پیشنهاد سریال: سریال فرانسوی انقلاب یا La Révolution

2

شخصا یک شاخه از ادبیات داستانی و سینما و تلویزیون را بسیار دوست دارم. در این ژانر، داستان یا ماده نمایشی‌ای تولید می‌شود که آمیزه‌ای از واقعیت‌های تاریخی، تخیل و حوادث تغییر پیدا کرده است.

به عبارت دیگر نویسنده یا فیلمنامه‌نویس می‌آید و تصور می‌کند که در بزنگاه‌های تاریخ ممکن بوده رخدادهای کوچکی، روند تاریخ را تغییر بدهند و بعد تصور می‌کند که در آن صورت تاریخ چطور روایت می‌شد. بنابراین مثل سریال The Man in the High Castle یک تاریخ دگرگون شده را تعریف می‌کند که در آن آلمان و ژاپن بر متفقین پیروز شده‌اند.

به همین ترتیب نویسنده ممکن است تخیل و فانتزی را با واقعیات تاریخی ترکیب کند.

حالا در سریال جدید و جالب فرانسوی انقلاب یا La Révolution ما چنین چیزی داریم، یک «گذشته دوباره تصور شده» را.

ما در تاریخ فرانسه به بازه زمانی حساس حول و حوش انقلاب کبیر فرانسه می‌رویم. جایی که گرسنگی و فقر و بی‌خردی پادشاه و قشر حاکم و نجبا، مردم را به ستوه آورده و علیرغم سرکوب‌های بیرحمانه و خشن، دیگر درخت پوسیده و از میان تهی پادشاهی فرانسه، یارای مقابله با تندباد انقلاب را ندارد و هر از چند گاه صدای ایجاد ترک‌هایی تازه بر پیکر بی‌طراوت دستگاه حاکم به گوش می‌رسد.

در اینجا یعنی به صورت دقیق‌تر سال ۱۷۸۷، در این سریال روایتی تاریخی و فانتزی‌وار را شاهد خواهیم بود.

یک سلسله قتل اتفاق می‌افتد و ژزوف ایگناسه گیوتین در این غوغا مامور تحقیق می‌شود و متوجه چیز عجیبی می‌شود، یک بیماری در میان نجبا که با خون آبی مشخص می‌شود و مانند یک ویروس در حال مبتلا کردن طبقه آریستوکرات است و باعث می‌شود به قشر فرودست حمله کنند. یک برداشت فانتزی از بی‌تفاوتی و بیگانگی اشراف‌زادگان با مردم …

سریال ۸ قسمت دارد و خوشبختانه زیرنویس هم شده است و بابت فرانسوی بودن زبان آن نباید نگران باشید.

این سریال در imdb نمره ۶.۵ گرفته، اما خب من می‌توانم نمره‌ای تا ۷ هم به آن بدهم.

پخش این سریال در ماه اکتبر از نتفلیکس به پایان رسیده و می‌توانید دانلودش کنید و سرگرم شوید.


 
2 نظرات
  1. ف می گوید

    “جایی که گرسنگی و فقر و بی‌خردی پادشاه و قشر حاکم و نجبا، مردم را به ستوه آورده و علیرغم سرکوب‌های بیرحمانه و خشن، دیگر درخت پوسیده و از میان تهی پادشاهی فرانسه، یارای مقابله با تندباد انقلاب را ندارد.” و این حکایت پیش و پس از انقلاب فرانسه بارها در تاریخ تکرار شده، باشد تا آیندگان عبرت گیرند :))

  2. حجت می گوید

    واقعا سریال باحالی بود دمتون گرم خیلی لذت بخشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.