فیلم لبووسکی بزرگ – خلاصه داستان، نقد و بررسی – The Big Lebowski (1998)

0

سال تولید : ۱۹۹۸
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : ایتان کوئن
کارگردان : جوئل کوئن
فیلمنامه‌نویس : ایتان کوئن و جوئل کوئن
فیلمبردار : راجر دیکینز
آهنگساز(موسیقی متن) : کارتر برول
هنرپیشگان : جف بریجز، جان گودمن، جولیان مور، استیو بوسکمی، پیتر استورمار، دیوید هادلستن، تارا رید و بن گازارا
نوع فیلم : رنگی، ۱۲۷ دقیقه

سال ۱۹۹۱. ̎جف لبووسکیِ̎ بی‌کار (بریجز)، بی‌خیال به زندگی یک‌نواخت لُس‌آنجلسی‌اش مشغول است. او یکی از تنبل‌ترین آدم‌های این شهر است و با دوستان بولینگ‌بازش، ̎والتر سوبچاکِ̎ خودپسند (گودمن)، صاحب فروشگاه لوازم استحفاظی، و ̎دانیِ̎ ملایم و خوش‌مشرب (بوسکمی)، اسکی‌روی‌آب‌باز سابق به وقت‌گذرانی مشغول‌اند، تا این‌که یک روز بعدازظهر، وقتی دو نفر قُلدر به خانهٔ ویلائی ̎جف̎ حمله می‌کنند، او را کتک می‌زنند و روی قالی اتاقش ادرار می‌کنند، مسیر زندگی‌اش تغییر می‌کند.

دلیل این حمله آن است که ̎جکی تری‌هورن̎ (گازارا)، مقداری پول به همسر مردی به نام جف لبووسکی̎ قرض داده و قلدرها اشتباهی به سراغ یک ̎جف لبووسکی̎ دیگر آمده‌اند؛ چنان‌چه آنان اطلاعات درستی داشتند، باید به خانهٔ یک میلیونرِ انسان‌دوستِ اهل پاسادنا، ̎جفری لبووسکی̎ (هادلستن) حمله می‌کردند، ̎جف̎ دربارهٔ این هم‌نام میلیونرش کنجکاو می‌شود و با همسر جوان و جذاب او، ̎بانی̎ (رید) ملاقات می‌کند. بعدها ̎جفری لبووسکی̎ اصلی (ملقب به ̎جفریِ̎ بزرگ) با ̎جف̎ تماس می‌گیرد و می‌خواهد به خاطر بازگشت همسر ربوده‌اش یک میلیون دلار باج بپردازد، اما ̎والتر̎ وارد معرکه می‌شود و پول باج را می‌گیرد. همین‌که راز ماجراها برملا می‌شود، ̎جف̎ با نقشهٔ دختر ̎لبووسکی̎ اصلی، ̎ماد̎ (مور) دستگیر و با خلاف‌کاران و پلیس هم‌زمان روبه‌رو می‌شود…

بی‌تردید موفقیت فارگو (۱۹۹۶)، فیلم قبلی برادارن کوئن، شهرت آنان را دو چندان کرد و این ادعا را دربارهٔ آنان به اثبات رساند که فیلم‌های کوئن‌ها اسرارآمیز یا معماگونه هستند. این فیلم نیز یادآوری دوبارهٔ همان اعتقاد است و مثل فارگو، از همان آغاز به تماشاگر هشدار می‌دهد که انتظار نداشته باشد رشته‌های چندگانهٔ روایت آن به سرانجامی برسد. فیلم با اطمینان از جلب علاقهٔ تماشاگران و به کارگیری عناصر آثار کارآگاهی، در جهت خنداندن و سرگرمی آنان تصاویر متحرکی را به نمایش می‌گذارد.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.