این بلندگوی ۱۸۰۰ دلاری، صدای سه بعدی کنسرت‌ها را به خانه شما می‌آورد

Cell Alpha اولین بلندگوی Syng به رهبری مهندس سابق اپل است

0

اگر فکر می‌کنید بلندگوی HomePod با قیمت ۳۵۰ دلار گران است: در نظرتان تجدیدنظر کنید؛ چون بلندگوی مهندس سابق اپل به نام Cell Alpha قیمتی ۱۸۰۰ دلار دارد.

«کریستوفر استرینگر»؛ طراح و مهندسی که نزدیک به ۲۲ سال (از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۷) برای شرکت اپل کار کرده و در سال ۲۰۱۷ این شرکت را برای خلق نوع جدیدی از تجربه صوتی ترک کرد؛ می‌گوید: «این تصور وجود دارد که مردم دیگر به صدا اهمیت نمی‌دهند؛ ولی این باور چندان درست نیست.» مردم همیشه جذب تجربه‌های شگفت‌انگیز می‌شوند. هدف شرکت Syng عمومی کردن صدا و از بین بردن مرزهای میان خالق و شنونده است.

اما آیا هر چقدر بلندگوی Cell Alpha خوب و با کیفیت باشد؛ ارزش قیمتی ۱۸۰۰ دلاری برای یک سرگرمی خانگی را دارد؟ «استیون لوی» از سایت وایرد این بلندگو را از نزدیک بررسی کرده و می‌گوید: «بسیار بهتر از دو بلندگوی عالی و خوب است. بلندگوی ۵۰۰ دلاری Sonos Five در برابر آن یک فناوری قدیمی به نظر می‌رسد. این بلندگو صدای بسیار باکیفیتی دارد و دیگر به بلندگوی دیگری نیاز نخواهید داشت.»

نوآوری بزرگ شرکت Syng این است که اولین بلندگو با پشتیبانی از صدای triphonic برای پر کردن یک اتاق را ساخته است.

Cell Alpha اولین بلندگوی موسیقی این شرکت است و ایده اصلی آن استفاده از سه یا چند کانال صوتی برای دستیابی به صدای فراگیر سه بعدی است. در این بلندگو از فناوری مشابه Spatial Audio محصولات AirPods Pro و Max استفاده شده است.

فناوری Spatial Audio باعث می‌شود هنگام تماشای فیلم، صداها از جهت‌های مختلفی به سوی گوش شما منتشر شوند. هدفون می‌تواند موقعیت سر شما را ردیابی کرده و به هنگام حرکت سر، هر صدای منتشر شده در همان مسیر سر به گوش برسد. این فناوری تجربه نشستن در سالن کنسرت یا سینما را در خانه شما تداعی می‌کند.

Cell Alpha برای خالقان موسیقی و محتوای صوتی

«استرینگر» معتقد است در موسیقی، فقط صدای triphonic تنها استانداردی است که تجربه‌ای نزدیک به سالن کنسرت را پیاده‌سازی می‌کند. این مهندس سابق اپل می‌گوید: «باید این اتفاق می‌افتاد و به یک استاندارد ویژه و پایداری برای شنیدن صدای واقعی سه بعدی دست پیدا می‌کردیم.»

برای بلندگوی Cell Alpha یک اپلیکیشن موبایل عرضه شده است که با کمک آن می‌توانید یک موسیقی را ضبط کرده؛ هر نوازنده و صدای ساز را جدا کرده و روی یک کانال پخش کنید تا به نظر برسد نوازنده ویولون نزدیک شما نشسته است ولی ویولنسل در اشپزخانه است.

این بلندگو می‌تواند صدای triphonic را شبیه به کنسرت‌های هولوگرافی برای شما پخش کند. در این کنسرت‌ها، شما در حال تماشای ویدئویی از یک نوازنده ویولون هستید ولی صدایی که می‌شنوید؛ با صداهای محیط اطراف شما هم ترکیب شده است.

«استرینگر» معتقد است بلندگوی Cell Alpha بیشترین کمک را به خالقان موسیقی‌های خانگی خواهد کرد و دست آن‌ها را برای پیاده‌سازی انواع خلاقیت‌های صوتی و موسیقی باز می‌کند. آن‌ها دیگر نیازی به استودیو و فضای کافی برای ضبط موسیقی ندارند و می‌توانند سطح کیفیت خود را بالاتر ببرند.

باز به پرسش ابتدایی خود برمی‌گردیم: آیا ۱۸۰۰ دلار برای یک بلندگوی خانگی زیاد نیست؟ بله قطعا قیمت بسیار بالایی است ولی این بلندگو برای افرادی است که می‌خواهند تجربه واقعی یک صدای سه بعدی و فراگیر را داشته باشند.

بلندگوی Cell Alpha تازه می‌خواهد وارد بازار شود و اولین محصول تجاری‌سازی شده و گسترده شرکت Syng است. قطعا در آینده شاهد کاهش قیمت آن خواهیم بود.

منبع inputmag
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.