علت‌ها شنیدن صدای و نجوای اضافی و غیرواقعی و شیوه تشخیص و درمان آن

0

همه ما گاهی با خود حرف می‌زنیم. اگر با ریختن لیوانی آب روی لباستان به خود بگویید: اہ”! چه قدر دست و پا چلفتی هستم، اشکالی ندارد. اما اگر صدای عجیبی در مغزتان جواب دهد: “واقعا”، آن وقت سلامت شما دچار اختلال شده است.

شنیدن صداهای موهوم ممکن است علامت روان پریشی یا یک بیماری عصبی باشد و نباید آن را سرسری گرفت. برخی پزشکان شنیدن صداهای غیرواقعی را افکار درونی خود فرد می‌دانند که در بعضی افراد به دلایل مختلف به صورت صدای دیگری شنیده می‌شود. وقتی فرد گرفتار بیماری روانی صدایی موهوم می‌شنود، آن را واقعی می‌پندارد و مثلا می‌گوید: صدایی” به من دستور می‌دهد که خود را بکشم.” اینها توهم صدا را نمی‌فهمند و احساس می‌کنند باید از دستور صداها اطاعت کنند.

در اغلب موارد، شنیدن صداهای موهوم علامت شیزوفرنی است که یک بیماری روانی است که معمولا در جوانی ظاهر می‌شود. اما ممکن است نشانه دیوانگی، بیماری آلزایمر، افسردگی، و مصرف مواد مخدر و الکل هم باشد. گاهی نیز فقط به علت خرابی سمعک یا عارضه جانبی یک دارو است.

بعضی افراد، مخصوصا وقتی به شدت افسرده‌اند یا تازه به خواب رفته‌اند، صدایی می‌شنوند که آن‌ها را به نام می‌خواند. پزشکان علت این پدیده را نمی‌دانند، اما می‌گویند بیخطر است.

یک روان پزشک می‌گوید: من” در جوانی یک بار هنگام خرید صدای مادرم را شنیدم، در حالی که سال‌ها پیش درگذشته بود. این حالت برای بسیاری افراد پیش می‌آید، ولی به نظر می‌رسد نشانه هیچ بیماریی نباشد.”

درمان شنیدن صداهای موهوم

اگر به طور منظم صداهای موهوم می‌شنوید، باید هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید. او بعد از معاینه، ممکن است شما را نزد روان پزشک بفرستد که داروی مناسب برایتان تجویز می‌کند، یا آن را چیزی عادی تشخیص داده و با روش‌های ساده‌ای آن را درمان می‌کند.

داروهایتان را کنترل کنید. شنیدن صداهای موهوم ممکن است عارضه جانبی برخی داروها، از جمله داروهای ضدتشنج، باشد. فهرستی از داروهای مصرفیقان، چه با تجویز پزشک و چه بدون نسخه، تهیه کرده و به پزشک نشان دهید. او داروی عامل صدا را شناخته و آن را با داروی دیگری عوض می‌کند.

سمعکتان را تعمیر کنید. گاهی بعضی سمعک‌ها صدای فرستنده رادیویی نزدیک به محل را گرفته و شخص استفاده‌کننده آن‌ها را می‌شنود. گرچه این مورد نادر است، اما سمعکتان را برای کنترل کارکرد آن نزد متخصص ببرید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.