سریال آمریکایی‌ها The Americans – نقد، بررسی و خلاصه داستان

0

کارگردانان: آدام آرکین، گیوین اُکانر، جان دال

بازیگران: کری راسل (الیزابت جنینگز)، متیو رایز (فیلیپ جنینگز)، نواح امریش (استن بیمن)، ریچارد توماس (فرانک گد)، آنت ماهنرو (نینا)، الیسون رایت (مارتا هنسون)، مارگو مارتین دیل (گلودیا)، ماکسیمیلیانو هرناندز (کریس آمادور). لو کورن (آرکادی ایوانوویچ)، پیتر فون برگ (واسیلی نیکولایویچ)، اولک کروپا (ژنرال ژوکوف)، درک لوک (گریگوری توماس)، هالی تیلور (پیج جنینگز)، کایدریچ سلاتی (هنری جنینگز)، سوزان مایزنر (سندرابیمن)، دنیل فلاهرتی (میتو بیممن). ت

خلاصه سریال آمریکایی‌ها THE AMERICANS

فیلیپ و الیزابت جنینگز یک زوج آمریکایی و معمولی هستند که در یکی از شهرکهای اطراف واشنگتن دی سی زندگی می‌کنند. این زوج خوشبخت دو فرزند نوجوان دارند و با هم در شرکت هواپیمایی مشغول به کارند. اما تمام اینها دروغ و پوشش است. این دو نفر مأمورین کارکشتهٔ «کا گ ب» اند که سالها قبل به عنوان یک زوج وارد آمریکا شده‌اند و برای شوروی جاسوسی می‌کنند. حتی بچه‌های آنها هم از این موضوع خبر ندارند. با روی کار آمدن رونالد ریگان، تنشها در جنگ سرد اوج گرفته و جنگی مخفیانه در خاک آمریکا آغاز شده است. سازمان سیا و واحد جاسوسی اف بی آی، تمام وقت در تعقیب جاسوس‌های شوروی‌اند و از طرف دیگر مسکو هم در این شرایط دستورات عملیاتی تازه‌ای را در پیش گرفته. در چنین وضعیتی ادامهٔ فعالیت برای فیلیپ و الیزابت سخت‌تر از همیشه به نظر می‌رسد. مخصوصاً وقتی که باور آنها نسبت به نقش و وظیفه‌ای که بر عهده دارند، متزلزل می‌شود…

جو وایزبرگ خالق سریال، در سالهای ابتدایی دههٔ نود مأمور سازمان سیا بوده و به همین دلیل کارهای او از جمله سناریوی تمام قسمت‌های امریکایی‌ها پیش از تولید، توسط هیئت بازبینی ناشرین این سازمان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

ایدهٔ اصلی ساخت سریال آمریکایی‌ها THE AMERICANS به پروژه‌های غیرقانونی روسیه و افشا حلقهٔ بزرگ جاسوسی در سال ۲۰۱۰ برمی‌گردد. در این پروژهٔ مخفی، جاسوسی‌های بی‌شماری در قالب شهروندان آمریکایی به ایالات متحده نفوذ کرده بودند و طی چند دهه، در رده‌های مختلف اطلاعات جمع آوری می‌کردند. وایزبرگ جزئیات به دست آمده از این پرونده را با اسناد به جا مانده از عملیات‌های مخفی کا گ ب در دوران جنگ سرد ترکیب کرده است.

سریال آمریکایی‌ها THE AMERICANS تنها اثری نیست که با الهام از ماجرای پروژه غیرقانونی روسها ساخته شده. علاوه بر فیلم اکشن سالت، در یکی از اپیزودهای ابتدایی هم شرلوک هولمز نیویورکی با پرونده‌ای روبه رو می‌شود که به موقعیت کلی آمریکایی‌ها شباهت قابل توجهی دارد.

از همان ابتدای پخش سریال آمریکایی‌ها THE AMERICANS می‌شد حدس زد ک این سریال جاسوسی، یکی از عناوین مهم امسال تلویزیون‌های آمریکا باشد. علاوه بر سابقهٔ حضور جو وایزبرگ خالق سریال در سازمان سیا و صحبت‌هایی که درباره نظارت این سازمان بر ساخت سریال شنیده می‌شد، واکنش شبکهٔ اف اکس هم به این موضوع دامن می‌زد. برخلاف رسم معمول، شبکه هم زمان با پخش قسمت‌های ابتدایی سریال اعلام کرد که علاوه بر ادامه کار آمریکایی‌ها در فصل اول، فصل بعدی آن هم به صورت کامل ساخته خواهد شد. به هر حال جنگ سرد و مأموریت جاسوس‌های کا گ ب در خاک آمریکا، موضوع جذابی به نظر می‌رسد.

سریالهای مهمی مانند ۲۴ و میهن (وطن) به مسایل سیاسی و امنیتی روز اشاره می‌کنند، اما داستان آمریکایی‌ها در دههٔ هشتاد اتفاق می‌افتد. با این وجود نقطهٔ مرکزی سریال یعنی نفوذ و حضور نامحسوس دشمنان، موضوعی است که به یک دورهٔ زمانی خاص محدود نمی‌شود. زاویه دید داستان هم از مقابلهٔ کاخ سفید و کرملین به عنوان کانون‌های قدرت تغییر کرده و این بار با مهره‌های پیاده سروکار داریم. افرادی از هر دو جناح که باید دستورات عملیاتی را در وسط میدان جنگ مخفی پیاده کنند و تصمیم، شک و هوش آنها می‌تواند در سرنوشت دو ملت تأثیر بگذارد. سریال آمریکایی‌ها THE AMERICANS هم قرار است وارد ذهن و زندگی روزمرهٔ جاسوس‌ها بشود.

روایت سریال آمریکایی‌ها THE AMERICANS از زندگی جاسوس‌ها و نیروهای ضدجاسوسی را می‌شود در چند سطح بررسی کرد. در ظاهر یک زوج متأهل را داریم که دچار بحران زناشویی شده‌اند و رابطه‌شان به نقطه‌ای بحرانی رسیده. در سطح دیگر این زوج باید مأموریت‌های شوری را اجرا کنند و مراقب باشند تا اف بی آی به پوشش یا همان زندگی مشترک ساختگی آنها پی نبرد. اما کار در جایی پیچیده می‌شود که این مأمورها نمی‌توانند زندگی واقعی و ظیفهٔ خود را از هم تفکیک کنند و از طرف دیگر سالها زندگی در قالب شهروندان خوشبخت آمریکایی، باعث شده تا باورهای سیاسی و ملی آنها هم زیر سؤال برود. مأمورینی که سالها تمرین کرده‌اند تا هویتی نداشته باشند، حالا خود را بین هویت‌های جعلی متعدد گرفتار می‌بینند. جاسوس‌های سریال چندان شبیه جیمزباند نیستند و ابزار پیشرفته‌ای هم ندارند. در دنیای آنالوگ دههٔ هشتاد، مهمترین ابزار جاسوسی غریزه و طبیعت انسانها است که البته در هر دوره و زمانه‌ای کاربردهای وسیعی داشته!

نحوهٔ روایت سریال آمریکایی‌ها THE AMERICANS چندان به الگوی رایج داستان کلی و داستانهای فرعی سریال‌ها وابسته نیست. یک موقعیت کلی ترسیم می‌کند و با گره‌های ریز و درست، شخصیت‌ها را در وضعیت‌های متفاوت قرار می‌دهد. از نظر ساختاری هم سریال در سطح یک مستند بازسازی برای نشان دادن جزئیات اجتماعی جنگ سرد و روش‌های جاسوسی کا گ ب باقی نمی‌ماند و فضای سرد و خشن سریال و به ویژه اجرای صحنه‌های تعقیب و کشتار آن، تریلرهای برجستهٔ تاریخ سینما را تداعی می‌کند. دو بازیگر اصلی یعنی کری راسل و متیو رایز فراتر از انتظار ظاهر شده‌اند و حتی نواح امریش هم که حضورش به عنوان پلیس فاسد و قلدر فیلم‌ها و سریال‌های کلیشه شده بود، اینجا در نقش مأمور واحد ضد جاسوسی اف بی آی باز متفاوتی دارد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.