واتساپ در حال تست تماس‌ها و پیام‌های بدون نیاز به گوشی تلفن است

ویژگی جدید اجازه می‌دهد حداکثر چهار دستگاه را با یک حساب همگام‌سازی و استفاده کنید

1

واتساپ در حال آزمایش یک ویژگی جدید است که به کاربران امکان می‌دهد بدون استفاده از گوشی تلفن خود، روی تعدادی دستگاه به این برنامه دسترسی پیدا کنند.

این سرویس پیام‌رسان رمزنگاری شده، فعلا فقط اجازه می‌دهد محتوای برنامه موبایل روی یک دستگاه دیگر به طور همزمان استفاده شود. یعنی شما برای استفاده از واتساپ دسکتاپ نیاز به اتصال همزمان واتساپ نصب شده روی گوشی موبایل دارید.

سال‌ها است کاربران واتساپ آرزو دارند مانند تلگرام، بتوانند ای نسخه‌های مختلف واتساپ بدون وابستگی به گوشی تلفن همراه و واتساپ موبایل استفاده کنند و دیگر نیازی نباشد که واتساپ موبایل و دسکتاپ با کد کیو آر همگام‌سازی شود که هم کندتر بوده؛ هم کمتر قابل اعتماد است و باعث اتلاف دیتا و شارژ باتری گوشی موبایل می‌شود و قطعی‌های مکرری هم دارد.

اکنون، برخی رسانه‌ها گزارش دادند واتساپ برای گروه کوچکی از کاربران ویژگی استفاده از واتساپ بدون گوشی را فعال کرده و در حال آزمایش آن است. پس از پشت سر گذاشتن تست‌ها و ارزیابی‌ها، این ویژگی برای نزدیک به دو میلیارد حساب کاربری واتساپ در سراسر جهان فعال می‌شود.

در یک پست منتشر شده در وبلاگ مهندسی فیسبوک، این شرکت می‌گوید فناوری‌های جدیدی را برای حفظ سیستم رمزنگاری انتها به انتهای استفاده شده در واتساپ برای این ویژگی جدید، ایجاد کرده است تا دستگاه‌های اضافی بدون همگام‌سازی داده‌ها با گوشی تلفن همراه بتوانند ارتباطات خود را داشته باشند.

در این پست آمده که بزرگ‌ترین چالش این ویژگی جدید، حفظ امنیت تبادل پیام‌ها و محتواهای خصوصی افراد در سرورها بوده است که نیازمند ابداع روش‌های جدیدی است.

پیش از این، هر حساب کاربری واتساپ از یک کلید احرازهویت برای تمام ارتباطات رمزنگاری شده خود استفاده می‌کرد. اکنون، با عملکرد مستقل هر دستگاه، باید برای هر یک کلید احرازهویت خاص و منحصربه‌فردی تولید و همه این کلیدها مدیریت شوند.

به علاوه، مهندسان فیسبوک با احتمال به خطر افتادن یا تهدید سرورها توسط دستگاه‌هایی که متعلق به حساب کاربری اصلی نبودند و امکان شنود و سرقت اطلاعات را فراهم می‌کنند؛ روبرو شدند.

در این وبلاگ گفته شده مهندسان فیسبوک با گسترش کدهای امنیتی به همه دستگاه‌های یک شخص، بر این مسئله غلبه کردند تا مخاطبین بتوانند همیشه از هر دستگاهی برای ارسال پیام استفاده کنند.

برای این منظور از یک ویژگی امنیتی جدیدی به نام «automatic device verification» استفاده شده است تا دستگاه‌ها بتوانند به طور قابل اعتمادی بین یکدیگر تبادل اطلاعات کنند. به این معنا که برای هر بار اتصال دستگاه‌های یک حساب کاربری واتساپ نیاز به همگام‌سازی و تبادل کد امنیتی نیست و فقط برای نصب برنامه جدید این همگام‌سازی صورت می‌گیرد.

برای اتصال هر دستگاه جدید به یک حساب کاربری واتساپ، کماکان باید مشتریان از پروسه اسکن کیو آر کد روی تلفن همراه استفاده کنند.

در وبلاگ فیسبوک آمده است که این فرآیند اکنون به احرازهویت بیومتریک پیش از اینکه افراد در دستگاه جدید خود یک لینک جدید ایجاد کنند؛ نیاز دارد. ولی سرانجام همه افراد می‌توانند از طریق همه دستگاه‌ها همراه خود به یک حساب کاربری مرتبط وصل شوند و همچنین آخرین باری که متصل شدند در هر دستگاه را مشاهده و در صورت نیاز از راه دور لاگ اوت کنند.

منبع standard
 
1 نظر
  1. Mosi می گوید

    واتساپ دیگه چه کوفتیه!! اه اه. مثل یاهو مسنجر ۲۰ سال پیش میمونه پیش تلگرام. مسنجرهای داخلی خودمون یه سر و گردن بالاتر از این لجن سیز هستن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.