زن‌ها به آشپزخانه تعلق دارند! پیام نسنجیده روز زن برگر کینگ، این شرکت را دچار یک بحران کرد

2

عجیب است! ما اغلب فکر می‌کنیم که شرکت‌های بزرگ بهترین بازاریاب‌های و متخصصان روابط عمومی و تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی را دارند. ما تصور می‌کنیم که آنها جزئیات تبلیغات را هم در نظر می‌گیرند.

اما گاهی همین شرکت‌ها اشتباه‌های بچگانه‌ای می‌کنند. به تازگی برگر گینگ (شعبه انگلیس) مرتکب یک اشتباه مهلک در توییتر شده است.

کاربران توییتر می‌دانند که در این شبکه اجتماعی خیلی بیشتر از هر شبکه اجتماعی دیگر باید احتیاط کرد. چون از همان دو سه خط توییت کوتاه شما ممکن است تفسیرهای عجیب و غریبی بشود.

بنابراین باید خیلی با دقت نوشت. گاهی که مسئله‌ای پیچیده است و نمی‌شود خوب در مورد آن توضیح داد و نوشتار طولانی‌ای را طلب می‌کند، اصلا بهتر است که بی‌خیال موضوع‌گیری در مورد آن در توییتر شد.

اما داستان دردسر برگر کینگ چه بود؟

به مناسبت روز بین‌المللی زن این شرکت که یک شرکت زنجیره‌ای فسفت فود است، توییت کرد:

زن‌ها به آشپزخانه تعلق دارند!

همه تعجب کردند. چون چیزی که اول -حتی در کشورهای غربی- به ذهن مخاطب راه پیدا می‌کند این است که منظور این بود که خانم‌ها بهتر است همان خانه‌داری خود را بکنند و درگیر کارهای بیرون خانه و شغل‌های مستقل نشوند!

اما چگونه ممکن است برگر کینگ چنین اشتباهی کرده باشد؟!

قضیه این است که همان طور که بعدا این شرکت در توییت‌های تکمیلی توضیح داد، منظور از این توییت این بود که تعداد سرآشپزهای زن دنیا نسبت به آقایان خیلی اندک است. در واقع فقط ۲۰ دردصد سرآشپزها زن هستند و برگر کینگ در توییت‌های بعدی نوشت که هدف این شرکت تغییر این نسبت تبعیض‌آمیز در رستوران‌هایش است و برای این کار برنامه‌ای هم تنظیم کرده.

اما مگر در توییتر می‌شود چیز مبهم ابتدایی نوشت و بعد با توییت تکمیلی اصلاح‌اش کرد!

برخی این توییت برگر کینگ را نمونه واضح و شاخص یک اشتباه بزرگ بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی دانسته‌اند و برخی‌ها هم خواسته‌اند که توییت ابتدایی حذف شود.

اما برگر کینگ تا ساعت‌های قبول نکرد که اشتباه کرده و این شرکت حتی یک آگهی تمام صفحه با همین مضمون در روزنامه معتبر نیویورک تایمز هم چاپ کرد!

به عنوان یک وبلاگ‌نویس تجربه کرده‌ام که کاربرهای زیادی همواره در پی مچ‌گیری هستند و بس. یک فرد خبره در رسانه تا جایی که ممکن است باید این واکنش‌ها را پیشبینی کند و ببیند که یک توییت یا نوشته‌اش دوپهلو تفسیر نداشته باشد.

اگر لازم باشد، باید قبل از بروز هر تفسیر و جنجالی، توضیحاتی نوشته شود و مثلا خاطرنشان شود که مبادا تفسیر واژگونه از یک نوشته شود.

اما هرچقدر هم بخواهیم خوش‌بین باشیم، باید بگوییم که در دنیای شعارهای تبلیغاتی برگر کینگ هوشمند عمل نکرده و دردسری را که حتی یک کاربر عادی می‌توانسته به آنها بگوید، پیشبینی نکرده.

اگر در کار تبلیغات هستید یا چیزی می‌خواهید تبلیغ کنید، بهتر است که شعار تبلیغاتی خود را ابتدا با شمار اندکی از جمعیت هدف درمیان بگذارید. گاهی یک واژه، جمله یا طرح، باعث برباد رفتن هر آنچه می‌شود که ساخته‌اید!

آخرین خبر این است که بعد از ۱۲ ساعت جنجال در شبکه‌های اجتماعی، حدود ۸ ساعت پیش برگر کینگ اشتباه خود را علیرغم داشتن نیت خوب، پذیرفته و توییت را حذف کرده است.

 
2 نظرات
  1. صانعی می گوید

    برگر کینگ مثلا قصد داشته با یک کمپین سریالی اول مخاطبها رو تحریک کنه و بعد ضربه رو بزنه ولی در محاسباتش در رابطه با تحمل مخاطبین هدفش اشتباه کرده. گروههای sjw (امثال فمینیستها و …) اینقدر افراطی و تحریک پذیر شدن که کوچکترین جرقه ای مثل انبار باروت منفجرشون میکنه.

  2. Ss می گوید

    واقعا راست گفته.
    حداقل تو دنیایی مهندسی خانم ها جز دردسر چیزی نیستن. حتی تو پرشکی بیمارستان و شغل های حساس.
    حداقل تجربه من این بوده.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.