اصلا فکرش را می‌کردید که پردرآمدترین یوتوبر دنیا فقط ۹ سالش باشد و نزدیک ۳۰ میلیون دلار در سال درآمدش باشد؟!

1

دنیای اینترنت، دنیایی پر از فرصت‌هاست. گاهی می‌شود با حساب و کتاب از فرصت‌های اینترنت حساب کرد و گاهی شانس بیشتر دخالت دارد.

مورد عجیبی که امشب می‌خواهم برایتان بنویسم در مورد یک پسربچه ۹ ساله است.

این پسربچه اسمش ریان کاجی است و در تگزاس آمریکا زندگی می‌کند و برای خودش یک کانال یوتیوب دارد. کار عمده این کانال آنباکس کردن اسباب‌بازی و گیم است. جالب است که ریان در عرض یک سال ازکانالش یعنی Ryan’s World مبلغ باورنکردنی ۲۹.۵ میلیون دلار درآمد داشته است.

اما این مبلغ اصلا در مقابل درآمدی که او تا حالا توانسته از برند خودش دربیاورد هیچ است: ۲۰۰ میلیون دلار بابت برند اسباب‌بازی و لباس دنیای ریان!

حالا یک چیز دیگر هم بنویسم که بیشتر برق از سرتان بپرد:

او برای شرکت در یک مجموعه تلویزیونی هم قرارداد امضا کرده که مبلغ قرارداد اعلام نشده، اما آن هم چند میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

بله! ریان یک اینفلوئنسر حوزه کودکان است و در قله موفقیت ایستاده است. کار کانال او از مارس سال ۲۰۱۵ شروع شد.

در واقع ریان مدتی بود که کانال‌های یوتیوبی که اسباب‌بازی را آنباکس و نقد می‌کردند، می‌دید و یک روز از مادرش پرسید:

چرا وقتی همه بچه‌های دیگر در یوتیوب هستند، من نباشم؟!

خانواده‌اش نام خانوادگی واقعی  او را از گوآن به نام مستعار دیگری یعنی همین کاجی که ابتدای پست نوشتم، تغییر دادند.

اودر واقع ۹ کانال یوتیوب را شروع کرد که یکی از آنها یعنی همان Ryan’s World از همه محبوب‌تر شد و ۲۷.۶ میلیون مشترک پیدا کرد و مجموع بازدید ویدئوهای آن به ۱۲.۲ میلیارد می‌رسد!

محبوب‌ترین ویدئوی او بیش از ۲ میلیارد بار دیده شد و تبدیل به شصتمین ویدئوی یوتیوب تاریخ شد! خب الان که دارم این سطور را می‌نویسم به درستی مطلب شک کردم و رفتم ویدئو را دیدم و دیدم واقعا بازدید همین بوده و من میلیون را با میلیارد اشتباه نگرفته‌ام!

البته شهرت و ثروت دردسرهای خاص خودشان را هم دارند. برای مثال الان کمیسیون تحقیق تجارت فدرال آمریکا مشغول بررسی این مورد است که چرا به اسپانسرهای ویدئوها آشکارا اشاره نشده است! عجب قوانینی! در دنیای آنلاین بی در و پیکر ما خیلی مانده تا به این سطح از مراقبت‌ها برسیم!

تقریبا ۹ درصد از کل ویدئوهای ریان حاوی لینکی به یک محصول هستند که به بچه‌های پیش‌دبستانی توصیه شده. یعنی گروهی که تفاوتی بین تبلیع و یک مرور بی‌چمشداشت را متوجه نمی‌شوند!

از آن سو در فرنگستان که سازمان دفاع از حقوق مشتری‌ها به صورت واقعی فعالیت دارد، یک ایراد دیگر وارد آورده و آن این است که ویدئوهای ریان غذاهای غیرسالم را تبلیغ می‌کنند.

کلا برخی از کارشناس‌ها و خبره‌های بخش روزنامه‌نگاری و رسانه آثار مخرب اینفلوئنسرهای کودک را به جامعه گوشزد کرده‌اند و به والدین در این مورد هشدار داده‌اند.

البته مسلم است که ریان فعالیت کانالش را مستقلا برنامه‌ریزی نمی‌کند، شرکت‌های بزرگ الان به او تازه‌ترین اسباب‌بازی‌ها را می‌رسانند و برنامه تلویحی فعالیت رو به او می‌دهند.

اما به هر حال ریان الان یک برند شده و سر و کله‌اش در والمارت و تارگت و آمازون هم درآمده است.

مشکل اینجاست که بچه‌هایی که ویدئوهای ریان را نگاه می‌کنند والدینشان را تحت فشار می‌گذارند تا ظاهر و امکانات و خانواده‌ای شبیه او داشته باشند. پیداست که کمتر خانواده‌ای شرایط مالی پا به پا پیش رفتن با همه ویدئوهای اسباب‌بازی ریان را دارد و کلا نمی‌شود هم تصور کرد که چنین کاری برای سلامت روان و تن کودکان سالم باشد.

کلا مطابق آمار ۱۰ یوتوبر برتر دنیا بین ژوئن سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ حدود ۲۱۱ میلیون دلار درآمد داشته‌اند.

پس از ریان، جیمی دونالدسون قرار دارد که ملقب به آقای هیولا است و ۲۴ میلیون دلار درآمد داشته. او ۲۲ ساله و دانشجو است و با کارهای بامزه و فان جلب توجه می‌کند. کارهایی مانند فریز کردن خودش یا دادن مبلغ زیادی پول به مشترکان کانالش برای انجام دادن یک سری کارها و به اصطلاح چلنج‌ها.

منبع گاردین
 
1 نظر
  1. امیر زمانی می گوید

    جالبه کلا این الگوهای پول در آوردن تغییر کرده.. یه زمانی کارمند بودن بهترین شغل بود:))

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.