بررسی نقش و اهمیت دفتر برنامه ریزی در موفقیت تحصیلی

0

رپورتاژ

برای بهتر درس خواندن به چند ابزار مهم نیازمندیم که چند نمونه از آن‌ها عبارتند از: کتاب‌های کمک آموزشی مناسب، کتاب‌های تستی، فلش کارت، دفاتر برنامه ریزی تحصیلی و… که هر کدام دارای اهمیت خاصی هستند و کاربردهای متفاوتی دارند. در این مقاله قصد داریم نقش و اهمیت دفتر برنامه ریزی در موفقیت تحصیلی دانش آموزان را بررسی نماییم. انتشارت گاج یکی از ناشرانی است که به تهیه وتدوین دفتر برنامه ریزی درسی اقدام نموده است بنابراین در این مقاله به طور خاص، به بررسی دفاتر برنامه ریزی گاج می‌پردازیم.

اهمیت دفاتر برنامه ریزی تحصیلی

بسیاری از دانش آموزان قادر نیستند به طور همزمان هم مطالعه کنند و هم برنامه ریزی مناسبی داشته باشند از طرف دیگر یکی از راه‌های اصلی برای دستیابی به موفقیت تحصیلی افزایش کیفیت مطالعه و دانستن زمان دقیق مطالعه است. این دفاتر به دانش آموزان این امکان را می‌دهد تا بهترین و سریع‌ترین مسیر را برای رسیدن به موفقیت انتخاب نمایند.

ویژگی‌های دفاتر برنامه ریزی گاج در هدایت دانش آموزان به سمت موفقیت

۱- دارا بودن طرحی به نام ایستگاه آموزش

امروزه تمامی افراد در زمینه برنامه ریزی، آگاهی‌های لازم را کسب نموده‌اند و همه می‌دانند که برنامه ریزی در موفقیت تحصیلی نقشی بسیار موثر دارد. اما تمامی افراد قادر نیستند برای خود برنامه مدونی را تنظیم نمایند و با شیوه‌های صحیح تنظیم چنین برنامه‌ای آشنایی ندارند. در این زمینه دفاتر برنامه ریزی گاج سعی کرده‌اند شیوه صحیح برنامه ریزی را به دانش آموزان پایه‌های مختلف تحصیلی بیاموزند.

همان‌طور که می‌دانیم همه دانش آموزان را نمی‌توان با برنامه‌ای یکسان و عمومی برای یادگیری بیشتر ترغیب نمود. بنابراین هر کدام از آن‌ها باید با برنامه‌ای خاص و کاملا شخصی و متناسب با توانایی‌های خود، مواجه شوند. طرح ایستگاه آموزش در دفاتر برنامه ریزی گاج، برای این منظور در نظر گرفته شده است. در این ایستگاه که منطبق با تقویم آموزشی مدارس و هم‌چنین با در نظر گرفتن ویژگی‌های شخصیتی و رفتاری دانش آموزان تهیه شده است دانش آموزان می‌توانند در باره برنامه ریزی صحیح و شیوه‌های صحیح انجام آن آموزش‌های لازم را کسب نمایند و از مزایای آن بهره مند شوند.

۲- به کارگیری جداول ثبت فعالیت‌های روزانه

این اقدام در جهت راهنمایی هر چه بیشتر دانش آموزان توسط گاج صورت گرفته است. دفاتر برنامه ریزی تحصیلی گاج به دانش آموزان این امکان را می‌دهند که در شروع هر ماه و میانه‌های آن، از طریق جدول برنامه ریزی ساعتی، متوجه شوند که به طور میانگین و در طول یک روز، چه زمانی را باید به مطالعه کتاب‌هایشان اختصاص دهند و سپس فعالیت‌های روزانه خود را در جدول مورد نظر ثبت نمایند. در واقع دارا بودن این ویژگی در دفاتر برنامه ریزی گاج، خصوصیتی منحصر به فرد است.

۳- استفاده از مطالب انگیزشی و روانشناسی

یکی از ویژگی‌های این دفاتر برنامه ریزی، این است که مجموعه گاج، تنها به برنامه ریزی درسی برای دانش آموزان اکتفا نکرده است و در کنار آن، سعی کرده به امور مرتبط با یادگیری بیشتر و نحوه آموزش بهتر نیز بپردازد و در کنار آموزش صحیح نحوه برنامه ریزی درسی، به جنبه‌های دیگر رشد دانش آموز هم توجه کند بنابراین در طراحی و تدوین دفاتر برنامه ریزی، از بهترین مطالب و محتواهای انگیزشی و روانشناسی نیز استفاده شده است تا شوق یادگیری و انگیزه بیشتر برای آن در دانش آموز اتفاق بیفتد.

۴- توجه به پایه‌های تحصیلی و استقلال در برنامه ریزی

یکی از اشکالاتی که در زمینه تدوین دفاتر برنامه ریزی تحصیلی اتفاق می‌افتد این است که بسیاری از آن‌ها برای تالیف چنین دفاتری، توجه لازم و کافی به رده‌های سنی مختلف و یا مقاطع متعدد تحصیلی دانش آموزان ندارند و برای کلیه دانش آموزان در هر شرایطی و با هر پیش زمینه تحصیلی یک نوع دفتر، تهیه می‌شود در صورتی که این اشکالی بزرگ است و نیاز به برطرف شدن دارد چرا که پایه‌های تحصیلی مختلف و رشته‌های متعدد و دانش آموزان متفاوت، دارای دغدغه‌های متفاوت و نیازهای مختلف هستند که در تالیف دفاتر برنامه ریزی باید در نظر گرفته شوند. این عامل باعث شده تا گاج (ستاره شو)، روش دیگری را در تدوین این دفاتر در پیش گیرد و به تهیه دفاتری دست بزند که برای هر پایه تحصیلی به طور مستقل و ویژه طراحی شده است.

۵- استفاده از کدهای QR

یکی دیگر از بخش‌هایی که در تنظیم دفاتر برنامه ریزی تحصیلی گاج به آن توجه خاص شده است استفاده از کدهای QR است. این کدها در بخش‌هایی از این دفاتر برنامه ریزی که به نام ستاره شو هم نامیده می‌شوند، واقع شده‌اند. دانش آموزان می‌توانند با اسکن کردن این کدها به مجموعه‌ای متنوع و آموزشی دسترسی داشته باشند. این مجموعه متنوع شامل ساعت‌ها فیلم با موضوعات مختلف آموزشی، مطالب مشاوره‌ای و روانشناسی و انگیزشی است که دانش آموزان می‌توانند به طور رایگان به آن دسترسی داشته باشند و برای یادگیری بهتر از آن استفاده کنند.

۶- جذابیت بصری ویژه

دفاتر برنامه ریزی تحصیلی گاج به نحوی تهیه و تنظیم شده‌اند که به اندازه کافی برای دانش آموزان ترغیب کننده باشند و دانش آموزان با به کارگیری این دفاتر، خسته نشوند و به مطالعه بیشتر کتاب‌هایشان تشویق شوند. بنابراین این دفاتر به صورت کاملا رنگی تهیه شده‌اند تا چشم دانش آموز از مشاهده آن‌ها خسته نشود و او به مرور و پا به پای برنامه ریزی تحصیلی‌اش تا دستیابی به موفقیت، پیش رود و پیشرفت‌های درسی خود را در این دفتر، ثبت کند.

۷- بخش بندی مناسب

یکی از ویژگی‌های دفاتر برنامه ریزی گاج این است که سعی شده بخش بندی صحیحی از مطالب انجام گیرد و از آغاز سال تحصیلی تا پایان آن دانش آموز را همراهی کند. بخش‌های مختلف این دفتر شامل روش استفاده از دفتر، اینفوگرافی و بارم بندی متفاوت برای هر درس، ماه‌های اول تا نهم( هفته اول تا هفته چهل و ششم) است که در هر بخش سعی شده نکاتی مورد توجه دانش آموز قرار گیرد و به برنامه ریزی صحیح او کمک کند.

در این مقاله سعی کردیم به بررسی نقش و اهمیت دفتر برنامه ریزی تحصیلی در موفقیت دانش آموزان بپردازیم تا او بتواند در مسیر موفقیت از نتایج برنامه ریزی مناسب بهره مند شود و با برنامه ریزی بهتر به مطالعه کتاب های کنکور ۱۴۰۰ بپردازد و به موفقیت دست یابد.

   

پستهای اخیر

سونی گوشی‌های Xperia 1 III و Xperia 5 III را با لنزهای تله‌فوتو متغیر معرفی کرد

سونی امروز از دو گوشی پرچم‌دار اندرویدی خود رونمایی کرد. هر دو گوشی Xperia 1 III و Xperia 5 III جزو اسمارت‌فون‌هایی هستند که سونی در کمپین بازتعریف برند Xperia عرضه کرده و از دوربین‌های دیجیتالی Alpha این شرکت سود می‌برند تا دوباره تمرکز…

چگونه فضای حافظه گوشی آیفون را خالی کنیم؟

کمبود فضای ذخیره‌سازی آیفون می‌تواند به شدت روی کاری که انجام می‌دهید؛ تاثیرگذار باشد و شما را محدود کند. آیفون‌های جدید می‌توانند تا ۵۱۲ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی داشته باشند و حتی شنیده می‌شود آیفون ۱۳ تا یک ترابایت فضا دارد ولی احتمالا…

اگر این مشاهیر و سلبریتی‌ها جوانمرگ نمی‌شدند و حالا در بین ما بودند …

برخی از چهره‌های مشهور در جوانی یا در میانسالی از بین ما رفتند و ما هیچ وقت پیری آنها را ندیدیم. در شرایطی که نمی‌شود تصور کرد که آنها در صورت زنده ماندن چه آثار هنری بیشتری را ارائه می‌کردند و یا چه حاشیه‌های را می‌آفریدند، لااقلرمی‌شود…

آیفون ۱۲ پرو مکس در برابر وان‌پلاس ۹ پرو: جدیدترین پرچم‌دار اندرویدی‌ها سرشاخ با بهترین آیفون ۱۲

با عرضه گوشی وان‌پلاس ۹ پرو، شاهد یک گوشی اندرویدی پرچم‌دار دیگر برای رقابت با آیفون ۱۲ پرو مکس هستیم. وان‌پلاس معمولا گوشی‌های ارزان‌قیمتی روانه بازار می‌کرد و در دسته پرچم‌داران ارزان‌قیمت بود که محبوب کاربران با بودجه‌های ناکافی…

هلیکوپتر مریخی Ingenuity نیاز به آپدیت نرم‌افزاری پیدا کرد و پروازش تا هفته بعد به تعویق افتاد

همه منتظر پرواز نخستین وسیله پروازی در دنیایی به غیر از زمین هستیم. هلیکوپتر مریخی Ingenuity که همراه مریخ‌نورد Perseverance به مریخ رفته، در حال تاریخ‌ساز شدن است و قرار است اگر همه چیز خوب پیش برود، در جو رقیق مریخ پرواز کند. پروازی که…

هر اپلی عاشق این اکسسوری‌های با طراحی منحصربه‌فرد می‌شود

بهترین هدیه‌ای که می‌توانید به یک عاشق متعصب اپل بدهید؛ گجت یا اکسسوری است که طراحی هیجان‌انگیزی دارد و واقعا کاربردی است. اپل همیشه طیف گسترده‌ای از لوازم جانبی جذاب و شگفت‌انگیز داشته که باعث افزایش کارایی و بهره‌وری فرد می‌شوند.…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.