سرانجام پس از دو سال، اسکایپ تحت وب به فایرفاکس می‌آید

اکنون اسکایپ تحت وب روی تمام مرورگرهای وب معروف قابل استفاده است

0

هنگامی که با شروع همه‌گیری ویروس کووید-۱۹، ویدئوکنفرانس‌ها با استقبال و استفاده زیاد روبرو شدند؛ تعجب‌آور نبود که مایکروسافت هم سعی کند پلتفرم ویدئو کنفرانس خود را توسعه و تبلیغ کند.

اما آن‌چه که اتفاق افتاد، تمرکز مایکروسافت به جای اسکایپ که برنامه ویدئو کنفرانس قدیمی و اصلی این شرکت بود؛ روی پلتفرم Teams معطوف شد و آن را در اولویت قرار داد. در این برهه، برخی‌ها اصلا اسکایپ را فراموش کردند که سردسته آن‌ها خود شرکت مایکروسافت بود.

اکنون، پس از دو سال از راه‌اندازی نسخه وب جدید اسکایپ، خبر رسیده که سرانجام مایکروسافت امکان اجرای اسکایپ در فایرفاکس را فراهم کرده است و اکنون از همه مرورگرهای وب شناخته شده پشتیبانی می‌کند.

چون نسخه دسکتاپ اپلیکیشن اسکایپ منتشر شده و در دسترس است؛ شاید این‌طور به نظر برسد که پشتیبانی از مرورگرهای وب یا تجربه کاربری تحت وب اسکایپ چندان اهمیتی ندارد و یک قابلیت اضافی و جانبی است. اما باید دانست که همه کاربران دوست ندارند یک نرم‌افزار جداگانه روی سیستم‌عامل خود نصب کنند که فقط گاهی با آن تماسی داشته باشند. همین‌طور، همه مردم تمایل به استفاده از مرورگرهای پیش‌فرض مایکروسافت را ندارند.

تغییر موتور مرورگر اج مایکروسافت از موتور توسعه داخلی edgeHTML به Chromium به این معنی بود که اسکایپ از مرورگرهایی مانند گوگل کروم و اپرا پشتیبانی می‌کند. با این حال، کاربران سافاری تا ماه می همین امسال منتظر ماندند تا بتوانند از نسخه تحت وب اسکایپ روی مرورگر دلخواه خود استفاده کنند.

اکنون، نوبت به کاربران فایرفاکس رسیده است که اسکایپ تحت وب داشته باشند. پشتیبانی از مرورگرهای محبوب دنیای اینترنت از سوی مایکروسافت و اسکایپ به این معنی است که همه کاربران می‌توانند یک تجربه تحت وب تماس ویدئویی و کنفرانس ویدئو داشته باشند؛ اگرچه باز هم مایکروسافت هشدار می‌دهد که شاید برخی ویژگی‌ها در نسخه وب در دسترس نباشند که این هشدار هم گفته می‌شود به هاطر ترغیب کاربران به نصب نسخه دسکتاپ است وگرنه همه ویژگی‌های اسکایپ دسکتاپ روی نسخه وب نیز کار می‌کنند.

نکته آخر اینکه، سازگاری فایرفاکس با اسکایپ ۸.۷۸ فراهم شده است که هنوز انتشار عمومی نیافته و فقط برای کاربران Insiders در دسترس است. مشخص نیست این نسخه اسکایپ چه زمانی انتشار عمومی خواهد یافت تا کاربران فایرفاکس رسما بتوانند از داخل مرورگر خود یک تماس ویدئویی اسکایپ بگیرند.

براساس اسناد رسمی مایکروسافت، در حال حاضر فقط اسکایپ از مرورگر فایرفاکس پشتیبانی نمی‌کند و با سایر مرورگرهای وب معروف و شناخته شده به خوبی سازگار است.

منبع slashgear
   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.