هنگامی که چین و روسیه جی‌پی‌اس را مسدود کنند؛ چه باید کرد؟ پروژه پنتاگون برای استفاده از میدان مغناطیسی زمین برای ناوبری

بهره‌گیری از اختلالات میدان مغناطیسی زمین برای ناوبری و موقعیت‌یابی دقیق نظامی

0

جی‌پی‌اس که زمانی معجزه ناوبری نامیده می‌شد؛ اکنون با انواع پارازیت‌ها و دستکاری‌ها، قابل مسدود شدن و دستکاری است.

روسیه و چین از جمله کشورهایی هستند که سیستم ضد GPS ابداع کرده‌اند. این کشورها از انواع تکنیک‌ها شامل انداختن پارازیت تا سلاح‌هایی که ماهواره‌های GPS را هدف قرار می‌دهند را برای مسدودسازی جی‌پی‌اس سود می‌برند. حتی سازمان‌های غیرنظامی نیز می‌توانند مسدودکننده‌های جی‌پی‌اس را خریداری و استفاده کنند (البته در قانونی یا غیر قانونی بودن آن شک و شبه هست).

در حال حاضر، ارتش ایالات متحده برای ناوبری دقیق و به همان اندازه مهم برای سامانه‌های هدف‌گیری دقیق سلاح‌های هوشمند خود به GPS وابسته است. اگر در این وضعیت، نمی‌توان به جی‌پی‌اس اعتماد کرد؛ پنتاگون یک جایگزین قابل اعتماد دیگر نیاز دارد.

به همین دلیل، نیروی دریایی ایالات متحده به دنبال جایگزینی برای جی‌پی‌اس است و ظاهرا آن را یافته است: استفاده از میدان مغناطیسی زمین برای ناوبری!

بهره‌گیری از اختلالات میدان مغناطیسی زمین

این پروژه که PUMACE (سرنام Positioning Using Magnetic Anomalies Correlation of Earth) نامید می‌شود؛ امکان موقعیت‌یابی با استفاده از ناهنجاری‌های میدان مغناطیسی زمین را فراهم می‌کند.

در بخش تحقیقات این پروژه آمده است: «GPS به دلیل استفاده از سیگنال‌های فرکانس رادیویی ضعیف (RF) که از ماهواره‌های با فاصله دور دریافت می‌شوند؛ به سادگی در معرض تداخل عمدی یا غیرعمدی قرار می‌گیرد. ناوبری براساس میدان مغناطیسی زمین می‌تواند نویدبخش یک ناوبری غیرفعال قوی‌تر در همه شرایط آب و هوایی و بدون وابستگی به زیرساخت‌های جدید را بدهد.»

نیروی دریایی ایالات متحده یک حسگر مغناطیسی برای کشتی‌ها و زیردریایی‌ها می‌خواهد که دقت آن حداقل ۳۰ متر (۳۲.۸ فوت) و در حالت ایده‌آل ۱۵ متر (۱۶.۴ فوت) باشد. وزن این حسگر باید کمتر از ۱۵ پوند باشد و مصرف برق آن به زیر ۵ وات برسد.

پیش‌تر، موسسه فناوری نیروی هوایی ارتش ایالات متحده بحث ناوبری با ناهنجاری‌های میدان مغناطیسی زمین را مورد آزمایش قرار داده است. آن‌ها با استفاده از حسگرهای ارزیاب مغناطیس اسکالر، تفاوت میدان‌های مغناطیسی بزرگ را با عبور از کنار آن‌ها، اندازه‌گیری کردند و سپس این داده‌ها را با داده‌های شناخته شده روی نقشه‌های میدان‌های مغناطسی مقایسه و به ناوبری و مکان‌یابی دقیق رسیدند. به نظر می‌رسد، حیواناتی مانند لاک‌پشت‌ها یا پرندگان نیز به این روش از ناوبری مغناطیسی استفاده می‌کنند.

به این حال، نیروی دریایی ایالات متحده می‌خواهد این تحقیقات را توسعه دهد و فرآیندهای طی شده تا کنون را بهتر اصلاح کند. یک چالش بزرگ در سر راه این تحقیقات، بحث در دسترس بودن نقشه‌های دقیقی از میدان‌های مغناطیسی پوسته زمین است. به‌ویژه اینکه این نقشه‌ها می‌توانند از میدان‌های مغناطیسی بزرگ‌تر و همچنین تغییرات زمانی تاثیرپذیری داشته باشند و دچار تغییراتی شوند. خود کشتی‌ها هم میدان‌های مغناطیسی القایی ایجاد می‌کنند که باز باید در تعیین موقعیت‌ها در نظر گرفته شود.

چالش‌های استفاده از میدان مغناطیسی زمین به جای جی‌پی‌اس

مدل‌های میدان مغناطیسی زمین به جای پوسته، در اطراف هسته زمین شکل می‌گیرند. ارزیابی تغییرات میدان مغناطیسی زمین می‌تواند منجر به مکان‌یابی دقیق شود ولی چون این مدل‌ها در پوسته نیستند و در هسته قرار می‌گیرند و ارزیابی آن‌ها در پوسته زمین، ضعیف‌تر می‌شود؛ پس نیاز به حسگرهای بسیار دقیق و پیشرفته‌ای است که اکنون در دسترس نیستند. سنسورهای کنونی دارای محدودیت‌هایی بوده و از نوع اسکالر هستند و نمی‌توانند تغییرات جزئی در هسته زمین را ثبت کنند.

هدف پروژه PUMACE ایجاد سیستمی دقیق و قابل اعتماد برای کمک و تصحیح هرگونه خطا در سیستم‌های ناوبری اینرسی (INS) است که مستقل از GPS نیز می‌توانند کار کنند. نیروی دریایی می‌گوید خانواده این سنسورها می‌توانند بدون وابستگی به جی‌پی‌اس، براساس ترکیب داده‌های به دست آمده از حسگرهای موقعیت‌یاب و یکپارچه‌سازی آن‌ها با یکدیگر، ناوبری INS را به طور دقیقی انجام دهند. علاوه بر کمک به INS، می‌توانند برای ارزیابی یکپارچگی در موقعیت‌یابی‌ها، زمان‌بندی‌ها و ناوبری‌ها مورد استفاده قرار بگیرند.

فاز اول پروژه شامل تعیین امکان‌سنجی اندازه‌گیری ناهنجاری‌ها در میدان مغناطیسی زمین و ساخت سنسورهای مورد نیاز برای این کار است. فاز دوم و سوم شامل توسعه مشخصات فنی و نمونه اولیه کار می‌شود.

صرف‌نظر از موفقیت‌آمیز بودن پروژه PUMACE، ارتش ایالات متحده باید جایگزینی برای GPS و مبارزه با سیستم‌های مسدودسازی آن بیابد. سلاح‌های هدایت‌شونده هوشمند به یک سیستم ناوبری دقیق نیاز دارند. همین‌طور، در روش‌های جنگی ایالات متحده، نیاز به هماهنگی بسیار دقیقی میان ارتش نیروی زمین، دریایی و هوایی که غالبا بسیار دور از یکدیگر هستند؛ وجود دارد و همه این‌ها به GPS وابسته هستند.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با ۱۸ سال سایقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

۲۰ برنده عکاسی از طبیعت در سال ۲۰۲۲ در مسابقه عکاسی IPA

جوایز بین المللی عکاسی (IPA) در سال ۲۰۲۲ بار دیگر از مجموعه‌ای خیره کننده از عکس های طبیعت پرده‌برداری کرد که قلب و ذهن بینندگان در سراسر جهان را تسخیر کرده است. این تصاویر برنده استثنایی ما را به قلمروهای مسحورکننده طبیعت منتقل می‌کنند،…

آیا می‌توانید در این عکس شیر کوهی را در حال تعقیب الک (گوزن شمالی) ببینید؟

یک دوربین خودکار راه‌اندازی شده توسط سرویس حیات وحش ایالات متحده، عکس‌هایی از یک شیر کوهی را در حال تعقیب یک گوزن شمالی ثبت کرد. از این عکس‌ها مشخص است که این شکارچی بسیار دشوار است. پس اگر گوزن بزرگ شکار شده باشد و متوجه خطر نشده باشد،…

برای جبران خطرات سلامتی ناشی از نشستن در طول روز وجود باید تحرک متناوب انجام بدهید. اما هر چند دقیقه…

برای کاهش اثرات مضر نشستن بر سلامتی، هر نیم ساعت یکبار ۵ دقیقه پیاده روی سبک داشته باشید. این یافته کلیدی مطالعه جدیدی است که در مجله Medicine & Science in Sports & Exercise منتشر شده است. محققان نوشته‌اند: «ما از ۱۱ فرد سالم…

روجلدهای قدیمی مجله‌های کیهان بچه‌ها

کیهان بچه‌ها مجله‌ای بود که در دوران کودکی می‌خریدیم. برای من کیهان بچه‌ها بوی نان می‌دهد! چون پدرم همیشه بعد از رفتن نانوایی؛ نان‌ها را لای مجله می‌گذاشت و وقتی به خانه می‌آمد من دوان دوان می‌رفتم و مجله را از او می‌گرفتم. منابع…

آیا سیگار الکترونیکی ایمن‌تر و سالم‌تر از سیگار معمولی است؟

در انگلستان، هم‌زمان با مبارزه با سیگار کشیدن جوانان، سیگارهای الکترونیکی به عنوان بخشی از تلاش‌های دولت برای کمک به مردم برای ترک سیگار تبلیغ می‌شوند. ما به اینکه چرا در مورد این دستگاه‌ها دو نظر بسیار متفاوت وجود دارد، نگاهی می‌اندازیم.…

ژاک شارل: کسی که اولین بالون هیدروژنی تاریخ را به پرواز درآورد

در ۴ ژوئن ۱۷۸۳، برادران مون‌گلفیه اولین بار یک بالون هوای گرم را در جنوب فرانسه به نمایش گذاشتند. این بالون که از گونی محکمی پوشیده شده با کاغذ ساخته شده بود و تا نزدیک به ۲ کیلومتر بالا رفت و به مدت ۱۰ دقیقه در هوا باقی ماند. خبر موفقیت…
منبع forbes

آگهی متنی در «همه» صفحات
کلینیک زیبایی / عمل بای پس معده / کاشت مو / بهترین جراح چاقی / متخصص زنان رشت / خرید گوشی با حکمت کارت / پمپ آب صابون / buy telegram members / جراحی چاقی تهران / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور – متخصص زنان / خرید خودنویس / خرید دستگاه لیزر تیتانیوم / پمپ اسید / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کمپ ترک اعتیاد / دانلود سریال / انواع مکمل های زینک / کلاه کاسکت / درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / متخصص زنان / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5