راز دیرپایی شرایط مناسب کره زمین برای زندگانی: بیشتر شانس!

0

به تازگی پژوهشگران دانشگاه سات‌همپتون، نتایج تحقیق جالبی را در نشریه معتبر نیچر به چاپ رسانده‌اند.

وقتی هوا فقط کمی پایین صفر می‌رود یا یک روز به بالای ۴۰ درجه می‌رسد، صدای همه‌مان درمی‌آید که چقدر هوا بد شده است. اما حتی پرنوسان‌ترین وضعیت آب و هوا در کره زمین هم در مقایسه با نوسان وضعیت آب و هوا در سیارات دیگر، بسیار بهتر و مطلوب‌تر است. در واقع کره زمین میلیاردها سال‌ها است که شرایط آب و هوایی بسیار مساعد برای تداوم حیات را در روی خود حفظ کرده است.

در مقام مقایسه، زهره و مریخ را در نظر بگیرید. به نظر نمی‌رسد که شرایط زندگی در زهره هیچ وقت مساعد بوده باشد و تصور می‌شود که شرایط آب و هوایی در مریخ فقط برای مدت کوتاهی مناسب بوده و ما واقعا نمی‌دانیم که آیا در آن دوره، موجودات زنده‌ای (حتی در ابعاد ابتدایی و میکروسکوپی) روی این سیاره شکل گرفته‌اند یا نه.

اما در روزی زمین میلیاردها سال است که شرایط مناسب بوده و بیشترین تهدید حیات، مربوط می‌شود به ۶۵ میلیون سال پیش؛ زمانی که شبه‌سیارکی به کره زمین خورد و ۷۵ درصد از جمعیت کل گونه‌ها از بین رفتند.

اما تداوم زندگی در روزی زمین، شاید مثل شانس می‌ماند. یک برخورد عظیم‌تر، یک آتشفشان بزرگ، یک شراره عظیم خورشیدی و البته جنگ هسته‌ای و تغییرات اقلیمی در نتیجه فعالیت‌های نابخردانه بشر می‌تواند این شرایط را تغییر بدهد.

اما تحقیق دانشمندان دانشگاه سات همپتون چه بود؟

آنها شرایط آب و هوایی ۱۰۰ هزار سیاره فرضی که وضعیتشان کمابیش برای حیات مناسب بود، شبیه‌سازی کردند و تغییرات بالقوه‌ مختل کننده آب و هوا را روی آنها اعمال کردند. در مورد هر سیاره، آنها شبیه‌سازی را ۱۰۰ بار تکرار کردند. یعنی نوعی بازی شیر و خط برای زندگی که ۱۰۰ بار تکرار شود.

آنها متوجه شدند که فقط ۹ درصد آنها عملا می‌توانستند شانس حداقل بار تجربه حیات را داشته باشند.

قسمت اعظم این ۹ درصدی‌ها، در کمتر از ۵۰ درصد شبیه‌سازی‌ها در ایجاد شرایط حیات، موفق بودند و بیشتر این ۹ درصدی‌ها، در کمتر ۱۰ درصد موارد موفق بودند.

به زبان واضح‌تر و ساده‌تر، اگر سیاره‌ای داشته باشیم که کمابیش از نظر شرایط کلی مانند فاصله از ستاره مرکزی و جرم و جو شرایطش مناسب باشد، ۹ درصد احتمال دارد که حداقل یک بار بتواند شکلی از حیات را پذیرا شود.

اما احتمال اینکه در یک مدت بسیار طولانی (مانند زمین)، شرایطش معتدل و مناسب بماند، بسیار کمتر از این حرفهاست.

فایل PDF ‌این تحقیق را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.