فیلم چری – معرفی، نقد و بررسی – Cherry 2021

0

همه چی برمی گردد به کتابی که نیکو واکر نوشت؛ اولین کتاب این ش خص یک جور رمان زندگینامه‌ای بود که بر مبنای زندگی یک سرباز از جنگ برگشته، نوشته شده بود و واکر اصلا توضیح نداده بود که این کتاب که نام راوی‌اش گفته نمی‌شد قصه چه کسی است. «چری» قصه‌ی پرتنشی بود که به مشکلات سرباز بعد از تمام شدن دوره‌اش در منطقه‌ی جنگی برمی گشت.

کمی بعد معلوم شد این قصه‌ی خود واکر است؛ او سرگذشت تلخ خودش را روایت کرده بود، مردی که در زمان حمله‌ی امریکا به عراق به عنوان پزشک وارد کادر درمان نظامی شده بود، به آنجا | رفته بود و بعد از یک دوره به آمریکا برگشته بود. اما در آمریکا به جرم سرقت بازداشت شده بود و حالا ماجرایش را در زندان روایت می‌کرد. ((چری» قصه‌ای بود که خیلی زود در فهرست پرفروش‌ها قرار گرفت، روزنامه‌ی نیویورک تایمز آن را س تایش کرد و ظاهرا | منتقدان ادبی هم به آن توجه نشان دادند. همه‌ی این‌ها | بود که نام کتاب را سر زبان‌ها انداخت و مشهورش کرد. در آمریکا هم هر کتابی که شهرتی به هم بزند توجه هالیوود را جلب می‌کند.

ولی نکته این بود که این قصه توجه دو برادر را جلب کرد که در کارنامه‌شان سراغ این جور فیلم‌ها نرفته بودند. برادران روسو، یعنی آنتونیو و جوزف، | دو برادر ۵۱ و ۴۹ ساله مدتهاست در هالیوود کار می‌کنند و استاد ساخت فیلم‌های ابرقهرمانی‌اند. اما این بار از پیشنهادی که تلویزیون اپل تی وی بهشان داد خوششان آمد و فکر کردند که این قصه ظرفیت ساخت یک فیلم جذاب را دارد.

اگر آن‌ها را نمی‌شناسید باید درباره کارنامه‌شان دقیق حرف بزینم تا بفهمید با چه کسانی طرفید.

برادران روسو کارگردان فیلم‌های مارولی‌اند؛ از کاپیتان آمریکا گرفته تا اونجرز. «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی»، «اونجرز: پایان بازی» و «اونجرز: جنگ ابدیت» نمونهی فیلم‌هایی هستند که آن‌ها ساخته‌اند و همین کارنامه نشان می‌دهد که چقدر هالیوود این دو نفر را دوست دارد و چطور پروژه‌های بزرگش را به آن‌ها واگذار می‌کند.

اما برادران روسو قبل از اینکه وارد ساخت این نوع فیلمهاشوند کمدی هم می‌ساختند و ذائقه‌شان را در این جنس فیلم و سریال هم نشان داده بودند. چری ولی تجربه‌ی متفاوتی برایشان بود و شاید به همین دلیل هم جذبش شدند.

قصه‌ی فیلم هم همین بود؛ نیکو واکر، پزشک ارتش ایالات متحده پس از بازگشت از عراق و خدمت به ارتش آمریکا، دچار بیماری و اعتیاد به مواد مخدر می‌شود و در ادامه برای تأمین هزینه تصمیم به دزدی از بانک می‌گیرد.

این بخش از قصه بود که روسو‌ها را قانع کرد می‌شود از درونش فیلم جذابی بیرون کشید. در این فیلم تام هالند نقش واکر را بازی می‌کند و در کنار او س ی یرا براوو، جک رینور، مایکل ریسپولی و… حضور دارند.

چری» ۴۰ میلیون دلار فروش کرده و به شکل آنلاین هم در اپل تی وی اکران شده است. این یک فیلم اکشن است که به تبعات جنگ می‌پردازد؛ اگرچه باید بیشتر بخش حادثه و ماجرایش را جدی گرفت و مسئلهی به هم ریختگی روانی را به عنوان پس زمینه فیلم دید.

منبع: روزنامه سازندگی

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.