آیفون از شما عکس‌های نامرئی می‌گیرد اما نه به دلایلی که فکر می‌کنید

دوربین TrueDepth IR آیفون ناقض حریم خصوصی کاربران است؟

0

ویدئویی روی تیک‌تاک منتشر شده است که نشان می‌دهد یک دستگاه تلفن همراه در حال تصویربرداری اینفرارد از یک کاربر آیفون در اینترنت است. این ویدیو توجه بسیاری از به خود جلب کرده و باعث تعجب آن‌ها شده است.

کاربری به نام Brie Thomason این ویدئو را در تیک‌تاک به اشتراک گذاشته است و می‌گوید یک دوربین دیجیتال با استفاده از لنز اینفرارد در حال فیلم‌برداری از یک کاربر آیفون در صفحه اصلی گوشی است. در حالی‌که کاربر آیفون به صفحه‌نمایش دستگاه خود خیره شده است؛ دوربین دیجیتال Thomason مرتبا تصاویری از چهره کاربر با استفاده از اینفرارد ثبت می‌کند؛ تقریبا با سرعتی ۵ تا ۱۰ ثانیه یک بار!

از زمان آپلود این ویدئو در شبکه‌های اجتماعی در تاریخ ۸ می، بیش از ۲۳۰ هزار لایک گرفته و ۱۸ هزار بار به اشتراک گذاشته شده است. بسیاری از کاربران نسبت به این ویژگی آیفون هشدار دادند و برخی متعجبانه به آن می‌نگرند. آیا این یک ویژگی ناقض حریم خصوصی کاربران است یا صرفا یک فناوری برای ارائه ویژگی‌های پیشرفته محسوب می‌شود؟

اما اپل می‌گوید این فقط یک جنبه از آیفون است که به کاربران اجازه می‌دهد از سیستم تشخیص چهره (face ID) و Animoji (ایموجی‌های متحرک) استفاده کنند.

به گفته اپل، این ویژگی در iPhone X و پس از آن در آیپد پروهای مبتنی بر پردازنده A12X Bionic در دسترس قرار گرفته است. این ویژگی بخشی از دوربین جدید TrueDepth IR است و در سوراخ ناچ دوربین سلفی و بالای صفحه‌نمایش آیفون قرار دارد. اپل در این ناچ آیفون X مجموعه‌ای از اجزای پیشرفته با فناوری‌های پرچم‌دار مانند flood illuminator و دوربین اینفرارد به همراه یک امیتر مادون قرمز است.

اپل می‌گوید همان‌طور که از گوشی آیفون استفاده می‌شود؛ هنگام تشخیص چهره بیش از ۳۰ هزار نقطه مادون قرمز سعی می‌کنند یک الگوی را شناسایی کنند. این ویژگی به آیفون X امکان می‌دهد نقشه سه بعدی از چهره کاربر ایجاد کند. دوربین TrueDepth IR به قدری سریع و پیشرفته است که می‌تواند از داده‌های در حال حرکت هم مدل سه بعدی بسازد.

با این توضیحات ارائه شده توسط اپل، آیا می‌توان نتیجه گرفت که اساسا آیفون از شما عکس‌های نامرئی می‌گیرد اما نه به خاطر دلایلی که فکر می‌کنید.


منبع Myfox8
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.