ایلان ماسک: توالت فضاپیمای «اینسپریشن ۴» دچار مشکل فنی شده بود

0

ایلان ماسک افشا کرد که در جریان نخستین سفر فضایی خصوصی اسپیس‌اکس، «مشکلاتی» در توالت [فضاپیما] وجود داشته است. مدیر اجرایی اسپیس‌اکس درباره اینکه این مشکلات دقیقا چه بوده‌اند، جزئیات بیشتری ارائه نداد اما گفت که«قطعا» ماموریت‌های فضایی آینده «توالت‌هایی اصلاح شده» خواهند داشت تا اطمینان حاصل شود این مشکلات دوباره پیش نمی‌آیند. آقای ماسک در پی فاش شدن خبر ملاقات او با سرنشینان [فضاپیمای اینسپریشن ۴] پس از فرود در فلوریدا، در توییتر از این مسئله پرده برداشته است.

پیش از انجام ماموریت، بحث‌های زیادی در این خصوص وجود داشت که توالت در کپسول اسپیس‌دراگون حامل سرنشینان چقدر باید خوب باشد. آن‌ها درست زیر«کلاهک» فضاپیما یعنی پنجره عظیم داخلی آن تعبیه شده بودند. این به معنای آن است که سرنشینان می‌توانستند از توالت، فضا را تماشا کنند.

جرد آیزاکمن، میلیاردی که از سفر فضایی پشتیبانی مالی کرده بود، به اینسایدر گفت که توالت با یک پرده پوشانده شده بود که تا کمی حریم خصوصی ایجاد شود.

اسپیس‌اکس درباره اینکه توالت [فضاپیمای اینسپریشن ۴] دقیقا چطور کار می‌کند توضیح زیادی نداده است اما تمرین با این توالت بخشی از برنامه گسترده آماده‌سازی بود که چهار سرنشین گردشگر فضایی می‌بایست پیش از پرواز آن را یاد می‌گرفتند. به گفته آقای ماسک، به‌سازی‌ها و پیشرفت‌های آینده یک «اجاق کوچک برای گرم کردن غذا» را هم شامل خواهد شد. او بابت این واقعیت که سرنشینان مجبور بوده‌اند پیتزای سرد بخورند، عذرخواهی کرد و قول یک «گرم‌کننده غذا» را داد. آقای آیزاکمن در این خصوص اظهار داشت که «هیچ گله و شکایتی» ندارد و «غذا عالی بوده است».

آقای ماسک همچنین گفت که فضاپیمای دراگون با ماهواره‌های استارلینک اسپیس‌اکس، به اینترنت وای‌فای نیز وصل خواهد شد. آقای آیزاکمن گفته بود که دلیل کم بودن عکس‌های اینسپریشن۴ این بوده که این فضاپیما فقط «تعدادی گذرگاه پایانه زمینی برای ارسال ویدیو» داشته است «و سازمان‌های دولتی از جمله ناسا برای استفاده از این پایانه‌های ارتباطی در اولویت بوده‌اند».

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.