وقتی راهنماها و دستورالعمل‌های انجام کارها یا سبک زندگی، حوصله‌سربر و غیرعملی می‌شوند!

0

در بازار کتاب تا دلتان بخواهد، کتاب‌های دستورالعمل و سبک زندگی و خودیاری وجود دارد. در واقع آنها همیشه پرفروش‌ترین کتاب‌های بازارند. در اینترنت هم سایت‌ها یا مقاله‌هایی که در مورد چگونگی انجام کارها، همیشه محبوب هستند.

اما آیا آنها همیشه مفید هستند؟

نه! به جرات می‌توانم بگویم که درصد قابل توجهی از آنها مشکل دارند.

تصور بفرمایید که مشکلی فنی دارید. مثلا با چیزی در گوشی هوشمند به مشکل برخورده‌اید، می‌روید جستجو می‌کنید و می‌بینید که هیچ یک از راهنماها به درد نمی‌خورند. در واقع در بیشتر مواقع شخصی که آنها را نوشته، عملا رفع مشکل از ابتدا تا به انتها را با آنها چک نکرده است.

در مورد راهنماهای سبک زندگی، اوضاع بدتر از اینهاست. برخی از کتاب‌ها و دستورالعمل‌ها که کلا شعاری‌اند، در برخی از آنها هم نویسنده بسیار آسمان را به ریسمان بافته و چیز چکیده و سرراستی پیدا نمی‌کنید.

من خودم زمانی تصور می‌کردم که سری کتاب‌ها «به زبان آدمیزاد» یا همان For Dummies باید خیلی کارراه‌انداز باشند و از الف تا ی هر کاری در آنها نوشته شده باشد. اما وقتی چند تا از آنها را خریدم، متاسفانه متوجه شدم که این کتاب‌ها یک مطول‌گویی بی‌جهت هستند و شما با تقسیم‌بندی‌های زیاد و بی‌سر و ته و رک و راست نگفتن مطالب مواجه هستید. گویی نویسندگانش فقط کتابی بنویسند در مورد چیزی. البته ممکن است آن سری کتاب‌هایی که من دارم، این حالت را داشته باشند.

راستش را بخواهید برخی کارهای نسبتا پیچیده تا خودتان در متن کار حاضر نشوید و آزمون و خطا نکنید و هزینه زیادی برای آموزشش کناب نگذارید، راه میانبری ندارند.

در اینترنت یکی از مشهورترین سایت‌ها که به طور تخصصی در مورد شیوه انجام کارها فعالیت می‌کند، سایت WikiHow است که احتمالا با آن آشنایی دارید.

در پایان این مطلب برای کمی سرگرمی هم شده به تصاویر زیر نگاه کنید. این تصاویر کنایه و شوخی‌ای هستند به اصرار این سایت به همه‌چیزدانی و داشتن نسخه هر درد و همچنین به تصاویر گرافیکی تر و تمیزی که برای هر دستورالعملی به طور اختصاصی می‌کشد.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.