تنها زرافه سفید شناخته شده جهان با ردیاب‌های جی‌پی‌اس محافظت می‌شود

نجات این گونه نادر از دست شکارچیان غیرقانونی

0

متخصصان حفاظت محیط زیست در کنیا با کمک یک سازمان غیرانتفاعی ایالات متحده، یک تگ ماهواره‌ای روی سر زرافه سفید نصب کردند.

امیدوار هستند این اقدام باعث حفاظت از این حیوان نادر و در معرض انقراض در مقابل شکار غیرقانونی شود؛ چون تنها زرافه سفید شناسایی شده در جهان است.

هنگامی که نوبت به حفاظت از یک گونه نادر حیوانی در معرض خطر می‌رسد؛ محافظان محیط زیست وقتی برای تلف شدن ندارند. نکته‌ای که تیمی موسوم به Save Giraffes Now روی آن تاکید داشتند و در یک بیانیه ایمیلی گفتند به سرعت تیمی مشترک از متخصصان حفاظت محیط زیست اقدام به نصب تگ مبتنی بر جی‌پی‌اس روی سر این زرافه سفید کردند.

سرعت عمل این تیم به خاطر از بین رفتن دو زرافه سفید دیگر، یک مادر و گوساله‌اش در چند ماه پیش بود. اکنون، این زرافه سفید نر با ۱۵ فوت قد، تنها زرافه سفید شناخته شده در جهان است. این زرافه دارای یک بیماری ژنتیکی به نام leucism است که باعث از بین رفتن رنگدانه‌ها می‌شود و نباید با بیماری albinism اشتباه گرفته شود که به خاطر کمبود ملانین به وجود می‌آید.

زرافه سفید مادر و گوساله‌اش در سال ۲۰۱۷ و هنگامی که در حال یافتن غذا بودند؛ در یک فیلم مستند دیده می‌شوند و بعد مورد توجه متخصصان بین‌المللی قرار می‌گیرند ولی اوایل امسال، بقایای آن‌ها توسط محفظان محیط زیست کنیا یافت شد که نشان می‌داد قربانی شکار غیرقانونی شدند.

نجات گونه‌های نادر زرافه با کمک GPS

زرافه سفید نر شناخته شده از گونه‌های نادر و در معرض خطر زرافه‌های سومالی است که در فهرست قرمز IUCN نیز قرار گرفته و در کل جهان حدود ۱۱۰۰۰ مورد هستند و هر سال جمعیت آن‌ها در حال کاهش است.

تگ جی‌پی‌اس نصب شده روی سمت چپ سر و نزدیک به شاخ این زرافه، یک تگ خورشیدی است که می‌تواند هر ساعت وضعیت زرافه را ثبت و ارسال کند. این اطلاعات از طریق ماهواره برای محافظان و متخصصان محیط زیست ارسال می‌شود. اگر زرافه به یک منطقه خطرناک نزدیک شود؛ محیط بانان می‌توانند را رهگیری زرافه و به آرامی او را به سوی منطقه امن‌تری هدایت کنند.

نصب تگ جی‌پی‌اس به محیط بانان کمک می‌کند حرکات زرافه سفید نر را ردگیری و در صورت نیاز سریعا وارد عمل شوند تا از شکار غیرقانونی این حیوان جلوگیری کنند.

گروه Save Giraffes Now در اوایل سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی شده است و به جز این زرافه سفید، حفاظت از ۸ زرافه نادر دیگر در جزیره کنیا را برعهده دارد. این زرافه‌های نوبه‌ای (Nubian giraffes) در حال انتقال به مناطق امن‌تری هستند. در کل دنیا فقط ۴۵۵ زرافه نوبه‌ای بالغ باقی مانده است و باز هم جمعیت آن‌ها در حال کاهش است.

منبع گیزمودو
   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.