برای نخستین بار در تاریخ، ارزش بیت کوین به بالای ۲۰ هزار دلار رسید!

0

آدم از فردای خودش و دنیا خبر ندارد. اگر اخبار بیت‌کوین را این روزها دنبال می‌کنید، این چند ماهه ممکن است مرتب افسوس خورده باشید که چرا خیلی وقت پیش کمی بیت‌کوین نخریده‌اید! اما خب، فاکتورهای تصمیم‌گیری خیلی زیاد هستند و در ایران هم مخدوش‌کننده‌های تصمیم‌های اقتصاید بسی بیشتر!

مثال عرض می‌کنم، در خبری خواندن که در فرنگ یکی از پاسخ‌دهنده‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها، سرمایه‌گذاری روی شرکت فناوری‌های زیستی به ویژه فناوری CRISPR است. اما خب، مگر می‌توانیم؟ 🙂

خبر داغ امروز این است که سرانجام برای اولین بار در تاریخ، ارزش بیت‌کوین به بالای ۲۰ هزار دلار رسیده است.

افزایش تقاضا توسط فعالان اقتصادی و آنهایی که دوست‌دار معامله با ارز رمزنگاری شده هستند، مدتی است روز به فزونی گرفته و بیت‌کوین را به این درجه از ارزش رسانده است.

این نمودار ارزش بیت‌کوین در یک سال پیش است:

در این یک ساله سرمایه‌‌گذارها و شرکت‌های زیادی هم به بیت کوین رو آورده‌اند؛ از سرمایه‌گذارهای بزرگی به نام‌های پاول تودور جونز و استنلی دراکن‌میلر و شرکت‌هایی مانند اسکویر و میکرواستراتژی در این میان یاد شده است.

کارشناسان معتقدند که تلاش سرمایه‌گذاران برای یافتن دارایی‌های مقاوم در برابر تبعات اقتصادی شیوع ویروس کرونا موجب افزایش ریسک‌پذیری‌ آنها و رشد خرید بیت‌کوین طی یک سال گذشته شده است. همچنین با آغاز پوشش مبادلات آن توسط پِی‌پَل(Paypal)، غول نقل و انتقالات آنلاین، قیمت بیت‌کوین از ۲۱ اکتبر گذشته تا کنون ۴۰ درصد رشد کرده است.

البته در سال ۲۰۱۷ هم بیت‌کوین به نزدیکی ارزش ۲۰ هزار دلار رسید، اما بعد آن یک افت شدید قیمت رخ داد و بیت‌کوین به ۳ هزار دلار هم رسید! اما این بار دیگر اوضاع فرق دارد و خریدهای شرکتی کلان، شباهتی با با انبوه خرده‌خریدها ۳ سال پیش را ندارد. در یک کلام دیگر بیت‌کوین چیزی مخصوص برنامه‌نویس‌های کامپیوتر و شرکت‌های درگیر فین‌تک‌ نیست!

ذخایر معدن مجازی بیت‌کوین که قابل استخراج هستند ۲۱ میلیون تخمین زده می‌شود و این به خاطر قوانینی است که پایه‌گذار اسرارآمیز آن یعنی ساتوشی ناکاماتو یا کریگ رایت یا گروه ایجادکننده آن، وضع کرده‌اند!

منبع cnbc
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.