپیوتر iMac بازطراحی شده و باریک‌تر، پردازنده اپل سیلیون M1 و کیس‌های رنگی و بسیار متنوع رونمایی کرد. اپل می‌گوید این آی‌مک از ابتدا برای استفاده M1 طراحی شده است. آی‌مک جدید دارای نمایشگر ۲۴ اینچی…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.