آیونیک ۵ اولین خودروی برقی هیوندای می‌تواند سایر خودروهای الکتریکی را هم شارژ کند

0

هیوندای به تازگی از اولین خودروی الکتریکی خود به نام Ioniq 5 رونمایی کرده است؛ یک SUV جمع و جور که جذاب‌تر و جادارتر از آن چیزی است که در تصاویر مشاهده می‌شود.

مدل ۵ نفره این خودرو روز دوشنبه معرفی شد و با بسته باتری در نظر گرفته شده برای آن می‌توان مسافتی ۳۰۰ مایلی طی کرد. هیواندای سال گذشته هم یک مدل خودروی الکتریکی از خودروی مفهومی EV 45 را بدون هیچ‌گونه لوگو و برندی از Hyundai رونمایی کرد.

چندی پیش هم از خودروی الکتریکی دیگری از خط تولید Ioniq با نام Ioniq 6 رونمایی کرد تا نشان دهد چقدر در تولید خودروهای برقی جدی است. این شرکت می‌خواهد تا سال ۲۰۴۰ فقط اتومبیل‌های الکتریکی تولید کند.

آیونیک ۵، اولین خودروی الکتریکی هیوندای که آن را یک برند زیرشاخه خودش می‌نامد؛ دارای قدرت شارژ سریع و دو طرفه است و در گزینه‌های تک موتوره و دو موتوره ارائه می‌شود.

با شارژ سریع باتری ۷۷.۴ کیلووات ساعتی این خودرو که در کف ماشین تعبیه شده است؛ می‌تواند در ۱۸ دقیقه ۸۰ درصد پر شود. همه مشتریان برند «آیونیک» می‌توانند از Electrify America network دو سال شارژ رایگان دریافت کنند. همین‌طور، برنامه‌هایی برای راه‌اندازی ۸۰۰ ایستگاه شارژ سریع فوق‌العاده در سراسر کشور تا پایان سال در نظر گرفته شده است. فعلا ۶۰۰ ایستگاه شارژ سریع در دسترس است.

باتری خودروی دیگر را شارژ کن!

ویژگی جالب خودروی هیوندای آیونیک ۵ این است که می‌تواند به یک استریک برق متحرک با دو شاخه تبدیل شود تا وسایلی مانند ابزارهای برقی، اسکوترهای الکترونیکی و وسایل دیگر را در درب عقب شارژ کند. حتی می‌توانید یک باتری مرده و کاملا خالی از شارژ را شروع به شارژ کنید. یک نقطه اتصال نزدیک درگاه شارژ خارجی و دیگری در داخل کابین و زیر صندلی‌های ردیف عقب است.

در همه نسخه‌های آیونیک ۵، چه تک موتوره یا دو موتوره یا پیکربندی‌های دیگر، حداکثر سرعت ۱۱۵ مایل در ساعت است. عملکرد مدل دو موتوره این خودرو، در ۵ ثانیه می‌تواند از شتاب صفر به ۶۰ مایل در ساعت برسد.

در داخل خودرو، دو صفحه‌نمایش ۱۲ اینچی در جلو مشاهده می‌کنیم و یک کنسول مرکزی کشویی نیز نصب شده است که هیوندای آن را universal island می‌نامد. این می‌تواند یک کیف بزرگ را در خود جای دهد یا به عنوان یک سطح برای قرار دادن لپ‌تاپ عمل کند و ۵.۵ اینچ به عقب کشیده شود. صندلی‌های جلو هم طوری طراحی شدند که در هنگام شارژ باتری، قابل خم شده و استفاده از پایه‌هایی برای استراحت و قرار دادن پا روی آن‌ها هستند.

صندلی‌های عقب نیز می‌توانند جابه‌جا شده و به سمت پایین بروند تا فضای صندق عقب بیشتر شود. آیونیک ۵ با رنگ‌های سیاه مروارید، خاکستری متالیک، سفید جامد، مروارید سبز، آبی و مات خاکستری عرضه می‌شود.

هیوندای آیونیک ۵ تا پاییز ماه وارد بازار کره جنوبی نمی‌شود و هنوز خبری از قیمت نهایی آن نیست. معمولا، هیوندای در بازه زمانی بسیار نزدیک به عرضه عمومی یک خودرو، درباره قیمت پیکربندی‌های آن صحبت می‌کند اما مدیر اجرایی این شرکت گفته است آیونیک ۵ از قیمتی رقابتی سود می‌برد؛ مثلا شاید ۲۵ هزار دلار.


منبع Mashable
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.