فیلم برادران – خلاصه داستان، نقد و تحلیل – Brothers 2009

0

کارگردان: جیم شریدان

بازیگران: توبی مگوایر (سام کاهیل)، جیک جیلنهال (تامی کاهیل)، ناتالی پورتمن (گریس کاهیل) و سام شپارد (هنگ کاهیل). ۱۱۰ دقیقه

جیم شریدان، کارگردان شصت و شش ساله‌ی دوبلینی و فارغ التحصیل رشته‌ی فیلم دانشگاه نیویورک، با فیلم برادران، ثابت می‌کند که استاد روایت داستان‌های خانوادگی است. شریدان فیلمسازی را با فیلم موفق پای چپ من (۱۹۸۹) شروع کرد که داستان زندگی کریستی براون، نقاش و نویسنده ایرلندی است؛ نقاشی که نبوغ‌اش بر فقر مالی و فلج نخاعی‌اش غلبه کرد.

شریدان بعدا فیلم به نام پدر را با بازیگری دانیل دی لوئیس ساخت؛ فیلمی که رابطه‌ی انسانی و شکوهمند یک پدر و پسر در زندان انگلستان را در محور خود دارد. شریدان در فیلم‌های بعدی خود، در آمریکا و The Boxer، به کار با مضامین خانوادگی ادامه داد.

برادران درباره خانواده‌ای است که در پی اعزام پدر خانواده به جبهه‌ جنگ در افغانستان از مسیر عادی و معمولی خود خارج می‌شود. در زمان حاضر چنین موضوعی برای خانواده‌های آمریکایی طبقه‌ی متوسط و طبقه‌ی زیرمتوسط کاملا آشناست، جنگ آمریکا در عراق و افغانستان باعث کشته شدن هزاران سرباز آمریکایی و معلول شدن سی هزار سرباز و آسیب دیدن روحی و روانی ده‌ها هزار سرباز دیگر شده و در همه‌ی این موارد خانواده‌های این سربازان بیشترین آسیب‌ها را متحمل شده‌اند.

دو برادر فیلم برادران، سام کاهیل (توبی مگوایر) و تامی کاهیل (جیک جیلنهال) نام دارند. سام، برادر بزرکتر که در ارتش آمریکا خدمت می‌کند، با‌گریس (ناتالی پورتمن) ازدواج کرده و دارای دو فرزند دختر است. این زن و شوهر رابطه‌ی بسیار گرم و صمیمانه‌ای با هم دارند.

اما تامی، برادر کوچکتر، مسیر دیگری را انتخاب کرده. او بعد از سپری کردن مجازات زندان به خاطر سرقت مسلحانه، تازگی‌ها به صورت عفو مشروط از زندان آزاد شده و به خانه بازگشته است. برادر‌ها مدام با یکدیگر جر و بحث دارند و در این میان پدر آن‌ها هنک کاهیل (سام شپارد)، که یک نظامی بازنشسته است، سعی دارد نقش قاضی و داور را بین آن‌ها بازی کند هر چند که پدر به سختی می‌تواند در این غائله بی‌طرف بماند و از پسر خوب خود سسام – طرفداری نکند.

در ادامه‌ی داستان، سام به افغانستان می‌رود. هلی کوپتر سام در جبهه‌ی جنگ با طالبان سقوط می‌کند و وی به همراه همقطاران‌اش به دست نیرو‌های طالبان می‌افتد. ارتش آمریکا تصور می‌کند که سیام کشته شده و همین خبر به گوش خانواده‌ی وی در امریکا می‌رسد. اعضای خانواده سام به طرز معقول و منطقی ای با عوارض مرگ عزیز خود در جبهه‌ی جنگ مواجهه می‌شوند.

کریس با دو برابر کردن عشق خود به دو دخترش سعی دارد فقدان شوهر خود را جبران کند. تامی نیز سعی می‌کند با پیدا کردن کار و به دست آوردن پول به‌گریس و دختر‌هایش کمک کند. ‌گریس ابتدا نمی‌پذیرد اما نهایتا کمک برادر شوهرش را قبول می‌کند. به این ترتیب، خواسته و ناخواسته، ‌گریس و تامی به هم نزدیک می‌شوند. اما به زودی مشخص می‌شود که سام زنده است. پیام به خانه بازمی گردد.

اعضای خانواده‌اش به گرمی از وی استقبال می‌کنند. اما جنگ و بی‌رحمی‌های آن تأثیرات روحی و روانی مخربی روی سام گذاشته است. سام حتی نسبت به دختر‌هایش هم بی‌علاقه است. او حتی به نوع رابطه تامی با‌گریس نیز مشکوک است …


فیلم برادران با مضامین اساسی ای همچون عشق، وفاداری، شرف، وظیفه و خیانت سروکار دارد. شریدان در بهره‌گیری از دینامیسم موجود در روابط خانوادگی برای بیان فکر و اندیشه‌ی خود مهارت بسیار دارد. او می‌داند چگونه از دعوا‌های قدیمی و نفرت‌های پنهان میان اعضای خانواده برای پیشبرد قصه‌ی فیلم‌اش استفاده کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.