فیلم نیکیتا – معرفی، نقد و خلاصه داستان – La Femme Nikita 1990

0

فیلمنامه و کارگردان: لوک بسون. تهیه‌کنندگان: کلود بسون، لوک بسون، ماریو چچی گوری، پاتریس لودو. مدیر فیلمبرداری: تیری آربو گاست. موسیقی: اریک سرا. بازیگران: ان پاریوف مارک دوره، ژان رنو، چکی کاریو، ژن مورو، ژان هو- آنگلاد. محصول فرانسه، 117 دقیقه.

نیکیتا (ان پاریو، که چند سالی هم در همان دوران، همسر لوک بسون بود)، دختری عاطل و باطل و معتاد است. او به اتفاق دو رفیق دیگرش شبانه از داروخانه‌ای خیال سرقتِ دارویی مخدر دارند که گشتی پلیس سر می‌رسد. نیکیتا در جریان درگیری، مأمور پلیسی را می‌کشد و زندانی می‌شود. در زندان، بعد از این‌که دارویی به وی تزریق می‌شود که خودی نیکیتا اطمینان دارد که او را به آن دنیا خواهد فرستاد، در عوض بیدارشده و متوجه می‌شود برای هدفی خیلی کشنده‌تر زنده نگه داشته شده. هنگام بازپرسی و مقابل باب (چکی کاریو) مأمور امنیتیِ بی‌رحم فرانسوی، به او پیشنهاد می‌شود به شرط حذف هویت اصلی، و آدمکشی برای سرویس‌های مخفی، می‌تواند زنده بماند. نیکیتا این پیشنهاد را می‌پذیرد و آن‌چه در پی می‌آید، دوره‌ای آموزشی است که طی آن هم از او یک ماشین آدمکشی مؤثر می‌سازند و هم یک عضو متین و گمنام جامعه.

در مدتی سه ساله، نیکیتا از یک دخترک بزن بهادر خیابانی به آدمکشی ماهر و خونسرد تبدیل می‌شود. بعد از سکانس تست‌زدن قابلیت‌های جدیدش (در جریان شام سالگردِ تولد به اتفاق رئیس‌اش باب، به او اسلحه‌ای داده و گفته می‌شود مرد کنار دست‌اش را بکشد.) نیکیتا، خود را آدمکشی قهار به اثبات می‌رساند. رستگاری و بازگشت‌اش به دل جامعه، با شرطِ از میان برداشتنی دشمنان حکومت عملی می‌شود. اما توفانی در وجود نیکیتا برپاست و این تضاد و دوگانگیی شخصیتی را «ان پریو» خیلی خوب توصیف کرده: او آدمکشی حسابگر و تحتی کنترل دولت، به مارکو، جوانی که در سوپرمارکتِ محله ملاقات کرده و از حرفه واقعی‌اش چیزی نمی‌داند، دل بسته.

علت اصلی موفق‌بودن فیلم، کارگردانی استادانه بسون است که داستان را با سرعتی سریع و همراه با صحنه‌های اکشن چشم‌گیر جلو برده. البته حس فقدان و اندوهی که به فیلم حال و هوایی هستی‌شناسانه و تأمل‌برانگیز بخشیده، به همان اندازه اهمیت دارد.

نیکیتاف تقلیدی هنگ‌کنگی به نام گربه سیاه (1991) و رونوشتی آمریکایی به نام آدمکش (1993) ساخته جان بدهام و با شرکت بریجت فاندا داشت. هر دوی این فیلم‌ها در انتقال فضا و حس‌وحال شوم و تلخ فیلم بسون ناموفق عمل کردند. موفق‌تر از آن‌ها سریال کانادایی لا فم نیکیتا بود که 5 فصل از 1997 تا 2001 پخش شد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.